Microsoft walczy z piratami aukcyjnymi

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft poinformował, że w ramach kontynuacji działań, których celem jest ochrona interesów klientów oraz wspieranie legalnego handlu online, firma wniosła wczoraj 52 pozwy sądowe przeciwko dystrybutorom nielegalnego oprogramowania (podróbek) za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych oraz złożyła 22 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

15 z 52 wniesionych 11 grudnia pozwów sądowych dotyczy działalności największej znanej dotychczas grupy przestępczej zajmującej się rozprowadzaniem nielegalnego oprogramowania, która została rozbita w lecie 2007 roku przez władze Chin, FBI oraz Microsoft. Dzięki przeprowadzonemu śledztwu odkryto, że oprogramowanie produkowane przez chińską grupę było rozprowadzane na kilku rynkach przez domowych sprzedawców internetowych.

Firma poinformowała również o nawiązaniu współpracy z serwisem aukcyjnym eBay, której celem jest wspólna walka z piratami oraz edukowanie użytkowników. Działania mają pomóc użytkownikom w poprawnej identyfikacji falsyfikatów oraz bezpiecznym przeprowadzaniu transakcji.

Trzy zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa zostały złożone w Polsce - dotyczą one ofert na aukcjach internetowych, gdzie występują ogromne ilości podrobionego oprogramowania, głównie systemu Windows XP. W tylko jednej ze spraw wcześniej wszczętych prokuratura wydała ok. 1980 postanowień o przeszukaniu i zabezpieczeniu dowodów. Daje to wyobrażenie o skali naruszeń w naszym kraju - powiedział Krzysztof Janiszewski odpowiedzialny za ochronę własności intelektualnej w polskim oddziale Microsoft.

Więcej informacji na temat akcji Microsoft opublikował w swoim Centrum Prasowym. Informacje w języku polskim ułatwiające identyfikację podróbek znaleźć można na stronie How to Tell. Zapraszamy również do związanego ściśle z tą tematyką wywiadu wideo przeprowadzonego z Krzysztofem Janiszewskim z polskiego oddziału firmy Microsoft.

© dobreprogramy