Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Migracja POP -> IMAP GMAIL

Zapewne wielu z Was używa w swojej pracy z programem pocztowym (Thunderbird, Outlook etc.) i kontami POP systemu katalogowania wiadomości w folderach/podfolderach w celu utrzymania porządku i ułatwienia sobie życia przy poszukiwaniu wiadomości. System taki jest bardzo wygodny, ale posiada kilka dość istotnych wad, które mnie osobiście bardzo utrudniały życie. O ile używamy jednego komputera problem jest jeden,

- brak możliwości podglądy wiadomości wysłanych online (przez przeglądarkę)

o tyle w moim przypadku, gdy używam to samo konto na dwóch komputerach problemy się już mnożą

- brak możliwości podglądy wiadomości wysłanych online (przez przeglądarkę)
- brak synchronizacji poczty wysyłanej z dwóch komputerów oraz tej wysyłanej online (3 skrzynki wysłane - w każdej co innego)
- w przypadku stosowania hierarchii folderów jak poniżej, wysyłając tego samego maila dotyczącego PROJEKT1 musimy go wysłać dwa razy, żeby mieć kopie w odpowiednich folderach
- problem umieszczenia maila (wysyłanego czy przychodzącego), który tyczy się tak KLIENT1 jak i KLIENT2, a nawet KLIENT3

-ODEBRANE
-WYSŁANE
-SZKICE
-KOSZ

-KLIENT1
-- WYSLANE
-- PROJEKT1
--- WYSLANE

-KLIENT2
-- WYSLANE
-- PROJEKT1
--- WYSLANE
-- PROJEKT4
--- WYSLANE
-- PROJEKT6
--- WYSLANE

Tak więc postanowiłem na migrację z konta POP na GMAIL IMAP (celowo piszę GMAIL, bo tu znalazłem funkcje tj. grupowanie i etykiety). Poniższy tekst jest opisem mojej "walki" oraz spisem porad, które warto wiedzieć przy przejściu na GMAIL.

Podstawowym błędem, który popełnia migrujący i używający hierarchii folderów jest próba "przeniesienia" 1:1 sposobu myślenia i działania na folderach w koncie POP. Otóż wszystko wydaje się proste. Klient Thunderbird po skonfigurowaniu konta GMAIL pozwala na przeciągnięcie dotychczasowej struktury na konto GMAIL. Przynajmniej teoretycznie. Niestety teoria jedno praktyka drugie. Przy kilku podfolderach, dodatkowo z takimi samymi nazwami (np. WYSLANE) kopiowanie się zacina, foldery w GMAIL się nie tworzą, wiadomości się nie kopiują. Koszmar. Niestety kłania się tu konieczność zrozumienia działania etykiet i wątków w GMAIL oraz bardziej otwartego myślenia - "odwiązania" się od dotychczasowego systemu. Przyznam się, że po przeniesieniu części folderów do GMAIL i zalogowaniu się przez stronę stwierdziłem, że to co widzę to jakiś koszmar, nic się tu kupy nie trzyma, a czytelność jest zerowa. Pogrupowane wiadomości wg tematu, jakieś częściowe etykiety. Nic tylko się poddać i wrócić do POP :(. Niemniej postanowiłem przetrawić wszystko powoli i oto wstępne wnioski i porady, które trzeba zrozumieć:

W GMAIL działają dwa mechanizmy WĄTKI oraz ETYKIETY, których zrozumienia jest kluczem do sukcesu

WĄTKI

Mechanizm ten, w skrócie grupuje wiadomości względem pierwszej głównej wiadomości łącząc ze sobą odpowiedzi i przekazywania tej wiadomości w jeden nazwijmy to "segregator". Pozorne pomieszanie okazuje się jednak bardzo dobrym pomysłem

