reklama

Microsoft zdobył patent na edytowanie plików XML

Strona główna Aktualności

O autorze

XML (Extensible Markup Language) to język służący do opisywania danych w sposób hierarchiczny, na którego bazie można zbudować własne języki znaczników - teraz wyłączne prawo do ich edycji zdobył Microsoft.

Zgodnie z patentem Amerykańskiego Urzędu Patentowego Microsoft zyskał wyłączne prawo do posiadania procesora tekstów zdolnego przetwarzać tego typu dokumenty. Jak możemy przeczytać, patent jasno określa cechy charakterystyczne programu, do którego wyłączne prawo uzyskał Microsoft.

Patent stanowi, że edytor tekstów musi natywne wspierać format XML i umożliwiać edycję dokumentów zapisanych w jednym pliku. Program musi być zdolny do pełnej edycji a zapis zmian nie może powodować żadnych strat w funkcjonalności. Ponadto zmodyfikowany dokument może być edytowalny także na urządzeniach nie posiadających tego edytora.

Jako że powyższy opis jak ulał pasuje do wielu edytorów zdolnych modyfikować pliki XML, istnieje obawa, że Microsoft będzie chciał w przyszłości pozwać ich twórców i zmonopolizować rynek. Swego czasu Microsoft zapewniał jednak, że nie będzie podejmować takich działań.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić