reklama

Microsoft zgłasza format HD Photo do standaryzacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Microsoft zapowiedział, że zgłosi swój format obrazu HD Photo do standaryzacji. Chcemy ustandaryzować ten format i złożymy dokumenty w stosownej organizacji już niebawem - głosi oświadczenie. Padnie ono również dzisiaj podczas targów Photo Marketing Association w Las Vegas.

Niezależni eksperci już od jakiegoś czasu mówili, że jeśli Microsoft chce szerszej adopcji HD Photo, musi uniezależnić ten format od siebie poprzez zgłoszenie do standaryzacji. Widać, że firma z Redmond wzięła sobie te sugestie do serca - w listopadzie zniesiono opłaty licencyjne za korzystanie z formatu oraz zmieniono jednoznacznie kojarzącą się nazwę Windows Media Photo na bardziej neutralną HD Photo.

Format HD Photo ma niewątpliwie przewagę nad poczciwym JPEG. Może on przechowywać 16 bądź 32 bity na kolor (8 bitów w przypadku JPEG) i ma dwa razy bardziej efektywną kompresję - plik o tej samej jakości jest dwa razy mniejszy. Został również zaprojektowany specjalnie z myślą o wydajnym przetwarzaniu przez chipy umieszczone w cyfrowych aparatach fotograficznych. HD Photo jest także wspierany przez Windows Vista.

Choć nikt nie ma wątpliwości, że jesteśmy dopiero na początku drogi z HD Photo i upłynie jeszcze trochę czasu zanim format będzie powszechnie używany (jeśli w ogóle), to podróż ta zapowiada się całkiem obiecująco...

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić