reklama

Mini-ITX za duże, NUC za słaby? Intel pokazał płyty główne w formacie 5x5

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Czy Intel Compute Stick był dobrym pomysłem? Zdania są podzielone; dla wielu osób ta najbardziej jak dotąd miniaturowa forma PC jest kiepskim kompromisem wydajności, mobilności i ceny, który odbiera nam przede wszystkim jakiekolwiek możliwości konfiguracji. Może lepszym rozwiązaniem dla takich osób okażą się mini-PC w formacie 5x5?

Nowy format komputerów osobistych jest nieco większy niż dotychczas oferowane NUC-e (Next Unit of Computing), mniejsze za to od miniPC wykorzystujących płyty główne mini-ITX (170×170 mm). W porównaniu do formatu NUC ma oferować większe możliwości rozbudowy, przede wszystkim możliwość wykorzystania pełnowymiarowych, desktopowych wersji procesorów.

Płyta główna formatu 5x5 ma rozmiar 5,5 na 5,8 cala (140×147 mm), a więc ma powierzchnię o niemal 30% mniejszą od mini-ITX. Zbudowane na jej bazie komputerki mają mieć wysokość do 39 mm, całość ma mieć więc objętość mniejszą niż litr. Na takiej płycie znajdziemy m.in. gniazdko procesorowe LGA, dwa sloty pamięci SO-DIMM, złącze M.2 dla dysku SSD, złącze mini-PCIe na kartę Wi-Fi/Bluetooth, dwa wyjścia HDMI 1.4 oraz dwa złącza USB 3.0.

Najbardziej interesująca w 5x5 jest możliwość zastosowania przeróżnych modeli procesorów, od Celeronów do Core i7, o maksymalnym TDP 65 W. To prawda, płyty takie nie mają pełnego złącza PCIe, przez co nie zastosujemy tu żadnej niezależnej karty graficznej, ale w wielu zastosowaniach nie powinno to mieć większego znaczenia. Zintegrowana grafika dostępna w Haswellach i Broadwellach wystarczy do prac biurowych i multimediów.

Niebawem do listy procesorów zgodnych z LGA w 5x5 dołączyć mają jednak czipy Skylake, z debiutującą w nich grafiką gen9 Intela, a to oznacza, że takie miniPC będą na tyle wydajne, że wystarczą już przynajmniej do grania w najnowsze gry e-sportowe. Intel rozważa także wprowadzenie złącz USB 3.1 Type-C i nowego kontrolera Thunderbolt („Alpine Ridge”). Taka maszynka, wyposażona w Core i7, mogłaby zastąpić pełnowymiarowe PC nawet na biurkach wielu profesjonalistów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama