reklama

Microsoft vs Komisja Europejska - będzie remis?

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Jak pisze International Herald Tribune, w ostatnich tygodniach prawdopodobnie najwięcej uwagi spośród europejskich prawników poświęca się postaci Bo Vesterdorfa - duńskiego sędziego, który jak już pisaliśmy wyda 17 września werdykt w głośnej sprawie apelacyjnej Microsoft kontra Komisja Europejska. Firma odwołuje się m.in. od nakazu oddzielenia niektórych komponentów od systemu operacyjnego i rekordowej kary ponad 497 milionów euro za naruszenie prawa antymonopolowego.

Sędzia Vesterdorf, który ma już 61 lat i planuje odejść na emeryturę dokładnie w dniu ogłoszenia wyroku, nie uchyla jednak ani trochę rąbka tajemnicy i nie pozwala, by cokolwiek wyciekło do mediów wcześniej niż na rozprawie 17 września. Nieoficjalnie wśród prawników obu zainteresowanych stron mówi się jednak, że sąd wyda wyrok bardziej remisowy niż wskazujący na konkretną wygraną czy porażkę.

Według najnowszych spekulacji, sąd może pozostawić firmie Microsoft prawo do integrowania swoich aplikacji i usług takich jak Windows Media Player czy oprogramowanie antywirusowe razem z systemem Windows. Prawdopodobne jest natomiast, że ten sam sąd podtrzyma zdanie Komisji Europejskiej w sprawie nieuczciwego wykorzystania dominującej pozycji Microsoft na rynku serwerów.

Gdyby powyższe przewidywania potwierdziły się, rekordowa kara 497 milionów euro (która z odsetkami wynosi dzisiaj już ponad 778 milionów) może zostać znacznie zmniejszona - nawet o 200 milionów. Niezależnie jednak od wyniku jest niemal pewne, że jedna ze stron lub obie będą się odwoływać do sądu najwyższej instancji - Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Nie zanosi się więc na szybkie zakończenie tej ciągnącej się już od 1998 roku sprawy - ostateczne rozwiązanie może nadejść nawet około 2010 roku.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić