Microsoft znów oskarżany przez Komisję Europejską

Strona główna Aktualności

O autorze

Unia Europejska kolejny raz grozi Microsoftowi karami. Tym razem korporacja z Redmond została oskarżona o niewystarczające udostępnianie protokołów zapewniających interoperacyjność.

Komisja Europejska przeanalizowała 1500 stron specyfikacji, która miała ułatwić firmom tworzenie oprogramowania współdziałającego z produktami Microsoftu. Na ich podstawie doszła do wniosku, że nie zawierają znaczącej innowacyjności a korporacja żąda zbyt wysokich opłat za wgląd do swojej dokumentacji. Microsoft odpowiedział, że wysokość opłat została przedstawiona pół roku temu i dopiero teraz KE wydała swoją opinię. Ponadto zarzucił Komisji Europejskiej próby globalnej regulacji cen jego własności intelektualnej.

Microsoft ma zawarte umowy dotyczące dokumentacji swoich produktów z firmami takimi jak Novell czy Sun Microsystems. Boryka się jednak z problemami w Unii Europejskiej. Wynika to m.in. z nacisków środowiska Open Source, które domaga się od Microsoftu większej otwartości.

Ronald Cass z Center for the Rule of Law przestrzega przed zmniejszeniem innowacyjności jakie może nastąpić pod wpływem zbyt dużych regulacji nałożonych na Microsoft. UE odpowiada, że nie zamierza szkodzić innowacyjności ani nie wymaga od Microsoftu oddawania owoców swojej pracy za darmo. Chce jednak aby Microsoft, jako firma posiadająca pozycję monopolistyczną, udostępnił informacje pozwalające zwiększać interoperacyjność.

Wysokość kary może sięgnąć nawet trzech milionów euro dziennie. Microsoft ma cztery tygodnie na danie formalnej odpowiedzi Komisji Europejskiej.

© dobreprogramy

Komentarze