ETYKIETY

Mechanizm, który jest rozszerzoną formą folderów znanych z POP, dającym duże możliwości działania. Otóż każdej Wiadomości odebranej, Wysłanej czy Grupie wiadomości (WĄTKOWI) możemy przydzielić ETYKIETY, które są wirtualnym,i folderami. O ile w przypadku folderów każda wiadomość jest do niego kopiowana, o tyle tu jest niejako odwrotnie. Każda wiadomość i WĄTEK jest oznaczana ETYKIETĄ lub ETYKIETAMI. Daje to możliwość takiego przypisania wiadomości, WĄTKU, że znajdziemy go klikając tak na KLIENT1, jak i np. na KLIENT2/PROJEKT1 pomimo, że mamy tylko jedną kopię danego maila w skrzynce WSZYSTKIE. Pamiętać należy, że tworząc w opcjach ETYKIETĘ ("folder") możemy stworzyć także PODETYKIETĘ ("podfolder") w sposób następujący - ETYKIETA1/PODETYKIETA1. Dlaczego? Proszę spojrzeć na konto GMAIL po zalogowaniu przez stronę. Widać już hierarchię "folderową". Od razu proponuję DODATEK do FIREFOX o nazwie BETTERGMAIL2 i ustawienie w OPCJACH w zakładce SIDEBAR "ptaszka" przy "Folders4Gmail". Teraz po odświeżeniu strony będzie widać efekt. Takowy plugin jest też do CHROME, a co do IE7/8 - nie wiem. Zapominamy także o "podfolderach" WYSLANE, ponieważ wystarczy dany WĄTEK oznaczyć ETYKIETAMI odnoszącymi się do wszystkich NADAWCÓW poczty przychodzącej w danym WĄTKU jak i do wszystkich ADRESATÓW poczty wychodzącej w tym WĄTKU. Niemniej takie uszczegółowienie - po przyzwyczajeniu się do WĄTKÓW, nie będzie konieczne.

Oczywiście nic nie jest doskonałe i znajdziemy w GMAIL braki, jak np. brak możliwości kilku podpisów, ale projekt wciąż ewoluuje, więc może i ta funkcjonalność w końcu dojdzie. Mam nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny, przydatny, a w szczególności zrozumiały dla wszystkich zainteresowanym tematem używania/migracji z POP na IMAP. Oczywiście jeśli ktoś zauważy błędy to proszę o informację - wprowadzę odpowiednie korekty i uzupełnienia. 

Komentarze

0 nowych
Meszuge   16 #1 08.02.2010 14:49

Piszesz: "O ile używamy jednego komputera problem jest jeden,
- brak możliwości podglądy wiadomości wysłanych online (przez przeglądarkę)".


I tak sobie myślę, że chyba mam jednak parę poważniejszych problemów w życiu.

scandal32   4 #2 08.02.2010 17:51

Jak każdy z nas... wpis miał pomóc, a nie służyć idiotycznym komentarzom. Niemniej - życzę rozwiązania tych innych problemów...

invader92   6 #3 08.02.2010 18:53

Ja powoli przestrajam się na IMAP, ale cieżko mi sie przestawić.

W coraz popularniejszym krytykowaniu pop postanawiam stanąć w jego obronie.

1. Szybkość. Gmail przez pop pobiera wiadomości pobrane i wysłane (z folderu wszystkie). Tak więc za pierwszym razem wystarczy posortować wiadomości wg. nadawcy i te gdzie jest nasze imię przenieść do "wysłane". Później nie ma problemu.

1.1 Szybkość. Przesuwanie wiadomości pomiędzy etykietami w IMAP jest bardzo powolne (o tym też trochę w pkt. 2), a w POP, lokalnie, na dysku trwa to ułamek sekundy. Niestety nadal "lokalnie".

2. Miejsce. Nie wiem czy to tylko po moim kombinowanie (trzymam kopie wiadomości na dysku), ale poczta z gmail zajmowała jakieś 190 MB (na serwerze 40MB). Dzieję się tam dlatego, ze każda z wiadomości była oddzielnie pobierana do każdej etykiety (np 20MB wiadomość ze zdjęciami była i w Wszystkie i w Odebrane - zajmowały razem 40MB na dysku). Owszem, można nie subskrybować "wszystkie", ale w przypadku innych etykiet nie unikniesz tego (czasami wiadomość pobiera się jeszcze raz).

