r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Miliard użytkowników to za mało

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Facebook poinformował wczoraj, że ma już miliard aktywnych użytkowników, zaś analitycy od dłuższego czasu twierdzą, że już dużo mu nie przybędzie. Tempo wzrostu liczby zainteresowanych serwisem Zuckerberga spada i niedługo największy obecnie portal społecznościowy osiągnie szczyt swoich możliwości? Nic bardziej mylnego. Facebook dociera do takich obszarów, o których wielu innym firmom działającym w Internecie nawet się nie śniło. Mowa tu o krajach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, gdzie dostęp do Internetu jest bardzo ograniczony (najczęściej można liczyć najwyżej na GPRS i WAP), zaś obywatele nie mają komputerów ani smartfonów.

Fundacja Wikimedia znalazła sposób aby dotrzeć do tamtych terenów. W tym roku francuski Orange zgodził się nie naliczać opłat za odwiedzanie Wikipedii z poziomu prostych telefonów komórkowych wyposażonych w przeglądarkę. Encyklopedia nie była jednak pionierem takich rozwiązań. W maju 2010 roku w Afryce ruszył Facebook Zero, czyli uproszczona do granic możliwości wersja serwisu przeznaczona właśnie dla przeglądarek WAP-owych, do której dostęp również jest darmowy. Jest to szczególnie ważne w krajach rozwijających się, gdzie abonament z wykupionym dostępem do Internetu jest rzadkością.

Facebook pójdzie jeszcze krok… a nawet dwa kroki dalej i kolejny miliard użytkowników chce znaleźć wśród posiadaczy tych najprostszych telefonów. Na Filipinach Facebook już stał się synonimem Internetu — korzysta z niego prawie 30 milionów Filipińczyków, „F” na niebieskim kwadracie jest wszechobecne, zaś skróty do strony są na niemal każdym z telefonów obecnych na tym rynku (liderem jest tam my|phone). Podobnie prezentują się Brazylia, Indie, Indonezja i Turcja — liderzy pod względem liczby użytkowników Facebooka. Z wcześniejszych wypowiedzi Zuckerberga można wysnuć wniosek, że właśnie o to mu chodzi — ludzie mają myśleć, że poza granicami Facebooka Internetu już nie ma, lub są tylko straszne rubieże, do których i tak nie ma dostępu. My wiemy jak one wyglądają, ale osobie, która nigdy nie miała komputera, nie da się tego wytłumaczyć.

r   e   k   l   a   m   a

Na Facebooku Zero się nie skończy. Kolejne etapy ekspansji, według quartz, który dogłębnie przyjrzał się działaniom firmy Zuckerberga, to na przykład wypuszczone w 2011 roku na rynek karty SIM z interfejsem do obsługi Facebooka (w ofercie Gemalto) zapisanym w umieszczonej na niej pamięci — na ubogim w zasoby telefonie jest to jedyna możliwość. W 2012 roku pojawiły się także telefony GSM z Facebookiem obsługiwanym za pośrednictwem mechanizmów USSD. Na potrzeby telefonów mających nieco lepsze komponenty i wyświetlacz większy niż 3 linie tekstu powstał wspomniany wyżej Facebook Zero i aplikacja w Javie (podobno działa na 80% telefonów). Na szczycie są znane nam aplikacje mobilne i strona w HTML5 — ale do tego trzeba już smartfona… można jednak zadbać o to, żeby o Facebooku nie dało się zapomnieć, co widać na przykładzie HTC Salsa.

Facebook nie musi już budować własnego telefonu, bo operatorzy i producenci w wielu krajach robią to za niego — na przykład właśnie na Filipinach, w Egipcie czy Brazylii. Myślenie, że Facebook niedługo się nasyci jest niezwykle krótkowzroczne, bo może i przestanie zdobywać nowych użytkowników, ale tylko w Europie i USA. Należy pamiętać, że w Azji konto na Facebooku ma raptem 6% mieszkańców, w Afryce zaś poniżej 5%. Jedna siódma mieszkańców Ziemi korzysta z serwisu, pozostało więc jeszcze ponad 5 miliardów osób, które można do serwisu w jakiś sposób przyciągnąć… lub przymusić.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.