Microsoft wchodzi w DVD...

Strona główna Aktualności

O autorze

DVD Forum wstępnie zatwierdziło użycie technologii kompresji wideo Microsoftu w standardzie zapisu nowej generacji. To dla giganta z Redmond duży sukces - firma ma szanse zwiększyć swoją rolę na kluczowym obszarze rynku mediów cyfrowych.

Do aktualnej wersji specyfikacji standardu HD-DVD, oprócz technologii H.264 i MPEG-2, trafiło opatentowane przez Microsoft rozwiązanie VC-9,czyli technologia dekodowania obrazu zintegrowana w Windows Media Video 9. Argumentem, który przesądził o wyborze VC-9, była podobno najwyższa jakość obrazu, dzięki której rozwiązanie pokonało aż 18 konkurentów. Jeśli taka specyfikacja zostanie ostatecznie zatwierdzona, pozwoli to Microsoftowi rozszerzyć zasięg swojej technologii wideo poza Internet i pomoże firmie w rozmowach z partnerami spoza branży komputerowej. Do tej pory zarówno Hollywood, jak i najwięksi wytwórcy domowego sprzętu audio-wideo, w obawie przed praktykami monopolistycznymi zachowywali wobec firmy Billa Gatesa daleko posuniętą ostrożność.

Standardowy obraz telewizyjny składa się z 400 tys. pikseli. Na współczesnych płytach DVD umieszczany jest obraz o znacznie wyższej rozdzielczości - aż 2 mln pikseli. Technologia Windows Media umożliwi zapis na płytach HD-DVD obrazu o 3-krotnie, a nawet 5-krotnie wyższej jakości. HD-DVD to oparta na niebieskim laserze technologia zapisu umożliwiająca umieszczenie na jednym krążku 15GB danych w wypadku płyty jednowarstwowej, 30GB na płycie dwuwarstwowej i 20GB na płycie wielokrotnego zapisu. Standard HD-DVD została przygotowany przez firmy NEC i Toshiba. Aktualnie używane płyty DVD używają czerwonego lasera i mieszczą 4,7GB na jednej warstwie i 8,5GB na dwóch warstwach. Pomimo poparcia DVD Forum, poważnym konkurentem dla formatu HD-DVD wciąż jest standard Blu-ray, za którym stoją tacy giganci jak Sony, HP i Dell.
W najbliższych miesiącach kluczową kwestią będą propozycje Microsoftu dotyczące opłat licencyjnych. Jeśli firmie uda się dogadać z branżą filmową i telewizyjną, dla Microsoftu będzie to szansa na gigantyczne wpływy. Zwłaszcza, że sukces na tym polu zwiększy szanse technologii Microsoftu na włączenie jej do kolejnych standardów. We wrześniu Microsoft zgłosił pakiet Windows Media Series 9 jako kandydata do miana standardu SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers). Jeśli organizacja zaakceptuje propozycję, standard VC-9 może zastąpić MPEG-2 - technologię wykorzystywaną m.in. w transmisjach satelitarnych, kablowych oraz systemach montażu wideo. Dzięki temu Microsoft miałby szansę na osiągnięcie w branży audio-wideo pozycji, jaką obecnie utrzymuje na rynku komputerowym.

© dobreprogramy
s