Międzynarodowy Fundusz Walutowy padł ofiarą hakerów

Międzynarodowy Fundusz Walutowy padł ofiarą hakerów

Wojciech Cybulski
12.06.2011 17:39, aktualizacja: 14.06.2011 05:04

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jedna z najważniejszych organizacji odpowiedzialnych za stabilność globalnych finansów, padła ofiarą poważnego cyberataku.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez New York Times atak spowodował istotne naruszenie bezpieczeństwa danych przechowywanych na serwerach MFW. Szczegóły dotyczące włamania nie są znane, wiadomo jedynie, że miało ono miejsce jeszcze przed ustąpieniem prezesa Dniminique Strauss-Kahna, który odszedł ze stanowiska 19 maja. Atak był na tyle poważny, że Bank Światowy zablokował wszelkie wewnętrzne połączenia z infrastrukturą sieciową MFW - obie instytucje dysponują połączoną siecią w celu uprawienia wymiany informacji. Rzecznik prasowy Funduszu, David Hawley, nie chciał zdradzić, jakie dane mogły zostać skradzione wskutek ataku. Poinformował jedynie, że cała sprawa jest aktualnie badana a sam atak nie wpłynął znacząco na funkcjonowanie MFW.

O tym, że MFW dysponuje wrażliwymi informacjami ze świata finansów, nie trzeba nikogo przekonywać. Fundusz, jako jedna z niewielu organizacji na świecie, zna prawdziwą kondycję finansową wielu krajów, w szczególności tych, którym udzielana jest pomoc w postaci długoterminowych pożyczek. Dane te są na tyle wrażliwe, że niewłaściwie użyte mógłby zachwiać światowy finansami. Nie wiadomo dokładnie, kto stał za atakiem na serwery MFW. Według nieoficjalnych informacji do których dotarł Bloomberg, za włamanie odpowiada rząd jednego z państw. W ataku wykorzystano technikę Spear Phishing, co oznacza, że ktoś z pracowników MFW kliknął link do spreparowanej strony lub uruchomił na służbowym komputerze stworzony przez hakerów program. Nic więc dziwnego, że na początku czerwca pracownikom Funduszu zabroniono odbierania maili pochodzących z nieznanego źródła.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podjął już działania zmierzające do zabezpieczenia własnej infrastruktury sieciowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)