Microsoft zmienia ocenianie sprzętu w Viście

Strona główna Aktualności

O autorze

Pod naciskiem producentów sprzętu oraz innych środowisk Microsoft zmieni sposób oceniania osiągów sprzętu w Windows Vista. Jak poinformował Brad Goldberg, główny menedżer odpowiedzialny za Windows, krytycy zarzucają, że system przyznawania punktów jest mylący.

System Performance Rating ma pomagać użytkownikom w wyborze komputera, który spełni ich oczekiwania. Brany pod uwagę jest procesor, pamięć, rozmiar partycji systemowej, karta graficzna (ogólnie) i funkcje karty graficznej ważne w przypadku gier. W każdej kategorii przyznawane są punkty oraz ocena ogólna. Ta ogólna ocena to w rzeczywistości najmniejsza z tych cząstkowych dodatkowo zaokrąglona w dół. Przykładowo dla ocen 4.1, 4.9, 3.8, 5.9, 4.7 oceną ogólną jest 3. Właśnie ten sposób liczenia głównej oceny okazał się kontrowersyjny. Microsoft pracuje nad zmianą interfejsu i prezentowaniem ocen w sposób bardziej przejrzysty.

Firma Via uważa, że System Performance Rating jest nowym narzędziem i może przynieść zarówno wiele dobrego jak i złego. Z kolei AMD uważa, że ocenianie jest bardzo pobieżne i nie daje zbyt wielu informacji o rzeczywistych możliwościach komputera.

Brad Goldberg zapowiedział, że podobnie jak w przypadku innych funkcji, narzędzie System Performance Rating będzie udoskonalane podczas cyklu beta Windows Vista.

© dobreprogramy
s