Miliard euro dla Nokii, by rozpocząć w Europie grafenową rewolucję

Strona główna Aktualności

O autorze

Grafen to jeden z ulubionych „technicznych” tematów w naszym kraju. Zapewne nie dlatego, że dziennikarze popularnych portali fascynują się jakoś specjalnie mikromechaniką czy chemią węgla – większe znaczenie ma tu zakres potencjalnych zastosowań tego interesującego materiału, jak i rola Polaków w opracowaniu procesu technologicznego, pozwalającego wytwarzać grafen relatywnie tanio i na dużą skalę. A jak wiadomo, złaknieni jesteśmy wieści o rodzimych sukcesach.

Wygląda zaś na to, że bliskiej już przyszłości zapotrzebowanie na grafen może znacznie wzrosnąć. Wszystko to za sprawą badań, jakie rozpoczyna fińska Nokia. Firma ta otrzymała właśnie grant badawczy w wysokości 1 miliarda euro z inkubatora technologicznego Unii Europejskiej FET (Future and Emerging Technologies). Pieniądze te trafią do Nokii jako lidera branżowej grupy Graphene Flagship Consortium, zrzeszającej ponad 70 firm i instytucji akademickich i mają być przeznaczone na badania nad praktycznymi zastosowaniami grafenu.

Henry Tirri, dyrektor techniczny Nokii, przyznaje że prace nad zastosowaniami grafenu w jego firmie podjęto po raz pierwszy już w 2006 roku. Od tego czasu udało się zidentyfikować liczne obszary jego zastosowań, ale podobno najważniejsze odkrycia są dopiero przed nami. Z kolei szef laboratoriów technologii materiałowych Nokii, dr Tapani Ryhänen podkreśla, że przez 18 ostatnich miesięcy udało się zbudować bardzo silną współpracę między biznesem i instytucjami naukowymi w kwestii badań nad grafenem i jego zastosowaniami. Finów cieszy przede wszystkim to, że tu w Europie znajdują się wszyscy kluczowi gracze, którzy mogliby grafen wykorzystać w swoich produktach – i że to w Europie powstaną nowe miejsca pracy z tym związane, że to Stary Kontynent najwięcej na tym zyska.

Grafen to jednak nie tylko innowacja technologiczna i biznesowa okazja. Synergia między nauką a biznesem, do jakiej doszło w ramach Graphene Flagship Consortium, ma zdaniem decydentów Nokii, przynieść początek grafenowej rewolucji, kolejnej po erze żelaza i erze krzemu. Ryhänen podkreśla, że zastosowania nowego materiału wyjdą daleko poza IT czy telekomunikację. Włączając ludzi z różnych rynków w europejskie konsorcjum, możemy zacząć tworzyć realne zastosowania, które przyniosą korzyści nam wszystkim – twierdzi uczony.

Naszym Czytelnikom przypomnimy tylko, że ta alotropowa forma węgla – sieć heksagonalna o grubości jednego atomu, przypominająca plaster miodu – umożliwić ma budowanie m.in. wysokowydajnych ogniw słonecznych, precyzyjnych czujników chemicznych, elastycznych wyświetlaczy czy źródeł światła, taktowanych wysokimi częstotliwościami układów elektronicznych, a nawet przewodników z tworzyw sztucznych.

© dobreprogramy

Komentarze