Microsoft wymusza Vistę

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zażądał od swoich partnerów aby dostosowali parametry oferowanych przez siebie notebooków dla klientów indywidualnych do wymagań Windows Vista. Jeśli nie zrobią tego do marca, korporacja wstrzyma swoje dofinansowanie marketingowe dla nich.

Choć po premierze Visty sprzedaż nowego systemu wyraźnie wzrosła, w późniejszym okresie spadła do poziomu niższego od oczekiwań. Co prawda dobre wyniki sprzedaży Office 2007 ratują sytuację ale Microsoft się tym nie zadowala. W drugim kwartale Vista ma być obecna na ponad połowie komputerów przenośnych.

Spełnienie wymagań Microsoftu nie będzie trudne, gdyż praktycznie wszystkie sprzedawane obecnie notebooki posiadają konfigurację wystarczającą do pracy pod konktrolą Visty. Poza tym klienci indywidualni w przeciwieństwie do korporacyjnych są mniej nieufni w stosunku do nowego systemu Microsoftu często się skłaniają ku jego zakupie.

Ponadto oprócz dostosowania parametrów sprzętu Microsoft zaczął wymagać od OEMów jeszcze odpowiednich ustawień BIOSu. Chodzi o domyślne włączenie opcji DEP/NX (Data Execution Prevention/No Execute). Jest to wymagane to działania technologii ASLR (Address Space Layout Randomization), która stosując losowe adresy przy przydzielaniu bloków pamięci utrudnia pisanie wirusów wykorzystujących przepełnienie bufora. DEP/NX zostanie włączone domyślnie m.in. w komputerach Dell i HP.

© dobreprogramy

Komentarze