Mistyfikacja w Wikipedii

Strona główna Aktualności

O autorze

Portal Gazeta.pl opublikował bardzo ciekawy artykuł dotyczący hasła zamieszczonego w polskiej Wikipedii. Przez 15 miesięcy w internetowej encyklopedii figurowało biograficzne hasło Henryk Batuta, z którego dowiedzieć się można było między innymi, że był to działacz komunistyczny zmarły w 1947 roku. Hasło wyglądało na tyle przekonywująco, że przez przeszło rok jego istnienia zostało powielone w wielu serwisach. Informacje o wirtualnym Henryku Batucie zostały wykorzystane również przez autorów niesławnej "listy Żydów i osób pochodzenia żydowskiego", którzy jak pisze Gazeta umieścili Batutę obok największych znakomitości w kraju, a nawet dopisali od siebie, że "mordował katolików".

Hasło zostało spreparowane przez grupę przyjaciół, która określa się mianem Armii Batuty, jej celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie nazw ulic. W haśle zawarli informacje jakoby w Warszawie istniała ulica Henryka Batuty, w rzeczywistości istnieje jedynie ulica Batuty :-) Autorzy zupełnie nie spodziewali się, że może ono funkcjonować przez tak długi czas w encyklopedii.

Wikipedia pod hasłem Henryk Batuta zamieściła już informacje o największej (ujawnionej) w jej historii mistyfikacji, znaleźć tam można również pełną treść hasła, które wprowadziło tak wiele zamieszania. Nie należy oczywiście w świetle tego incydentu negować wartości Wikipedii. Takie sytuacje mogą się zdarzyć, mnóstwo tego rodzaju prób mistyfikacji jest wykrywanych natychmiast, a nieprawidłowości znaleźć można nawet w poważnych encyklopediach drukowanych. Warto natomiast korzystając ze źródeł internetowych nie zawsze im ślepo wierzyć lecz czasami weryfikować uzyskane informacje.

Zapraszamy do lektury artykułu zamieszczonego w portalu Gazeta.pl pt.: Jak komunista Batuta katolików mordował.

© dobreprogramy
s