Microsoft upraszcza licencjonowanie grupowe

Strona główna Aktualności

O autorze

Zagadnienia związane z licencjonowaniem produktów Microsoft zawsze budziły sporo wątpliwości ze strony użytkowników, a nawet firm partnerskich Microsoft. Jeśli wziąć dodatkowo pod uwagę fakt, że chodzi o licencje grupowe (volume licensing), to sprawa jeszcze bardziej się komplikuje - mamy do dyspozycji kilka programów dla różnych przedsiębiorstw, z czego każdy ma rozmaite warianty.

Choć zasadnicza struktura wszystkich programów licencjonowania grupowego pozostaje jak na razie bez zmian, Microsoft postanowił ułatwić nieco życie dystrybutorom i użytkownikom poprzez uproszczenie samego procesu wyboru i zakupu właściwych licencji. Ułatwienia te to między innymi nowe narzędzia dostępne on-line, zmniejszone formalności, a także uaktualnione cenniki.

Podstawową nowością jest narzędzie Microsoft LicenseWise Quote Configurator. Po zebraniu stosownych informacji od użytkownika pomaga ono wybrać odpowiedni dla danej sytuacji model licencjonowania. Integruje się także z istniejącym już narzędziem Microsoft Product Licensing Advisor.

Subskrybenci programów Enterprise Agreement oraz Select License od września tego roku będą otrzymywać pocztą nośniki tylko najpopularniejszego oprogramowania. Pozostałe oprogramowanie będzie można pobrać ze specjalnej witryny lub zamówić u autoryzowanego dystrybutora. Microsoft tłumaczy taki krok chęcią zmniejszenia liczby przesyłek i ochroną środowiska.

Od 3 września w programach Enterprise, Select License i Open License zmieni się również treść umowy licencyjnej. Po pierwsze Microsoft zapowiada, że znacznie zmniejszy się liczba stron takiego dokumentu. Po drugie uproszczeniu ulegną także formularze, które trzeba wypełniać. Ponadto 6 września uruchomiona zostanie witryna Microsoft Volume Licensing Service Center, która umożliwi pobranie oprogramowania, wygenerowanie kluczy produktu i zapoznanie się z treścią umów. Witryna będzie zlokalizowana w 24 językach.

Sporo zamieszania dotychczas powodowało także istnienie różnych wariantów dotyczących wersji językowych w cennikach programów grupowych. Teraz ich liczba ma zostać zmniejszona. Wersje o tych samych językach i cenie będą scalone do jednej pozycji w cenniku i oznaczone jako Single Language. Nastąpi to w okolicach października.

© dobreprogramy

Komentarze