Microsoft za ODF

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft poinformował, że zagłosował za uczynieniem otwartego formatu ODF 1.0 standardem ANSI.

ANSI (American National Standards Institute) jest instytucją ustalającą standardy techniczne dla Stanów Zjednoczonych. Współpracuje też z międzynarodową organizacją ISO (International Organization for Standardization). Ruch Microsoftu jest dosyć zaskakujący, ponieważ korporacja mocno promowała swój format Open XML i aktywnie przeciwstawiała się upowszechnianiu OpenDocument Format. Dlatego też spekuluje się, że decyzja Microsoftu była tylko zagraniem medialnym i w rzeczywistości tylko Open XML będzie wspierany przez firmę. Ciekawe jest uzasadnienie oddania głosu za OpenDocument Format. Microsoft uargumentował swoją decyzję potrzebą dania użytkownikom wyboru i tym, że Open XML oraz ODF pełnią różne funkcje. Zwrócił uwagę, że Open XML został stworzony dla Microsoft Office a ODF dla OpenOffice. Pozostawienie decyzji odnośnie formatu użytkownikowi nie jest tym co się często spotyka u Microsoftu. Stwierdzenie o różnych zastosowaniach jest też dosyć dziwne. Oba pakiety są przecież pakietami biurowymi i służą do tworzenia tego samego typu dokumentów. Oczywiście funkcjonalności pakietów jak i formatów nie pokrywają się całkowicie ale obszar wspólny jest dosyć rozległy.

Format Microsoftu został już zaaprobowany przez europejską organizację Ecma i korporacja pragnie uzyskania dla niego także akceptacji ANSI.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieBrzydkie podróbki figurek z PRL-u. Jest człowiek, który ma ich pokaźną kolekcję