Minsky Minsky 2.8

Strona główna Windows Edukacja i nauka Inne programy edukacyjne i naukowe
Pob​ierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Minsky to propozycja dla wszystkich tych, którzy interesują się makroekonomią, a nie do końca wierzą w neoklasyczne modele ekonomiczne, z ich doskonale poinformowanymi racjonalnymi agentami, działającymi w niezmiennej rzeczywistości i ignorującymi dialektyczną naturę pieniądza, długu i systemu bankowego.

XX-wieczny amerykański ekonomista Hyman Minsky jest autorem zupełnie odmiennego podejścia, w którym gospodarka postrzegana jest jako chaotyczny (w matematycznym sensie) twór, regulowany właśnie przez pieniądz i dług. To właśnie Hyman Minsky jest autorem hipotezy o fundamentalnej własności gospodarki wolnorynkowej, którą jest cykliczne przechodzenie od stanów rozkwitu do katastrof.

Minsky jest symulatorem takiej właśnie chaotycznej gospodarki, który powstał w 2013 roku dzięki finansowaniu zapewnionemu przez zbiórkę na Kickstarterze, z nadzieją, że pozwoli ludziom otworzyć oczy na pewne mechanizmy ekonomiczne. Przedstawia je za pomocą diagramów przepływu i tzw. tabel Godleya. Jego zastosowania nie kończą się na makroekonomii – w teorii można go zastosować do symulacji dowolnych zjawisk chaotycznych.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Obsługa typu kliknij i dodaj do schematu
Najpierw trzeba się doszkolić w temacie poza programem
ocena użytkownika
26.07.2020 12:23 • Recenzja do wersji 2.8

Minsky to jest jeden z tych programów, których nie użyje się poza klubem dżentelmenów siedzących w temacie. Sam interfejs nie jest jakoś szczególnie naplątany w sensie wprowadzania danych, ale jego konstrukcja nie podpowiada, od czego zacząć. W efekcie mamy trochę przycisków o egzotycznych nazwach i reakcję 'O co tu chodzi?'. Nie wątpię, że w odpowiednich rękach program wygeneruje przydatne schematy, ale wyraźnie odczuwa się brak programowego samouczka i konieczność przejścia przez dokumentację programu w formie tekstowej plus kilka zewnętrznych opracowań.