Microsoft zapłaci 1,5 mld USD za Vista Capable?

Strona główna Aktualności

O autorze

Półtora miliarda dolarów, tyle może wynosić kara, jaką zapłacić będzie musiał Microsoft w wyniku głośnego procesu dotyczącego kampanii marketingowej Windows Vista Capable.

W skierowanym do sądu apelacyjnego wnioskowi przeciwko Microsoft, konsumenci zarzucają, że w ramach rzekomego wprowadzania w błąd klientów dzięki zaniżaniu wymagań sprzętowych systemu certyfikowane były komputery, które raczej nie powinny posiadać loga świadczącego o zgodności sprzętu z najnowszym systemem. Nie umożliwiło to obsługi pozostałych edycji Visty z wyjątkiem Home Basic, między innymi graficznego interfejsu użytkownika Aero. To z kolei Microsoftowi pozwoliło wzbogacić się poprzez zwiększenie popytu na słabsze konfiguracje.

O orientacyjne oszacowanie wysokości dochodów uzyskanych przez Microsoft wskutek wyniku sprzedaży Windows XP na komputerach z logiem Vista Capable zamiast Vista Premium poproszony został Leffler Keith. Uznał, że zysk ten wyniósł 1,505 miliarda USD. Jeśli powodom uda się przekonać sąd, że Microsoft faktycznie wyrządził szkodę w wyniku akcji, może podjąć decyzję o ocenie rzeczywistej szkody współmiernie do wspomnianej kwoty. Inny scenariusz przewiduje nałożenie na firmę kary w wysokości trzykrotności ocenianej kwoty szkód.

© dobreprogramy