Minimalizm ponad wszystko. Edytor tekstu Monospace dostępny na Androida

Minimalizm ponad wszystko. Edytor tekstu Monospace dostępny na Androida

Minimalizm ponad wszystko. Edytor tekstu Monospace dostępny na Androida
01.04.2016 17:53

Nie w przypadku wszystkich programów więcej funkcji oznacza lepszą aplikację. Ściśle wyspecjalizowane zastosowanie sprzyja minimalizmowi. Mimo popularności całkiem zaawansowanych mobilnych pakietów biurowych, takimi aplikacjami są edytory tekstu. A kwintesencję minimalizmu stanowi udostępniony właśnie w stabilnej wersji Monospace.

Przykład takiego skrajnie ograniczonego edytora tekstu, który jednocześnie cieszy się dużym uznaniem i popularnością jest dostępny w naszej bazie i przeznaczony na OS X-a iA Writer Pro. Mimo braku zaawansowanych możliwości formatowania tekstu czy w zasadzie nawet jakiegokolwiek paska narzędziowego, kosztujący 10 dolarów program, jest hitem w App Store.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Podobnie sprawy mają się z aplikacją Monospace Writer na Androida. W odróżnieniu jednak od iA, jest on całkowicie bezpłatny i dziś opuścił fazę beta. Po uruchomieniu Monospace’a, użytkownik zyskuje dostęp do zapisanych plików. W dolnym lewym rogu znajduje się natomiast przycisk pozwalający na dodanie nowych.

Po przejściu do widoku tworzenia dokumentów, użytkownik otrzymuje „czystą kartkę” i… to w zasadzie tyle. Dopiero po wpisaniu treści możliwe jest proste formatowanie fragmentów lub całego tekstu: pogrubienie, kursywa, zwiększenie lub zmniejszenie rozmiaru czcionki, lista wypunktowana czy oznaczenie cytatu. Twórca nie zdecydował się bowiem na wykorzystanie jakiegokolwiek panelu czy menu, w którym możliwe byłyby bardziej zaawansowane możliwości.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ciekawą kwestię stanowi także organizacja plików. Otóż w Monospace odbywa się ona za pomocą hasztagów dodawanych na końcu tekstu. Program automatycznie przypisuje wykorzystane znaczniki do folderów, dzięki czemu możliwe jest tworzenie standardowych struktur. Ponadto możliwe jest także zaszyfrowanie pliku, poprzez użycie tagu #encrypted.

Efekty swojej pracy można zapisać w postaci czystego tekstu lub z wykorzystaniem znaczników Markdown. Pliki można przechowywać lokalnie, ale także udostępniać je zewnętrznym aplikacjom oraz zapisać na Dysku Google lub Dropboksie. W kwestii wyglądu można wybrać pomiędzy jasną, ciemną i czarną karnacją. Możliwa jest także zmiana czcionki na któryś z fontów Roboto. Monospace Writer jest już dostępny w naszej bazie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)