Miętowe Ubuntu

Strona główna Aktualności

O autorze

Linux Mint to specjalna, rozszerzona wersja najpopularniejszej dystrybucji Linuksa - Ubuntu. W przeciwieństwie do oryginału, od razu po instalacji znajdziemy w niej większość potrzebnych kodeków, wtyczek i zamkniętych programów.

Większość użytkowników Ubuntu po zainstalowaniu systemu ma problemy z odtwarzaniem muzyki, filmów i oglądaniem multimedialnych stron WWW (na przykład z animacjami Flash). Sytuacja ta wynika z tego, że podstawowe Ubuntu jest zbudowane jedynie z komponentów na licencjach udostępniających źródła, a większość kodeków i wtyczek, mimo, iż jest dostępne za darmo, posiada zamknięte źródła.

Twórcy Linux Mint postanowili przygotować system, który standardowo zawiera najczęściej potrzebne wtyczki, dzięki czemu od razu po instalacji dostajemy w pełni funkcjonalny system. Prócz tego, Linux Mint posiada lekko zmodyfikowane schematy graficzne i w pełni skonfigurowane repozytoria (korzysta z tych samych co Ubuntu).

Dosłownie przed chwilą ukazała się nowa wersja Linux Mint, oznaczona numerem 2.1. Bazuje ona na Ubuntu 6.10 (używa tych samych repozytoriów i pakietów), domyślnie dostępnym środowiskiem jest GNOME. Linux Mint 2.1 "Bea" posiada także lepsze wsparcie dla kart Wi-Fi (standardowo dostępne sterowniki dla 40 modeli), znajdziemy tam także najnowszą betę odtwarzacza Flash, Realplayer 10, OpenOffice 2.1 i odświeżone schematy graficzne.

Więcej informacji na temat tej ciekawej odmiany Ubuntu na stronie twórców, z której można pobrać obraz płyty CD.

© dobreprogramy
s