Microsoft udostępnia kodek RAW

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft udostępnił zestaw kodeków dla formatu RAW. Wprowadzają one obsługę tego formatu w programie Windows Live Photo Gallery a także w powłoce systemu Windows Vista i 7.

Format RAW służy do zapisu zdjęć przy zachowaniu maksymalnej ilości informacji z matrycy aparatu fotograficznego, oferowany jest zwykle przez lustrzanki. Dane nie są filtrowane ani poddawane kompresji stratnej. Zwykle też stosowana jest większa ilość bitów dla poszczególnych kanałów, np. 12-14 zamiast standardowych 8, co daje większą dynamikę. Z tego względu RAW bywa nazywany cyfrowym negatywem, z niego dopiero uzyskuje się docelowe pliki graficzne, np. JPEG. Różni producenci aparatów fotograficznych stosują swoje własne odmiany formatu RAW. Udostępniony Microsoft Camera Codec Pack pozwala na obsługę plików RAW z ponad 120 modeli aparatów cyfrowych. W przypadku Photo Gallery możliwe będzie wczytanie plików RAW, edycja obrazu oraz zapisanie do takich formatów jak JPEG, JPEG-XR czy HD Photo. W Eksploratorze pojawia się natomiast obsługa miniaturek plików w formacie RAW.

Microsoft Camera Codec Pack dostępny jest dla systemów Windows Vista i Windows 7 zarówno w wersji 32- jak i 64-bitowej. Pobrać go można w naszym dziale PROGRAMY -> Grafika -> Inne programy graficzne.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNowość w Mapach Google. Nawigacja będzie skuteczniejsza