Microsoft udostępni polskiemu rządowi kod źródłowy Office

Strona główna Aktualności

O autorze

Ludwik Dorn - Wicepremier i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotkał się w Warszawie z Kevinem Turnerem - dyrektorem ds. operacyjnych w Microsoft Corporation.

Najważniejszym efektem tego spotkania jest decyzja o poszerzeniu współpracy dotyczącej bezpieczeństwa i przeciwdziałania przestępstwom elektronicznym. Dotychczasowe porozumienie udostępniające polskiemu rządowi dostęp do kodu źródłowego Windows zostanie rozszerzone o aplikacje Office System, a przede wszystkim o współpracę w obszarze kryptografii i współpracy ekspertów obu stron dotyczącej bezpieczeństwa systemów komputerowych. W trakcie rozmowy została też przedstawiona inicjatywa powołania Centrum Otwartych Rozwiązań dla e-Administracji, która ma pozwolić samorządom zmniejszyć koszty wdrażania rozwiązań informatycznych. Microsoft zobowiązał się do sfinansowania pierwszego projektu i tworzenia rozwiązań, które obejmowałyby nie tylko samo oprogramowanie, ale także dokumentację, szkolenia i dalszy rozwój, co ma pozwolić na tanie szkolenia kadr informatycznych w administracji.

Dorn podkreślił nadrzędną zasadę neutralności technologicznej państwa, ale wyraził zadowolenie z faktu, że światowi liderzy technologii poważnie traktują (...) szczególne potrzeby polskiego rynku.

Podczas spotkania sporo czasu poświęcono także na podsumowania. Omawiano rozwój warszawskiego Centrum Inżynierii Oprogramowania - pierwszej tego typu inwestycji Microsoftu w Polsce, jak również uruchomionego w Poznaniu Centrum Innowacji Microsoft - ośrodka współpracy w dziedzinie badań naukowych, technologii oraz rozwiązań informatycznych. Zwracano uwagę, że w tym roku na praktyki w centrali Microsoftu w Redmond zakwalifikowało się aż 10 studentów z Polski - podczas gdy z całego regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) na praktyki udało się łącznie 24 studentów (licząc wraz z Polakami), a także na sukces polskich studentów w tegorocznym konkursie Imagine Cup 2006 (sponsorowanym przez Microsoft). Przypomnijmy, że Piotr Mikulski i Przemysław Dębiak z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Tomasz Błajek z Politechniki Poznańskiej zdeklasowali rywali w kategorii Algorytm, zajmując kolejno wszystkie trzy miejsca na podium. Jacek Barcikowski z Politechniki Poznańskiej i Julia Górniewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zajęli drugie miejsce w kategorii Film Krótkometrażowy.

© dobreprogramy
s