Mimo obaw, Polacy są przywiązani do komórek

Mimo obaw, Polacy są przywiązani do komórek

12.12.2011 14:16, aktualizacja: 12.12.2011 14:29

Telefon komórkowy w dzisiejszych czasach to urządzenie wielofunkcyjne i wszechobecne. Bawi, informuje, budzi, przypomina, dzwoni, pisze i pewnie niedługo będzie robił kawę i wiązał krawaty. Wystarczy się zastanowić, ile znamy osób nieposiadających komórki?

Skalę zjawiska zbadali pracownicy Sondażowni Charaktery, a wyniki można obejrzeć w raporcie (PDF). Próbka, na której przeprowadzono badanie, złożona była z 2299 użytkowników portalu charaktery.eu, co nie jest może reprezentatywną próbką wszystkich obywateli Polski, ale do uzyskania w miarę rozsądnego wyniku badań wystarczy.

A liczby mówią, że 75% ankietowanych dzięki telefonowi czuje, że stale ma kontakt z innymi ludźmi. Podobna liczba w ogóle nie wyobraża sobie życia bez telefonu. 63% woli zadzwonić, niż pisać SMS-y, a korzystanie z Internetu do komunikacji jest wśród uczestników tego badania wyjątkowo niepopularne. Trzem czwartym pytanych telefon daje poczucie bezpieczeństwa, ponad połowie daje dostęp do wiadomości, a co siódmej pozwala na kontrolę innych osób (zapewne dzieci i pracowników). 51% respondentów korzysta z telefonu głównie w celach prywatnych, a jedynie 2% traktuje telefon jako czysto służbową smycz. Ciekawe są za to wyniki działu badającego obawy przed telefonem komórkowym. ponad 21% ankietowanych uważa, że urządzenie to szkodzi zdrowiu, a prawie 14% uważa go za szkodliwego dla domowego budżetu. Ponadto telefon komórkowy jest zły, gdyż kradnie czas (5%), rozluźnia więzi (13,5%) i rodzi pokusy (2,35%). Nie są to jednak zagrożenia na tyle poważne, żeby odwieść ludzi od korzystania z dobrodziejstw komórki. Z raportu łatwo wywnioskować, że komórki są szczególnie popularne wśród młodych użytkowników (25-34 lata) i to im właśnie zapewnia poczucie bezpieczeństwa, orientacji, nielicznym wyjątkom zapewnia akceptację w środowisku, a niektórym nawet podnosi samoocenę.

A co by było gdyby telefony znikły? W komentarzu do raportu autorstwa dr Konrada Maja czytamy, że niektórzy przez komórki tracą znajomych, gdyż kiedy nie było jeszcze telefonów, ludzie częściej się odwiedzali. Poza tym w telefonie przechowujemy mnóstwo ważnych dla nas danych, przez co jest to urządzenie niemal intymne i staje się częścią składową tożsamości. Analitycy wysuwają nawet wnioski o uzależnieniu od telefonu, gdyż z tych 75% ankietowanych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez telefonu, ponad połowa nigdy telefonu nie wyłącza i odbiera wszystkie połączenia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)