Mieszkańcy Bemowa serfują za darmo

Strona główna Aktualności

O autorze

Mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Bemowo mogą korzystać z Internetu za darmo. Burmistrz Jarosław Dąbrowski podczas konferencji prasowej na dachu ratusza, zaprezentował założenia pierwszego - już zrealizowanego - etapu bezpłatnej, bezprzewodowej sieci internetowej Wifi dla mieszkańców. Urząd Dzielnicy Bemowo, jako pierwszy w Warszawie, sfinansował postawienie 3 hotspotów: na ratuszu przy Powstańców Śląskich 70, na Bemowskim Centrum Kultury art.bem przy Konarskiego oraz na Gimnazjum nr 82 przy ul. Czumy.

Obecnie całkowita szybkość łącza jaką dysponuje Urząd Dzielnicy to 55 Mbit/s, wg zapewnień pasmo połączenia dla pojedynczego użytkownika nie powinno spadać poniżej 512 kb/s. W ramach sieci zablokowana jest możliwość korzystania z programów P2P.

Docelowo zasięg sieci BemowoNET ma objąć całe Bemowo. Oszacowano, że potrzebne będzie do tego ok. 300 nadajników. Środki na ten cel zostały zaplanowane w przyszłorocznym budżecie, więc jeśli tylko nie będzie nieprzewidzianych problemów, już za kilka miesięcy każdy mieszkaniec będzie mógł poznać zalety darmowego Internetu.

Jedynym ograniczeniem jest konieczność rejestracji użytkowników, podyktowana względami formalno-prawnymi. Niezalogowany użytkownik będący w zasięgu sieci, będzie mógł otworzyć tylko stronę bemowo.waw.pl. Aby korzystać z pełnej funkcjonalności łącza, trzeba udać się do bemowskiego ratusza, wypełnić krótkie oświadczenie i podpisać regulamin. Każda osoba która się zgłosi (nie ma wymogu zameldowania) od ręki otrzyma swój indywidualny login i hasło, które pozwolą w pełni cieszyć się zaletami sieci BemowoNET.

Niewątpliwie inicjatywa jest niezwykle cenna, mamy nadzieję że tego typu działania staną się standardem w naszym kraju.

Więcej informacji na temat sieci BemowoNET znaleźć można na stronie Urzędu Dzielnicy Bemowo

© dobreprogramy