Mini-relacja z obchodów 30-lecia Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

23 września 2005 roku Microsoft skończył 30 lat! To nie wszystko - równolegle obchodzona jest także rocznica 20-lecia systemu operacyjnego Windows. Z tej szczególnej okazji na Safeco Field w Seattle, w Stanach Zjednoczonych, odbyło się uroczyste spotkanie ponad 17 tysięcy pracowników korporacji. Gospodarzem wieczoru był oczywiście Bill Gates.

Dokładnie 30 lat temu we wrześniu 1975 roku dwaj młodzi ludzie uwierzyli, że mogą zmienić świat. Przyświecała im jedna wizja: komputer osobisty na każdym biurku, w każdym domu i biurze. Wtedy wydawało się to wręcz niewiarygodne, ale ich ogromna pasja i determinacja okazana poprzez założenie firmy Microsoft przyczyniły się do tego, że dzisiaj ich marzenie się spełniło. Tymi ludźmi byli Bill Gates i Paul Allen.


Bill Gates - Prezes Rady Nadzorczej i Główny Architekt Oprogramowania Microsoft CorporationNiezależnie od sympatii czy własnych poglądów trzeba przyznać, że fenomen Microsoftu jest ogromny. W 1975 zatrudniał on zaledwie dwie osoby - samych założycieli. Dzisiaj pracuje tam ponad 60 tysięcy osób z 80 krajów całego świata. Najmłodszy z pracowników ma 18 lat, najstarszy zaś - 74. W roku obrotowym 2005 przelecieli oni służbowo za pośrednictwem preferowanych linii lotniczych 937 milionów mil powietrznych. To pięciokrotna odległość do Słońca i z powrotem! To nie koniec - od 1978, kiedy na całym świecie w biurach Microsoft wprowadzono darmową wodę sodową dla pracowników, na ten cel poświęcono 42 miliony puszek napoju.

Korporacja współpracuje z ponad 640 tysiącami firm partnerskich w ramach Microsoft Partner Program. Wewnętrzne serwery Exchange, niewątpliwie wzór sprawnie zarządzanej sieci kilkuset serwerów pocztowych, przetwarzają dziennie ponad 3 miliony e-maili pracowników. Nie samą pocztą jednak człowiek żyje - około 2 tysiące osób zatrudnionych w Microsoft prowadzi swoje własne blogi w Internecie - głownie w witrynach MSDN i TechNet.


Bill Gates i Ray Ozzie podczas przemówieniaIle kosztował "minikomputer" Altair w 1975? Zaledwie 375 dolarów, oczywiście bez monitora czy jakichkolwiek stacji dysków. 1 MB przestrzeni dyskowej był początkowo (1965) wart około 2 tysięcy dolarów (!), później w 1971 cena ta spadła drastycznie do 300 dolarów, ale wciąż była to dość wygórowana kwota. W porównaniu z dzisiejszymi czasami sumy te wydają się jednak śmieszne, gdyż 1 MB przestrzeni dyskowej w 2003 roku kosztował zaledwie pół centa...

Microsoft zapowiada, że koniec pierwszego trzydziestolecia będzie zarazem początkiem nowej ery. Steve Ballmer, prezes korporacji podczas spotkania z pracownikami tłumaczył, że na prawdziwe rewolucje produktowe przyjdzie czas w ciągu następnych 18 miesięcy: Office 12, Windows Vista - to tylko wierzchołek góry nowych technologii.


Ponad 17 tysięcy pracowników Microsoft świętuje dwie roczniceZmiany objęły również stukturę organizacyjną firmy. W miejsce kilku podzielonych branżowo działów powstaną teraz trzy niezależnie zarządzane departamenty. Najważniejszym z nich będzie Platform Products & Services Division, który skupi m.in. działy dotychczas zajmujące się systemami klienckimi, serwerami czy siecią MSN. Prezesem nowej sekcji będzie Kevin Johnson i Jim Allchin (ten drugi zapowiedział wcześniej, że odejdzie na emeryturę po premierze Visty w 2006 roku).

Nowy dział Business Division zajmie się głównie produktami, które w dzisiejszej nomenklaturze należą do platformy Microsoft Business Solutions (np. CRM, Great Plains, Axapta). Na czele tego zespołu stanie Jeff Raikes. Trzecią zaś gałąź odmienionego Microsoft będzie stanowić Entertainment & Devices Division, czyli dział poświęcony rozrywce i sprzętowi. Kierować nim będzie Robbie Bach. Równolegle z reorganizacją działów zwiększone zostaną również kompetencje dyrektora technicznego - Ray'a Ozzie, który odpowiedzialny będzie za opracowanie i wdrażanie przyjętych strategii we wszystkich trzech departamentach.

W branży IT przyszłość może być tylko lepsza - życzymy zatem firmie Microsoft dalszych sukcesów, oprogramowania spełniającego nasze oczekiwania i nowych technologii, które tak jak dziś Windows, kiedyś staną się naszą codziennością.

© dobreprogramy
s