3. Nie wiem jak u innych dostawców , ale przy wysyłaniu wiadomości z Gmail korzystając z POP i STMP, gmail i tak zapisuje kopię wysłanej wiadomości na serwerze tak więc z ich podglądem nie ma problemu.


Pozdrawiam wszystkich który "wytrwali" przez ten komentarz :)

BTW: Do Używających IMAP i subskrybujących wszystkie foldery.
Proszę, z czystej ciekawości - sprawdźcie ile zajmują kopie maili na dysku a ile na serwerze. Podzielcie się wnioskami, bo może z tym punktem 2 (zajętością) to tylko u mnie jest.

invader92   6 #4 08.02.2010 18:54

Aha, zapomniałem dodać na sam koniec:
Artykuł mi się bardzo podobał.

scandal32   4 #5 08.02.2010 20:35

Witam i dziękuję za uznanie. Na wstępie dodam, że nie bronię ani nie ganię POP. Wydaje mi się, że byłaby to dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Odnośnie tego co piszesz, przyznam że moja skrzynka (wielkościowo) w Thunderbird oraz via Strona WWW jest identyczna. Używam jednak konta typu IMAP w Thunderbird a nie jako POP - jak się przestawiać to całkowicie :). Nie wiem, prawdę mówiąc w czym lepsze jest odbieranie via POP - proszę o ewentualne wyjaśnienie.
Odnośnie wysłanych - etykiety i grupowanie załatwiają problem doskonale - a w kliencie pocztowym to faktycznie można posortować, ale już nie "podepniesz" do podfolderów - tu pozostaje podgląd via WWW.
Uzupełniając mój artykuł - proponuję WiseStamp do podpisów HTML - działa rewelacyjnie tak w FF jak i w TB.
Reasumując - dziękuję za wszelkie komentarze i proszę o ewentualne pytania lub korekty.

przemopk   12 #6 08.02.2010 20:58

@Meszuge, wybacz, ale taki komentarz może zamieścić każdy pod każdym wpisem na blogu - również pod Twoim blogiem. Szkoda tylko, że nie pomyślałeś jeszcze przez chwilkę nad sensem swojego komentarza.
Jeżeli chodzi o IMAP w Gmailu,jego działanie jest jednak trochę inne niż w przypadku innych kont i z tego względu zostałem przy obsłudze tego konta z poziomu przeglądarki.
Wpis na plus na innowacyjność i odejście od żelaznego tematu ostatnich logów: pirat, legalność, kradzież itp.

Meszuge   16 #7 08.02.2010 21:44

@przemopk

Tak, w sumie masz pewnie rację.

GL1zdA   12 #8 09.02.2010 08:56

Warto wspomnieć o konfiguracji Gmaila, tak by sensownie dało się kasować mejle (z Labsów "Advanced IMAP Controls").

  #9 09.02.2010 15:00

Ogólnie Labsy są warte polecenia. Zdecydowanie poprawiają funkcjonalność Gmaila...

StawikPiast   11 #10 10.02.2010 13:30

na szczescie w pracy mam exchange, o niebo wygodniejszy. ma wszystko co tutaj opisano i dorzo wiecej. polaczona wygoda lokalnej poczty (via outlook) plus centralna (OWA i przedewszystkim synchronizacja).

