reklama

Microsoft wprowadza opłaty za mobilny Messenger

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Wielkie zdziwienie spotkało niektórych użytkowników Windows Live Mobile Messenger, wersji komunikatora Microsoftu przeznaczonej na urządzenia przenośne, gdy logując się do usługi zobaczyli oni komunikat o rozpoczęciu 30-dniowego bezpłatnego okresu testowego. Wkrótce okazało się, że Microsoft przymierza się do pobierania opłat za korzystanie z tej wersji Messengera od użytkowników palmtopów i komórek. Opłaty mają być wnoszone za pośrednictwem wiadomości Premium SMS.

Microsoft poproszony o oficjalną wypowiedź poinformował, że póki co konieczność wnoszenia opłat obejmuje jedynie komunikatory działające na systemie Nokia S60 - sukcesywnie w kolejnych krajach wprowadzane będą opłaty subskrypcyjne. Dokładny koszt użytkowania usługi nie jest jeszcze znany, ale ma wynosić około 2 euro na miesiąc. W chwili obecnej nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy Microsoft zdecyduje się obciążyć także użytkowników korzystających z platformy Windows Mobile. Rozważamy taką możliwość w przyszłości - mówi Matt Champagne, dyrektor Windows Live Mobile Services.

Cała sprawa nie dotyczy w tej chwili komunikatorów firm trzecich, które także umożliwiają dostęp do sieci Messengera. Niemniej w sytuacji, gdy Microsoft wciąż musi ostro walczyć o udział w rynku komunikatorów, a także biorąc pod uwagę fakt zawarcia niedawno współpracy na tym polu z Nokią, plany wprowadzenia opłat za używanie Windows Live Mobile Messenger wydają się bardzo dziwne.

Warto też zauważyć, że mobilne usługi Windows Live (w tym Messenger) są częścią systemu Windows Mobile 6, a za system wszyscy posiadacze PocketPC i smartfonów także muszą zapłacić. Jeśli Microsoft zdecyduje się na wprowadzenie opłat dla tych użytkowników, będą oni musieli zapłacić podwójnie - najpierw za system, a później za wbudowane w niego usługi. Z pewnością będzie miało to negatywny wpływ na ilość użytkowników, a i ci, którzy zdecydują się dalej korzystać z mobilnego Messengera będą mniej zadowoleni. Pozostaje więc czekać na dalszy bieg sprawy z nadzieją, że oficjalne warunki nie będą aż tak surowe...

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama