17. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna

Strona główna Aktualności

O autorze

Już za dwa dni, tj. 18 sierpnia 2005 w Nowym Sączu rozpocznie się 17. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (International Olympiad in Informatics, w skrócie IOI).

IOI to coroczne zawody programistyczne dla najlepszych uczniów szkół średnich z całego świata. Obecnie jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych konkursów informatycznych dla młodzieży. Olimpiada została powołana przez UNESCO w 1987 roku. Jej celem jest umożliwienie najlepszym informatykom z całego świata porównania wiedzy i umiejętności oraz wymiana doświadczeń naukowych i kulturowych. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (IOI) jest jedną z sześciu podobnych, międzynarodowych Olimpiad. Organizowane są również matematyczna (IMO), fizyczna (IPhO), chemiczna (IChO), astronomiczna (IAO) i biologiczna (IBO).

Pierwsza Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbyła się w Pravetzu w Bułgarii w 1989 roku. W roku 2004 uczestnicy Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej po raz drugi gościli w Grecji. Kolejnym miejscem po Polsce będzie Meksyk. Podczas tegorocznej edycji, o tytuły najlepszych młodych informatyków świata walczyło będzie 300 zawodników z 76 krajów. Warto przypomnieć, że w historii międzynarodowych Olimpiad polscy uczniowie zdobyli dotąd 52 medale, w tym 17 złotych, 17 srebrnych i 18 brązowych.

Więcej informacji na temat IOI 2005 można uzyskać na stronie www.ioi2005.pl.

© dobreprogramy
s