Microsoft wesprze Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zawarł umowę z Novellem na mocy której będzie wspierać sprzedaż linuksowej dystrybucji SUSE tworzonej przez Novella. W tym celu Microsoft będzie oficjalnie rekomendować SUSE Linux Enterprise dla osób chcących jednocześnie używać Linuksa i Windows oraz będzie dystrybuować kupony na utrzymanie i wsparcie SUSE Linux Enterprise Server. Ponadto Microsoft stworzy technologie ułatwiające uruchamianie SLED (SUSE Enterprise Linux Desktop) 10 oraz Windows XP i Vista na jednym komputerze.

Ogłoszenie tego zaskakującego posunięcia nastąpiło na czwartkowej konferencji prasowej w San Francisco. Do technologii, które mają zastać opracowane należą: wirtualizacja, web services do zarządzania fizycznymi i wirtualnymi serwerami a także rozwiązania w zakresie zgodności dokumentów Microsoft Office oraz OpenOffice. Microsoft zapewnił także, że nie będzie sobie rościł praw do patentów obejmujących technologie, które mogą znaleźć się w SUSE. Współpraca ma trwać conajmniej do 2012 roku.

Microsoft walczył z Linuksem odkąd system operacyjny z jądrem opracowanym przez fińskiego studenta zaczął być liczącą się platformą. Rywalizował także z Novellem, m.in. na polu oprogramowania i standardów dla sieci lokalnych, gdzie Novell promował swój system NetWare. Natomiast Novell walczył z Microsoftem także w sądzie oskarżając go o praktyki monopolistyczne. Choć zdarzały się epizody pewnej współpracy, dopiero teraz Microsoft znalazł się pod presją zmiany swojej polityki. Musiał wykonać krok, który zapewniłby konsumentów, że instalacja Windows nie będzie przeszkadzać im w korzystaniu z Linuksa. Współpraca z Novellem pomoże w walce z RedHatem, który jest konkurentem obu firm. Wiarę w to dało się odczuć na giełdzie, gdzie akcje RedHata zanotowały duży spadek.

© dobreprogramy
s