  #11 10.02.2010 22:46

Ja korzystam z Thunderbirda Portable na pendrajwie. Imap na Gmailu jak najbardziej mi się sprawdza. Bowiem często korzystam z różnych komputerów. Tylko, że mam ustawionego klienta pocztowego tak, żeby nie pobierał wiadomości, tylko je wyświetlał.

scandal32   4 #12 11.02.2010 09:44

@StawikPiast

Kwestia "szczęścia" jest subiektywna. Nie zawsze trzeba sie uzależniać od MS. A poza tym exchange ma swoją cenę... niemniej - każdy wybiera, co mu pasuje. Pozdrawiam

  #13 13.02.2010 01:58

@StawikPiast
To może opisz te swoje "szczęście" na blogu.
P.S.
Shift i Alt ci wcięło?

zinger   2 #14 16.02.2010 12:31

Witam.
mam właśnie problem przy przejściu z windows na OSX oraz outlooka i TheBata na thundwerbirda.
Proszę o pomoc.
Mam 6 komputerów w firmie.
3 używają maila adres1@mojadomena.pl POP3 Thunderbird
3 używają maila adres2@mojadomena.pl POP3 TheBat
jak przenieść/skonfigurować aby:
5 komputerów używało i widziało wspólnie 2 konta mail adres1@mojadomena.pl oraz adres2@mojadomena.pl w programie thunderbird 3.0.1 pod Windows (chyba właśnie IMAP)
1 komputer używał i widział wspólnie 2 konta mail adres1@mojadomena.pl oraz adres2@mojadomena.pl w programie thunderbird 3.0.1 pod Apple OSX (chyba właśnie IMAP)
Czy można tak zdziełać?
Czy będzie tak działać tylko jak znajdę się w sieci lokalnej? A co jeżeli wyślę maila lub odbiorę "za granicą" :)
PZDR

zinger   2 #15 17.02.2010 11:33

ktoś pomoże? Scnadal32?

  #16 19.02.2010 10:27

Może ktoś już to rozwiązał.
Nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania problemu z migracją z klienta KMail (linuksowy) do Gmaila za pomocą imap. Prawdopodobnie przy migracji z innych klientów problem również występuje.
W gmailu włączyłem IMAP do Kmail'a dodałem konto IMAP i przeniosłem maile pomiędzy starym katalogiem (pop) a nowym (imap) i w ten sposób kmail umieścił moje wszystkie maile w gmail'u. I tu pierwszy problem, wszystkie maile maja date przeniesienia, a w wiadomościach wysłanych jest pokazane że wszystkie są wysłane do mnie.
Rozwiązanie z datami udało mi się ominąć:
1. robimy backup maili programem Gmail Backup http://www.gmail-backup.com/
2. kasujemy pocztę z gmaila
3. odtwarzamy maile z kopi i wówczas daty będą już ok. (ciekawe czemu tak nie jest po przeniesieniu za pomocą imap??
Natomiast pojawił się nowy problem, wiadomości wysłane nie znajdują się w wysłanych tylko we wszystkich.
I z jakichś niewiadomych przyczyn nie można nadać im etykiety wysłane ???? Podobna sprawa jest gdy skasujemy wiadomość wysłaną. Nie można jej a niewyjaśnionych przyczyn oznaczyć etykietą wysłane.
Uff, trochę długi komentarz ale może ktoś rozwiązała ten problem. Może w płatnej wersji te problemy nie występują. Jeżeli tak to z chęcią bym zapłacił. A może są jakieś płatne programy do poprawnego przeniesienia poczty do Gmaila?

  #17 21.04.2010 00:46

bardzo fajny komentarz i ciekawe podpisy, właśnie przesiadma się na gmaila z swoją firmową skrzynką, i poszukuje jakichś skutecznych porad co do etykietowania wiadomości. jakieś dobre praktyki samoucczek albo coś w tym rodzaju. i niechodzi mi o informację jak technicznie to zrobić bo to jest dość oczywiste, bardziej poszukuję systemu. gdy korzystałem z thunderbirda miałem wszystko w jednym folderze i głów nie szukałem przez wyszukiwarkę i sortowanie ale za długo to trwało, później przesiadłem sięna outlooka MS 2003 (wiem że to jak krok wstecz ale zależalo mi na liście zadań) itez miałem problem