Microsoft publikuje specyfikacje kolejnych protokołów

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft udostępnił 14 tys. stron wstępnej dokumentacji technicznej na temat protokołów wykorzystywanych w oprogramowaniu Microsoft Office 2007, SharePoint Server 2007 i Exchange Server 2007.

Jak informuje korporacja, łącznie udostępniono już ponad 44 tys. stron dokumentacji, której zadaniem jest ułatwienie współpracy oprogramowania innych producentów z produktami Microsoftu. Udostępnione specyfikacje dotyczą protokołów używanych w komunikacji pomiędzy oprogramowaniem SharePoint Server 2007, a aplikacjami pakietu Microsoft Office; protokołów używanych pomiędzy SharePoint Server 2007, a innymi produktami serwerowymi Microsoftu; protokołów używanych pomiędzy Exchange Server 2007 i programem Office Outlook oraz protokołów używanych pomiędzy aplikacjami klienckimi pakietu Microsoft Office 2007, a innymi produktami serwerowymi Microsoftu.

Udostępniona dokumentacja ma charakter wstępny. Cały proces Microsoft podzielił na 3 fazy. Do początku czerwca korporacja będzie zbierać opinie na temat udostępnionej dokumentacji. Do końca czerwca planowane jest udostępnienie finalnych specyfikacji wraz z informacjami na temat licencjonowania rozwiązań, które zostały przez Microsoft opatentowane. Firma podtrzymała przy wcześniejszą deklarację, że licencje na wykorzystanie opatentowanych rozwiązań będzie można nabyć na - jak to określono - "rozsądnych i niedyskryminujących" warunkach, za niewielką opłatą.

Przypomnijmy, że w drugiej połowie lutego Microsoft ogłosił zmiany w polityce interoperacyjności, zapowiadając udostępnienie kolejnych 30 tys. stron dokumentacji protokołów. Kilka dni wcześniej korporacja uwolniła także specyfikację formatów DOC, XLS i PPT wykorzystywanych przez programy Word, Excel i PowerPoint w wersjach 2003 i wcześniejszych. Wszystkie te działania mają za zadanie ustrzec firmę przed kolejnymi zarzutami ze strony firm konkurencyjnych i Unii Europejskiej o wykorzystywanie dominującej pozycji rynkowej.

Dokumentacja została udostępniona na stronach MSDN. Bezpośrednie linki znaleźć można w komunikacie prasowym na ten temat.

© dobreprogramy

Komentarze