Microsoft walczy z COVID-19. Internetowy bot podpowie, czy możesz oddać osocze

Strona główna Aktualności
Internetowy bot podpowie, czy możesz być dawcą osocza, fot. Oskar Ziomek
Internetowy bot podpowie, czy możesz być dawcą osocza, fot. Oskar Ziomek

O autorze

W internecie pojawiło się kolejne narzędzie, które może się przydać w walce z pandemią koronawirusa. Chodzi o projekt tworzony z udziałem Microsoftu, w którym na tapet trafił pomysł podawania chorym na COVID-19 osocza wyzdrowiałych osób. Do sieci trafił internetowy bot, który pozwala zainteresowanym sprawdzić, czy nadają się jako dawcy.

Usługa jest na tę chwilę wyłącznie anglojęzyczna i ma zastosowanie tylko w USA, ale dla znających język może się okazać cennym wyznacznikiem w przyszłości, jeśli podawanie osocza ozdrowiałych będzie w dłuższej perspektywie regularnie stosowane. Sami twórcy wspominają, że w przyszłości szukanie dawców ma objąć także Europę. Na tę chwilę bot dostępny jest jedynie na stronie covig-19plasmaalliance.org, ale docelowo ma być osiągalny także przez inne kanały, w tym media społecznościowe.

Jak tłumaczy Microsoft, celem jest rozpowszechnienie wiedzy o możliwości zostania dawcą osocza. W Stanach Zjednoczonych sam proces oddania osocza ma być bardzo wygodny. Jak wyliczono, połowa osób mogących zostać dawcami mieszka w promieniu maksymalnie 15 mil od jednej z 500 placówek obsługiwanych przez członków CoVIg-19 Plasma Alliance – organizacji związanej z tym projektem.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów jest organem doradczym, zaś Microsoft stoi za infrastrukturą strony. Warto pamiętać, że nie jest to jedyne działanie firmy związane z koronawirusem. Czytelne mapy i wykresy związane między innymi z liczbą zarażonych osób można znaleźć w serwisie Bing, który jest ostatnio promowany w systemie Windows 10.

© dobreprogramy
s