Midori - gdy Windows przejdzie do historii

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Serwis SDTimes dzieli się informacjami uzyskanymi z wewnętrznych dokumentów Microsoftu na temat projektu Midori - systemu operacyjnego nowej generacji, który być może za kilka, kilkanaście lat zostanie następcą Windows. System ten oparty jest na mikrojądrze Singularity i pracuje nad nim zespół podlegający Craigowi Mundiemu zajmującemu stanowisko Chief Research and Strategy Officer w firmie Microsoft.

Midori to system o zupełnie innej architekturze, niż znany dzisiaj Windows. Jest to system rozproszony, bez wątpienia wpisujący się w realizowaną od niedawna przez Microsoft strategię Software + Services. Będzie składał się z kodu zarządzanego (opartego o .NET Framework) i niezarządzanego. Aplikacje pracować będą na wyższym poziomie, który będzie warstwą abstrakcji dla fizycznych maszyn i procesorów. Ten model wewnętrznie przez Microsoft nazywany jest Asynchronous Promise Architecture.

Z dokumentacji Midori wynika także, że będzie on posiadał obiektowe API pracujące w podwyższonym modelu bezpieczeństwa. Duże zmiany będą także w warstwie interfejsu graficznego - na razie aplikacje mogą aktualizować swój interfejs tylko w jednym wątku jednocześnie, co jest pewnym ograniczeniem. W tej kwestii z dokumentacji wynika jednak, że Microsoft jeszcze nie zdecydował się na konkretne rozwiązania.

Nie wiadomo jeszcze, czy Midori w ogóle kiedykolwiek ujrzy światło dzienne. Na razie projekt jest dopiero w fazie inkubacji, rodzi się w głowach inżynierów Microsoftu i pewnie dopiero w ciągu kilku najbliższych lat wyjaśni się, czy będzie skomercjalizowany.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieDetroit: Become Human będzie najważniejszą premierą maja. Już graliśmy