Microsoft wymienia także certyfikaty autentyczności

Strona główna Aktualności

O autorze

W połowie października informowaliśmy o wprowadzeniu przez Microsoft programu OEM System Builder Media Replacement umożliwiającego uzyskanie bezpłatnie nowego nośnika instalacyjnego oprogramowania w wersji OEM w przypadku zagubienia lub zniszczenia oryginału. Jak się okazuje, analogiczna możliwość została wprowadzona w przypadku etykiet certyfikatu autentyczności.

W sytuacji gdy etykieta certyfikatu autentyczności (tzw. COA) została zniszczona, odkleiła się, została oderwana lub po prostu w komputerze była wymieniana obudowa, możemy bezpłatnie uzyskać nową etykietę wraz z nowym kluczem produktu. Aby tego dokonać należy zgłosić się do firmy która sprzedawała nam sprzęt z oprogramowaniem OEM (bądź samo oprogramowanie). Firma, aby przeprowadzić wymianę, powinna mieć status System Builder (teoretycznie wszystkie firmy sprzedające sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem Microsoft w wersji OEM powinny posiadać taki status). Jeżeli sprzedawca nie jest jednocześnie producentem sprzętu (np. gdy zakupiliśmy markowy komputer w sieci resellerskiej lub w markecie) należy skontaktować się bezpośrednio z producentem sprzętu.

Niestety aby uzyskać nową etykietę niezbędne będzie podanie starego klucza produktu (w celu deaktywacji). Jest to niezbędne by zapobiec potencjalnym nadużyciom tj. aktywacjom produktu na stary klucz. W przypadku znacznego zniszczenia certyfikatu czy jego zagubienia może to być spory problem. W takiej sytuacji możemy wspomóc się specjalnymi narzędziami, które "wyciągną" z systemu wprowadzony przy instalacji oprogramowania klucz (potrafią to np. bezpłatna AIDA32 czy Belarc Advisor). Po przyjęciu zgłoszenia przez System Buildera, a następnie akceptacji tego zgłoszenia przez Microsoft, nową etykietę certyfikatu powinniśmy otrzymać w przeciągu około 14 dni. Uprzedzając ewentualne pytania informujemy, że jeżeli etykieta została zgubiona czy zniszczona, nie mamy zapisanego klucza, a oprogramowanie zostało już usunięte z komputera to nie będzie możliwości uzyskania nowego certyfikatu.

Warto podkreślić, że wymieniane są wyłącznie certyfikaty autentyczności mające formę samoprzylepnej etykiety (naklejanej na obudowę komputera, notebooka czy serwera). W takiej postaci są certyfikaty do systemów operacyjnych firmy Microsoft (zarówno desktopowych jak i serwerowych) w wersji OEM ale już nie np. do pakietu Office w wersji OEM. Ograniczona jest również lista produktów, obejmuje ona: Windows XP we wszystkich edycjach (Home Edition, Professional, Media Center Edition, Tablet PC, Starter i x64 Edition), Windows Server 2003 (Web, Standard, Enterprise Edition), Small Business Server 2003 (Standard i Premium Edition), a także CRM Small Business Edition Server i Data Protection Manager Server - w każdym przypadku w wersji OEM.

Zainteresowanych procedurą uzyskania nowego nośnika instalacyjnego do oprogramowania OEM odsyłamy do październikowego materiału.

© dobreprogramy
s