Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Autonomiczne auta pędzą drogą hipokryzji — na przykładzie ostatniego potrącenia pieszej z USA

W ostatnich dniach głośno jest na temat wypadku z dnia 18 marca, który miał miejsce w Arizonie. Autonomiczne Volvo XC90 z firmy Uber śmiertelnie potrąciło przechodzącą przez jezdnię kobietę. Wypadek spowodował spore zamieszanie zarówno w światku motoryzacyjnym, jak i technologicznym, co nie dziwi, biorąc pod uwagę jak bardzo się aktualnie przenikają.

Tachografy samochodowe — od analogu do cyfry

Dłuższą ciszę w blogowaniu przerywam wpisem o tematyce daleko wykraczającej poza "rdzeń" dobrychprogramów - dziś będzie o ciężkich maszynach, ale też o sprzęcie elektronicznym, oprogramowaniu i ludzkim zamiłowaniu do omijania wszystkich zabezpieczeń.

"Bohaterem" wpisu jest samochodowy tachograf. Piszę "samochodowy", ponieważ urządzenia te występują również gdzie indziej, np. na kolei.

W swojej najprostszej formie jest to urządzenie pomiarowe rejestrujące prędkość pojazdu osadzoną w czasie.

Ubuntu 16.04 LTS — obawy kontra rzeczywistość

Podjąłem próbę przypomnienia sobie, kiedy dokładnie miała miejsce moja pierwsza styczność z Linuxem. Nie udało mi się. Wiem jednak, że było to wtedy, gdy parametry CPU podawano raczej w megahercach niż w gigahercach, a najnowszym systemem operacyjnym był Windows XP. Wtedy też po raz pierwszy na moim komputerze wylądowało Ubuntu. Samo w sobie nie było to takie proste - dopiero jak się nad tym zastanowić, to w dzisiejszych czasach w ciągu dwóch godzin mogłem pobrać i uruchomić i pobieżnie przetestować na swoim komputerze po kolei kilka dystrybucji Linuxa uruchamianych z pamięci USB.

Polscy przewoźnicy coraz częściej eksperymentują z elektrycznymi autobusami — tym razem w Sosnowcu i Katowicach

Dla osób, które często odwiedzają dobreprogramy pojęcie "elektryczny samochód" przywodzi zapewne na myśl głównie Tesla Motors i ich samochody elektryczne - o tym najczęściej się tutaj pisze. Próby przejścia z napędu spalinowego na elektryczny prowadzą jednak producenci z praktycznie wszystkich gałęzi motoryzacji - nie tylko produkcji samochodów osobowych, ale też samochodów ciężarowych i autobusów.

Transmiter TP-Link TL-PA4010 czyli sieć ethernet przez instalację elektryczną - test

Od pewnego czasu miałem spore problemy z połączeniem internetowym u siebie w bloku. Sieć WiFi bardziej nie działała, niż działała, zakłócały ją dziesiątki innych sieci i innych urządzeń bezprzewodowych, a podniesienie prędkości łącza z 30Mb/s do 100Mb/s tylko pogorszyło sytuację. Zacząłem rozglądać się za jakąś alternatywą, która pozwoli mi wykorzystać efektywniej to pasmo i zdecydowałem się w końcu na zakup transmitera sieciowego TP-Link i podłączenia laptopa kablem - i tak rzadko kiedy ruszam go z biurka.

Google Chromecast — tani, ograniczony i bardzo fajny

Jakiś czas temu w promocji sklepu internetowego dorwałem w końcu Chromecasta. Czaiłem się na niego od dłuższego czasu, jednak w końcu przekonała mnie cena, która wynosiła wówczas tylko 119zł. Mój telewizor jest bowiem bardzo nie-smart, a chciałem nieco rozszerzyć jego możliwości. Zakupiłem więc testowo Chromecasta i pomyślałem, że najwyżej zwrócę - nie zwróciłem jednak.

Problemy z WiFi? Pomóc może ucieczka z 2,4GHz na 5GHz

W ostatnich latach, jeżeli chodzi o szybkość łącz internetowych realia w Polsce bardzo się zmieniły. O ile mieszkając w domu jednorodzinnym uzyskanie dostępu do łącza o przepustowości kilkudziesięciu megabitów na sekundę niejednokrotnie jest problemem, tak mieszkając w dużych zespołach mieszkaniowych często mamy dostęp do kilku operatorów oferujących łącza o szybkości kilkaset megabitów na sekundę w dosyć atrakcyjnych cenach. Przykładowo w UPC łącze o prędkości 120Mb/s kosztuje 59zl miesięcznie, ja u swojego, lokalnego operatora płacę tyle samo za łącze o prędkości 100Mb/s.

Dlaczego LTE jako alternatywa dla internetu kablowego to bardzo zły pomysł

Nastały już te czasy, w których w zasięgu LTE naszych operatorów telekomunikacyjnych jest większość populacji Polski. Nie gorzej jest zapewne z zasięgiem marketingu operatorów - reklamy zewnętrzne, telewizyjne, radiowe i jakie tylko marketingowcy są w stanie wymyślić radośnie informują nas, że już dziś możemy mieć bezprzewodowy dostęp do sieci o prędkości ponad 100Mb/s, za małe pieniądze i z dużą liczbą gigabajtów (albo wręcz nielimitowaną, co jest fikcją).

Śląska Karta Usług Publicznych, czyli jak zamienić proste rzeczy w koszmar

Dziś będzie o tym, jak nie zachęcać ludzi do korzystania z nowych technologii, jak stracić dużo publicznych pieniędzy oraz dlaczego fajnie jest mieć samochód. Tematyka taka, ponieważ w końcu dane mi było wypróbować najnowsze z osiągnięć dwudziestu jeden gmin w Województwie Śląskim oraz KZKGOP - tutejszego organizatora komunikacji publicznej. Osiągnięciem tym jest Śląska Karta Usług Publicznych zwana ŚKUPem, przez niektórych zwana też