Microsoft walczy z wyłudzeniami „na pomoc techniczną”, 63 osoby aresztowane

Microsoft walczy z wyłudzeniami „na pomoc techniczną”, 63 osoby aresztowane

Microsoft walczy z wyłudzeniami na pomoc techniczną
Microsoft walczy z wyłudzeniami na pomoc techniczną
30.11.2018 15:38

Policja w Nowym Delhi aresztowała 63 osoby, pracujące w 26 centrach telefonicznej obsługi klienta. Wszyscy są podejrzani o udział w oszustwach na skalę światową – podszywanie się pod pracowników wsparcia technicznego firm Microsoft, Google, Apple i wielu innych.

Interwencje policji w Nowym Delhi odbywały się przy współpracy z Microsoftem na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. W październiku policja aresztowała 24 osoby z 10 centrów, w listopadzie kolejnych 39 z 16 biur. W związku z tymi 16 centrami obsługi klienta Microsoft otrzymał ponad 7 tysięcy zgłoszeń od ofiar z 15 krajów, od których rzekome wsparcie techniczne wyłudziło między 100 i 500 dolarów za niepotrzebne naprawy i produkty serwisowe.

Podczas interwencji przejęte zostały także dowody obciążające, łącznie ze skryptami dla wsparcia, zapisami rozmów tekstowych i głosowych. Microsoft ma także zapisy dostarczone od strony klientów.

3 na 5 użytkowników Windowsa spotkało się z takim oszustwem

Oszustwa „na pomoc techniczną” (znane też jako scareware) są popularnym problemem wśród użytkowników Windowsa, istniejącym już prawie 20 lat. Według badań Microsoftu, w 2018 roku aż 3 z 5 użytkowników Windowsa trafiło na taki atak socjotechniczny w Sieci. Scareware ma wiele odmian, ale zwykle chodzi o to, by pokazać użytkownikowi ostrzeżenie o problemie z jego komputerem. Wiadomość musi być na tyle straszna, by osoba zadzwoniła pod podany w niej numer telefonu do fałszywego wsparcia technicznego, któremu zapłaci sporą sumę za usunięcie nieistniejącego problemu. Znane są też przypadki, gdy oszuści życzyli sobie też zdalnego dostępu do komputera i instalowali malware, by klient wrócił po kolejne naprawy.

historia walki ze scareware / Microsoft
historia walki ze scareware / Microsoft

Firma gromadziła dowody oszustw, dostarczane przez klientów od 2014 roku. Posłużył do tego specjalny portal, pozwalający klientom wygodnie zgłosić potencjalne oszustwo. W tym samy roku Microsoft podjął działania prawne w Stanach Zjednoczonych, zwalczał też oszustów z Kanady. Wysiłki zostały wznowione w kwietniu 2018 roku, czego efektem jest zgłoszenie na policję w Indiach. Zakres działań Microsoftu został poszerzony na bardziej odległe kraje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)