Microsoft walczy ze spamem c.d.

Strona główna Aktualności

O autorze

Kiedy ponad rok temu pisaliśmy o rozpoczętych przez Microsoft działaniach przeciwko osobom rozsyłających w sieci spam, mało kto spodziewał się, że przyniesie to wymierne efekty. Tymczasem Microsoft sukcesywnie wytacza spamerom kolejne sprawy sądowe, które kończą się dla nich wysokimi grzywnami.

W ostatniej sprawie, którą wytoczył Microsoft, zasądzona grzywna ma wysokość prawie 3,95 mln dolarów. Wypłacić ją musi Daniel Khoshnood, który w rozsyłanych przez siebie milionach listów do użytkowników poczty MSN i Hotmail, zachęcał do pobrania programu sygnowanego logiem Microsoft, który miał zautomatyzować proces pobierania aktualizacji bezpieczeństwa. Po jego instalacji użytkownicy byli przekierowywani do strony windowsupdate.com, podszywającej się pod oficjalny serwis z aktualizacjami i poprawkami Microsoftu - windowsupdate.microsoft.com.

Nazwisko pana Khoshnood znajdowało się od dawna na bardzo wysokiej pozycji listy znanych spamerów (Registry of Known Spam Operations), prowadzonej przez Spamhaus - brytyjską organizację non-profit zajmującą się zwalczaniem spamu. W latach 90-tych Khoshnood został powszechnie znany po rejestracji wielu domen takich jak Presidentclinton.com i Microsoft-networks.com, po którymi kryły się strony przekierowujące użytkowników m.in. do stron pornograficznych. W 2000 r. organizacja World Intellectual Property Organization's Arbitration and Mediation Center zarządziła przetransferowanie kilku domen zarejestrowanych przez Daniela Khoshnood'a.

Od początku 2003 roku, Microsoft wytoczył 60 spraw przeciwko spamerom. 6 z nich zakończyło się do wyrokiem, jedna oddaleniem. W prowadzonych do tej pory sprawach przeciw spamerom, Microsoft uzyskał przed sądami 54 mln dolarów odszkodowania. Miejmy nadzieję, że tego typu działania i wiążące się z nimi grzywny ograniczą wysyłanie spamu, przynajmniej w krajach w których aparat sprawiedliwości działa prężnie.

© dobreprogramy
s