reklama

Microsoft uwalnia binarne formaty Office

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Tak jak zapowiadaliśmy, Microsoft oficjalnie przekazał programistom prawo do swobodnego wykorzystywania kodu i specyfikacji przetwarzania starych, binarnych formatów Office na nowe, oparte o język XML. Prawo to jest jednocześnie gwarancją, że Microsoft nie będzie podejmować żadnych kroków prawnych w stosunku do tych, którzy zdecydują się używać "uwolnionych" specyfikacji.

Specyfikacje binarnych formatów Word (.doc), Excel (.xls) oraz PowerPoint (.ppt) zostały objęte programem Microsoft Open Specification Promise. Co prawda już wcześniej dane na ich temat były udostępniane bez opłat licencyjnych, ale teraz można z nich korzystać we własnych aplikacjach bez obaw o kłopoty z prawem.

Poprzez wprowadzenie binarnych formatów Office do programu OSP Microsoft chce umożliwić firmom trzecim dodanie do swoich aplikacji funkcjonalności pozwalającej na konwersję dokumentów do nowej wersji Office Open XML. Z pewnością jest to jeden z kroków mających przechylić szalę na stronę Microsoftu podczas kolejnego głosowania nad uznaniem Office Open XML jako standardu ISO.

Równocześnie korporacja poinformowała, że prowadzony na zasadach Open Source projekt konwertera jest już opublikowany w repozytorium witryny SourceForge. Zostanie wydany na licencji Berkeley Software Distribution (BSD).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama