Milion dolarów za fałszywy antyspyware

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje portal Gazeta.pl nowojorska spółka zarabiała na sprzedaży oprogramowania, które miało usuwać z twardych dysków komputerów różne złośliwe programy. Sęk w tym, że nie usuwało, bo... ich w ogóle nie było.

Secure Computer zachęcała do bezpłatnego skanowania komputerów w poszukiwaniu oprogramowania szpiegującego, w przypadku znalezienia złośliwego kodu, zachęcała do zakupu za 49,95 USD programu Spyware Cleaner, który zagrożenie miał usunąć. Problem polegał na tym, że prawdziwego szkodliwego oprogramowania skaner nie wykrywał, wykrywał natomiast wyimaginowane. Jeśli więc użytkownik miał zupełnie czysty system i tak był zachęcany do zakupu z racji rzekomej infekcji.

Za nieuczciwe praktyki spółka zapłaci 1,2 mln USD (zwroty dla poszkodowanych, opłaty sądowe i wynagrodzenia prawników). Sprawa dotyczy jednak jedynie mieszkańców Waszyngtonu, więc można spodziewać się kolejnych pozwów.

Więcej na temat sprawy przeczytać można w artykule Milion dolarów za fałszywy antyspyware zamieszczonym w portalu Gazeta.pl.

© dobreprogramy
s