Microsoft uruchamia microsoft.com/opensource

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydaje się, że jeszcze rok czy choćby pół roku temu coś takiego nie mogłoby się wydarzyć - Microsoft uruchomił na swoich stronach witrynę, gdzie znaleźć można stanowisko korporacji w kwestii oprogramowania Open Source, działalności Microsoft w tym zakresie oraz interakcji firmy ze społecznością OSS. Ma to być kolejny po otwarciu przez Microsoft laboratorium Open Source i uruchomieniu bloga tego zespołu krok ku poprawieniu wzajemnych relacji.

Faktycznie, powierzchowny rzut okiem na treści wydaje się nie zdradzać pewnych symptomatycznych skrzywień poprzedniego pomysłu Get The Facts. Witryna ma mieć charakter informacyjny, jak deklaruje Bill Hilf - General Manager of Platform Strategy w Microsoft - uaktualniana będzie głównie o nowe inicjatywy Microsoft w zakresie współpracy ze środowiskiem OSS (takie jak udział w konferencjach, zawieranie nowych sojuszy branżowych czy podejmowanie prac związanych z Open Source wewnątrz firmy). Kanałem do komunikacji bardziej technicznej, w tym do dialogu bezpośrednio z samą społecznością OSS, pozostanie wspomniany juz blog funkcjonujący pod nazwą Port 25.

Uruchomienie nowej witryny zbiegło się w czasie z udziałem przedstawicieli Microsoft w konferencji O'Reilly Open Source Conference, gdzie Bill Hilf poinformował także o oficjalnym zgłoszeniu licencji Microsoft na oprogramowanie rozpowszechniane wraz ze źródłami do Open Source Initiative w celu ich przeglądu i aprobaty. Wspomniał też o zacieśnieniu współpracy z OSI i toczących się równolegle innych rozmowach, o szczegółach których zdradził tylko - jeśli chodzi o Open Source i Microsoft, temat nieustanie ewoluuje.

© dobreprogramy