Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza koniec Polski. Na razie tej papierowej

Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza koniec Polski. Na razie tej papierowej

Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza koniec Polski. Na razie tej papierowej
20.06.2016 17:21, aktualizacja: 20.06.2016 20:10

W Polsce proces cyfryzacji administracji kojarzymy przede wszystkim z systemem ePUAP, któremu daleko do sprawnego funkcjonowania. Nawet urzędująca Minister Cyfryzacji, Anna Streżyńska, stwierdziła, że przez zaniedbania system należałoby w zasadzie „zaorać”. Minister nie traci jednak nadziei i podczas dzisiejszej konferencji prasowej ogłosiła przygotowywanie programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji, założeniem programu jest nakreślenie najważniejszych celów, jakie stoją przed państwem na drodze do cyfryzacji administracji oraz gospodarki. Mowa o działaniu o bardzo szerokim zakresie: mowa nie tylko o zwiększeniu dostępności usług świadczonych przez urzędy w wersji cyfrowej, ale także o opisywany już przez nas elektroniczny dowód osobisty czy, co z oczywistych powodów jest szczególnie łakomym kąskiem dla każdego rządu, popularyzowanie transakcji bezgotówkowych.

Zapewne wykorzystując popularną ostatnio tendencję do usług opartych na strumieniowaniu, Ministerstwo podzieliło program na Strumienie. Pierwszy z nich stanowi Strumień Cyfrowe Usługi Publiczne. Zakłada, że serwis obywatel.gov.pl ma stanowić medium, dzięki któremu możliwy będzie wygodny kontakt pomiędzy obywatelem a urzędem i platformę, dzięki której zrealizować będzie można konkretne usługi. Jak dotąd witryna jest w fazie beta, jednak „Od papierowej do cyfrowej Polski” stawia przed nią nie lada wyzwania: mowa między innymi o utworzeniu tamże skrzynki mailowej dla każdego obywatela. W ramach pierwszej fali realizacji tego Strumienia uruchomionych ma zostać 50 usług, a w ciągu kolejnego roku pojawią się następne 30.

Kolejny to Strumień e-ID, po jego nazwie nietrudno domyślić się, że chodzi tutaj o program utworzenia cyfrowych tożsamości obywateli, przede wszystkiem zaś cyfryzacji dokumentów tożsamości. Bardziej szczegółowo opisywaliśmy kwestię w artykule opublikowanym przed tygodniem. Konferencja prasowa wzbogaciła te informacje między innymi o przewidywania rządu co do szybkości adaptacji elektronicznego dowodu: do końca przyszłego roku użytkowników e-ID ma korzystać 10 mln Polaków.

Podjęto także kwestię cyfryzacji opieki medycznej. W tym przypadku informacje są dość ogólnikowe. Ograniczono się w zasadzie do słowotwórstwa: do dziś funkcjonujących mechanizmów czy dokumentów, jak skierowanie czy recepta dodano prefiks e-, jednak na informacje o funkcjonowaniu konkretnych narzędzi przyjdzie nam zaczekać. Dużo bardziej konkretnie prezentują się założenia Strumienia Zwiększania Obrotu Bezgotówkowego: pierwszym krokiem ma być wprowadzenie do państwowych instytucji możliwości opłacania usług kartami płatniczymi. Ponadto państwo chce się także zaangażować w standaryzację: nie bacząc na istnienie BLIK-a powstanie bowiem tanie i wygodne rozwiązanie płatnicze m.in. do płatności w relacjach z sektorem publicznym.

Obraz

Zapowiedziano także powstanie programu popularyzacji e-Faktur, co ma przede wszystkim zapobiegać fałszerstwom. e-ID ma być także wykorzystywany do identyfikacji płatnika, co z kolei ma usprawnić ma pracę samej administracji. Interesująco zapowiada się inicjatywa nazwana po prostu Bitcoin, dzięki której wsparcie otrzymają najpewniej startupy wykorzystujące kryptowaluty (czy też waluty cyfrowe).

Cel? Chcemy, aby w perspektywie 3 do 5 lat, połowa obywateli 80 proc. swoich relacji z administracją mogła prowadzić przez internet. Zakładamy też, że za 5 lat udział pieniądza gotówkowego spadnie z 21,5 proc. do ~15 proc. Plany są zatem więcej niż ambitne. Oczywiście czas zweryfikuje, czy opracowywanie nowych narzędzi nie poskutkuje po prostu powstaniem kolejnych analogów ePUAP-u. Również perspektywa czasu pozwoli ocenić, czy bardziej Polakom w pamięć zapadnie w kwestii IT ambitny projekt cyfryzacji administracji, czy raczej ustawy antyterrorystyczna czy inwigilacyjna.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)