Microsoft upraszcza politykę licencyjną dla Windows 8.1, ujawnia ceny systemu

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft dokładnie przemyślał politykę cenową i licencyjną względem swoich klienckich systemów operacyjnych. Najnowsze Windows 8.1 nie tylko będzie dostępne za darmo jako aktualizacja dla użytkowników Windows 8 – znacznie łatwiej system ten będą mogły nabyć osoby, które poprzedniej wersji Windows nie miały. To znacząca zmiana: wcześniej wersje „ósemki”, które można było zgodnie z warunkami licencji zainstalować na czystych dyskach (tzw. System Builders Editions) były dostępne tylko u wybranych resellerów, i to po zawyżonej cenie. W normalnym handlu dostępne były tylko wersje aktualizacyjne dla posiadaczy licencji na wcześniejsze wersje Windows.

Wraz z rozpoczęciem sprzedaży Windows 8.1 każdy będzie mógł teraz kupić, przez dowolny kanał sprzedaży, pakiet z instalacyjną płytą DVD. Będzie on zawierał kompletny system operacyjny, możliwy do zainstalowania na każdym PC, nawet takim, który nigdy wcześniej licencji na Windows nie widział.

Brandon LeBlanc z Microsoftu tak wyjaśnia wprowadzone zmiany: pozwolą nam one na większą elastyczność w konkretnych scenariuszach (…), są naszą reakcją na informacje zwrotne, jakie otrzymaliśmy od klientów. Ułatwią one życie tym, którzy budują PC od podstaw, uruchamiają Windows 8.1 w zwirtualizowanych środowiskach czy z drugiego dysku twardego.

Ceny licencji na Windows 8.1 będą takie same, jakie były dla Windows 8 (przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, dla których LeBlanc ujawnił cennik). Podstawowa wersja Windows 8.1 z instalatorem na DVD kosztować ma 120 dolarów, zaś wersja Windows 8.1 Pro, przygotowana z myślą o użytkownikach biznesowych, pracujących w sieciach lokalnych Windows, dostępna będzie za 200 dolarów. Za 100 dolarów dostępny ma być pakiet aktualizacyjny z Windows 8 do Windows 8.1 Pro (zawiera on też oprogramowanie Windows Media Center, normalnie nieobecne w wersji Pro), zaś za 10 dolarów użytkownicy 8.1 Pro mogą dokupić Windows Media Center.

Na jedną sprawę przy przejściu na Windows 8.1 trzeba jednak uważać. O ile osoby, które wcześniej korzystały z XP, Visty czy Windows 7, mogły liczyć na to, że Asystent aktualizacji Windows 8 pozwoli im na zachowanie choć części ich dotychczas zainstalowanych aplikacji, danych i ustawień , to w wypadku 8.1 już tak łatwo nie będzie. Nowy nośnik instalacyjny pozwala tylko na aktualizację z Windows 7 (zachowując jedynie dane). Użytkownicy wcześniejszych wersji Windows muszą instalować cały system od zera, na czystym dysku.

Oczywiście można ten problem rozwiązać z wyprzedzeniem, kupując dla systemów XP czy Vista aktualizację do Windows 8, która 17 października zostanie zaktualizowana do Windows 8.1. Może to być najlepsza cenowo opcja, gdyż niejeden sklep komputerowy będzie chciał pozbyć się „ósemki” z magazynów przed wprowadzeniem nowej wersji systemu.

A co z użytkownikami Windows 8 środowiskach korporacyjnych? Użytkownicy korzystający z licencji zbiorczych Microsoftu, mający wykupione ubezpieczenie Software Assurance, już mogą pobierać Windows 8.1 Enterprise.

© dobreprogramy

Komentarze