Microsoft wprowadza możliwość grupowej legalizacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Od 1 listopada Microsoft wprowadzi możliwość grupowego zakupu licencji legalizacyjnych na system operacyjny.

Przypomnijmy, że dotąd w programach licencjonowania grupowego takich jak np. Otwarta Licencja Microsoft (czyli tzw. Open) można było nabyć jedynie aktualizację do najnowszej wersji systemu. Korporacja wychodziła niejako z założenia, że każdy nowo kupowany komputer wyposażony jest w system w wersji OEM. Stanowiło to dużą trudność przy legalizowaniu oprogramowania w firmach ponieważ do każdego komputera trzeba było nabyć system w wersji OEM lub ewentualnie w drogiej wersji pudełkowej.

Pewnym ułatwieniem były dotąd jedynie zestawy legalizacyjne Windows XP, wprowadzone dwa lata temu. Zestawy te, w wersji na 1 lub 10 stanowisk, umożliwiają legalizację pirackiego systemu bez konieczności jego reinstalacji. W praktyce zainteresowanie tym produktem jest jednak znikome, głównie z powodu dość wysokiej ceny. Firmy wolą legalizować oprogramowanie przy użyciu tańszych o około 20% wersji OEM, mimo, że wymaga to reinstalacji każdego legalizowanego systemu. Podobnie postępują użytkownicy domowi. Dodatkową wadą tego rozwiązania jest fakt, iż zestawami można legalizować wyłącznie pirackie Windows XP.

Teraz pojawi się jeszcze jedna możliwość - tzw. Umowa Get Genuine Windows w wersji dla Małych i Średnich Organizacji (GGWA-SMO). Będzie to specjalny program licencjonowania grupowego w ramach którego będzie można nabyć minimum 5 licencji legalizacyjnych na system Windows Vista Business. W praktyce nabyć będzie można nie tylko Vistę ale także Windows XP Professional ponieważ tak jak w przypadku wersji OEM czy FPP będzie można również dokonać downgrade'u do poprzedniej wersji Windows. Bez względu wybraną wersję systemu, licencje będą przywiązane do komputerów tak jak w przypadku licencji OEM. Do legalizowanych systemów będzie można dokupić za około 450 zł netto Software Assurance pozwalające przez okres 2 lat na bezpłatną aktualizację oprogramowania do najnowszej wersji - w tym przypadku do nadchodzącego Windows 7 w edycji biznesowej. Cena samej licencji na legalizowaną Vistę Business nie jest niestety jeszcze znana.

Tak jak w przypadku wspomnianych wcześniej zestawów legalizacyjnych, systemy legalizowane przy pomocy licencji w programie GGWA-SMO nie będą teoretycznie wymagać reinstalacji, co jest dość istotnym argumentem przy większej liczbie stanowisk. Brak tego wymogu dotyczy jednak tylko takich sytuacji gdy oprogramowanie zostało zainstalowane z oryginalnego nośnika. Jak informuje Microsoft: sytuacja taka ma zwykle miejsce, gdy zastosowano niewłaściwe licencje (tj. w celu zainstalowania systemu Windows użyto umowy licencjonowania zbiorowego bez podstawowej licencji na system operacyjny). W przypadku gdy system był instalowany ze zmodyfikowanej, pirackiej kopii wymagana już będzie reinstalacja.

Umowa Get Genuine Windows dla Małych i Średnich Organizacji, wbrew nazwie, nie jest jednak tak naprawdę rozwiązaniem dedykowanym dla małych firm (przynajmniej w polskim rozumieniu pojęcia "małej firmy"). Sprawdzić się może za to w większych organizacjach gdzie cenna będzie łatwość legalizacji wszystkich systemów jedną jedyną umową i (przynajmniej w części przypadków) bez konieczności reinstalacji systemu, dzięki czemu będzie można tą operację przeprowadzić szybciej, a także łatwiej będzie zarządzać licencjami. Czy nowa forma legalizacji systemu spotka się z zainteresowaniem zależy przede wszystkim od ceny. Jeżeli zostanie ona skalkulowana zbyt wysoko firmy nadal do legalizacji wybierać będą najtańsze wersji OEM lub szukać rozwiązania w alternatywnych systemach operacyjnych.

© dobreprogramy

Komentarze