Microsoft rozpoczyna kampanię antypiracką w ponad 70 krajach

Microsoft rozpoczyna kampanię antypiracką w ponad 70 krajach

Redakcja
04.12.2009 16:22, aktualizacja: 04.12.2009 16:56

Microsoft uruchamia kampanię mającą na celu zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej negatywnych skutków piractwa. Akcja obejmie swoim zasięgiem ponad 70 krajów.

Jak mówi Microsoft, kampania ma celu uświadomienie użytkowników o ryzyku jakie niesie ze sobą posiadanie pirackiego oprogramowania. Akcja nosi nazwę Consumer Action Day i zostanie przeprowadzona w ponad 70 krajach z całego świata. Oczywiście wśród nich nie mogło zabraknąć jednego z liderów światowego rankingu piractwa, czyli Chin (gdzie w szkołach przeprowadzona ma zostać seria wykładów informujących o prawie dotyczącym ochrony własności intelektualnych). Oprócz zwykłych akcji informacyjnych Microsoft coraz skuteczniej zabezpiecza swoje produkty również pod względem technicznym. Wystarczy chociażby wspomnieć o Windows Activation Technologies (WAT) zastosowanym w Windows 7. Obecnie jest on trudniejszy do ominięcia, niż było to w przypadku Windows Genuine Advantage (WGA) zastosowanym w Windows XP oraz prostszy w obsłudze niż mechanizm obecny w Windowsie Vista.

Na tym jednak nie koniec. Producent systemu Windows bardzo blisko współpracuje również z agencjami rządowymi z wielu krajów. Nie chodzi tu jednak tylko i wyłącznie o kierowanie spraw przeciwko pojedynczym użytkownikom (takich przypadków jest obecnie ponad trzysta), a głównie o walkę z organizacjami przestępczymi zajmującymi się tworzeniem oraz rozpowszechnianiem fałszywego oprogramowania. Microsoft powołał w tym celu specjalne laboratoria badawcze (Product Identification Analysis Labs), które lokalizują miejsca tworzenia fałszywego oprogramowania, a następnie informują o nich lokalne władze. Okazuje się, że działania takie są niezwykle skuteczne: w ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadzono ponad 1000 akcji konfiskaty nielegalnego oprogramowania. Co ciekawe, okazuje się, że spora ilość piratów wpada w ręce organów ścigania dzięki informacjom pozyskanym od zwykłych użytkowników (w ostatnich dwóch latach zdarzyło się około 150 tysięcy tego typu donosów).

Czas pokaże czy polityka Microsoftu okaże się skuteczna. Z jednym jednak trzeba się zgodzić: korporacja podchodzi do sprawy piractwa w coraz bardziej całościowy sposób. Wkrótce przekonamy się, czy nie jest to zwykła walka z wiatrakami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)