Microsoft wydaje sterowniki dla Linuksa na licencji GPL

Strona główna Aktualności

O autorze

Tytuł nie jest pomyłką - nawet jeśli trudno w to uwierzyć, Microsoft faktycznie opublikował sterowniki dla systemu Linux na licencji GPLv2.

Mówiąc konkretniej chodzi o trzy sterowniki, dzięki którym system Linux zyska "świadomość" pracy w środowisku zwirtualizowanym na platformie Microsoft Hyper-V. W prostej linii przełoży się to na znaczne podniesienie wydajności maszyny wirtualnej z Linuksem pracującej na bazie Windows, dostępne będą także wszystkie syntetyczne (naturalne dla Hyper-V) urządzenia, jakie normalnie oferowane są wirtualnym systemom pracującym z systemami Windows.

Łącznie trzy wydane dzisiaj sterowniki to 20 tysięcy linii kodu, które być może wkrótce będą częścią jądra Linuksa. Microsoft publikując kod dołącza do grona ponad 100 firm, które mają swój kodowy wkład w systemie spod znaku pingwina - wśród nich znajdują się między innymi Red Hat, Intel, Novell, IBM czy Oracle. Więcej informacji na temat sterowników Microsoftu można znaleźć w wywiadzie z Samem Ramji i Tomem Hanrahanem, osobami zaangażowanymi w prace nad linuksowymi sterownikami.

Na razie nie jest do końca jasne, w jaki sposób kod opublikowany dzisiaj ma się do istniejących już od dawna komponentów integracyjnych Hyper-V dla Linuksa. Komponenty te były raczej mało użyteczne, wyrosły na gruncie partnerstwa Microsoftu z Novellem, dedykowane były wyłącznie kilku dystrybucjom SUSE Linux i na dodatek miały poważne problemy z nowszymi wersjami jądra.

© dobreprogramy