Microsoft znów ma kłopoty

Strona główna Aktualności

O autorze

Do Komisji Europejskiej trafiła skarga złożona przez zrzeszenie CCIA, reprezentujące interesy firm z branży komputerowej i komunikacyjnej. CCIA oskarża Microsoft o umacnianie rynkowego monopolu za pośrednictwem pakietu programów dostarczanych wraz z systemem Windows XP.

CCIA złożyło w Komisji Europejskiej 260-stronicowy dokument, w którym opisano obliczoną na zwalczanie konkurencji strategię Microsoftu. "Przytłaczająca dominacja Microsoftu i płynące z niej nadużycia sięgają każdego zakątka Europy i szkodzą praktycznie każdej firmie i każdemu użytkownikowi wykorzystującym komputer" - napisano w oświadczeniu.

Chodzi przede wszystkim o dołączany do najnowszej wersji systemu Windows zestaw programów, zawierający przeglądarki internetowe Internet Explorer i MSN Explorer, odtwarzacz multimediów Windows Media, komunikator Windows Messenger, klienta poczty Outlook Express oraz służący do edycji wideo program Windows Movie Maker. Według CCIA, zmuszenie Microsoftu do usunięcia tych aplikacji pozwoliłoby na rozwój konkurencji, która być może w przyszłości byłaby w stanie wyprodukować rywala dla systemu Windows. CCIA domaga się także ujawnienia szczegółów dotyczących warunków licencjonowania systemu Windows producentom komputerów.

Komisja Europejska jest zobowiązana do zapewniania firmom stabilnych perspektyw rozwoju, według CCIA powinna więc wymusić na firmie z Redmond zmianę taktyki biznesowej. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której przy kolejnych wersjach systemu Windows wciąż pojawiają się te same zarzuty. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, firmy o dominującej pozycji na rynku nie tylko nie mogą wykorzystywać płynących z tego powodu atutów, ale podlegają specjalnym ograniczeniom mającym na celu ochronę uczciwej konkurencji. A dominacja Microsoftu jest niekwestionowana - produkowane przez firmę systemy operacyjne, przeglądarki internetowe, odtwarzacze multimediów i oprogramowanie biurowe praktycznie nie posiadają rywali. Już wcześniej brukselscy oficjele przyznali, że Microsoft nadużywa swojej pozycji na rynku multimediów, godząc w interesy firm takich jak RealNetworks czy Apple Computer, podobnie wygląda kwestia oprogramowania dla serwerów - aplikacje Microsoftu najlepiej współpracują z systemem Windows.

Źródło: 4D

© dobreprogramy
s