Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Adapter audio bluetooth Logitecha czyli podłącz bezprzewodowo laptopa do wieży

Wraz z ograniczeniem kabli dochodzących do laptopa ethernet został zamieniony na WiFi, mysz kablowa na bezprzewodową, drukarka WiFi. Na "stały etat" zostały dwa kable - oczywiście zasilający i głośnikowy. Przez ten drugi sygnał audio płynie przez kilka godzin dziennie więc dosyć niewygodne jest przesiadka na wygodny fotel czy nawet wzięcie laptopa do łóżka z takim kablem. Dlatego wpadlem na pomysł, żeby się takiego kabla pozbyć.

Pierwsza myśl - jak to zrobić? Przymniała mi się wtedy wieża Sonego z zaimplementowanym modułem Bluetooth, do której można było podłączyć dowolne inne urządzenie obsługujące Bluetooth z A2DP. Pamiętam jednak, że jakość tego mnie nie zachwyciła, testowana wieża w dużym sklepie i z telefonu emitowała dosyć duże zniekształcenia dźwięku - zwracam na to szczególną uwagę, ale pewnie większości osób by to nie przeszkadzało. Pamiętałem również cenę - ponad 1000zł. Po sprawdzeniu okazuje się że tej miniwieży nie ma już w sprzedaży. Ale sprawdzałem to jako ciekawostkę, zamiana kabla na powietrze za 1000zł to jednak nie jest to.

reklama

Po chwili szukania wpadłem na stronę Logitecha i urządzenie zwane Logitech Wireless Speaker Adapter for Bluetooth audio devices.

Według producenta dźwięk można przesyłać strumieniowo z dowolnego urządzenia Bluetooth. W ten sposób można uzyskać świetny dźwięk i swobodę bezprzewodową. Można również podłączyć urządzenie do dowolnego wyjściowego urządzenia audio (głośniki, czy w moim przypadku wieża przez wejście liniowe).

Myślę wtedy że jak to u Logitecha - cena będzie astronomiczna. Patrzę na Allegro, najtańsze za 115zł. W Media Markt była promocja w listopadowej gazetce z ceną 79zł, ale już się raczej skończyła. Jadę więc do Media Markt - jest, cena 89zł, nie ma tragedii, taniej niż na Allegro. Biorę.

Instalacja ograniczyła się do podłączenia zasilacza i kabla chinch-chinch z mojej dość wiekowej, ale znakomicie grającej wieży do urządzenia. W zestawie jest kabel z jednej strony zakończony jackiem, a z drugiej chinchami. Samo urządzenie ma dwa sposoby podłączenia - 2xchinch i stereofoniczny jack.

Najpierw sprawdzam z telefonami - Sony Ericsson W20i - działa, Sony Ericsson K660i - działa. Jakość bardzo dobra, praktycznie nie słychać różnic w stosunku do kablowego podłączenia. Dodam, że w telefonach nie można było regulować głośności z poziomu telefonu, ale jest to bardzo częste przy korzystaniu z A2DP.

Teraz laptop. Asus K50IJ wraz z modułem CSR Bluetooth Radio za 3zł z Allegro oraz systemem Windows 7 64-bit. Zawsze brak w nim było jakiegokolwiek oprogramowania Bluetooth, wszystko działało w oparciu o sterowniki systemowe. Uruchomienie odbywa się przez naciśnięcie guzika na urządzeniu, a następnie sparowaniu go na komputerze. Sterowniki nie zainstalowały się za pierwszym razem, musiałem najpierw włączyć możliwość pobierania ich z Windows Update.

Urządzenie działa. Pojawiła się nowa karta dźwiękowa - (FE) Logitech Adapter, na którą system został przełączony. Odpalam odtwarzacz i... jest masakra. Dźwięk gorszy niż MP3 o bitrate 64kbps. Wszędzie trzaski i szumy. Jeszcze raz paruję urządzenie z telefonem, aby zobaczyć czy "mi na słuch nie poszło" ale tam dźwięk jest idealny. No nic, próbuję drugi raz. Dalej jest źle. Maltretuję Google, które właściwie mi nic nie powiedziało oprócz tego, że profil A2DP (transmisja strumieniowa dźwięku stereofonicznego przez bluetooth) posiada różne prędkości transmisji bitów (bitrate) i Windows może iść po najniższej linii oporu i wybrać najniższe. Ale jak temu zaradzić już się nie dowiedziałem. Przypomniałem sobie o alternatywnym oprogramowaniu dla Bluetooth - Bluesoleil. Zainstalowałem je i tam pole manewru było większe - były dwie możliwości wyboru jakości - średnia i wysoka jakość. Jednak wysoka w moim mniemaniu była tak sama jak przed zainstalowaniem programu - tragiczna. Coraz bardziej zrezygnowany wyczytałem że Toshiba Bluetooth Stack - program dla laptopów Toshiby, który był również w moim dawnym laptopie - Asusie F3SV obsługuje również A2DP. Zainstalowałem go więc nie będąc właściwie pewnym czy będzie działał z bluetoothem tańszym od hot-doga. Ale działa. Okazało się również, że ma wybór trzech bitrate, z którego najwyższy, to 328kbps.

Wybrałem najwyższe i... genialnie! Wszystko działa świetnie. Używam adaptera od kilku godzin, nie ma mowy o żadnych zacięciach czy słyszalnych uszczerbkach na jakości. Po wyłączeniu komputera i ponownym włączenu komputer automatycznie łączy się z urządzeniem (zmienia ono wtedy kolor diody z czerwonej na białą). Tak więc jest praktycznie bezobsługowe. Jedną uwagą jest to, że nie działa regulacja głośności klawiszami funkcyjnymi (w Asusie FN+F11/FN+F12), ale systemowa działa. Jako ciekawostkę dodam, że w czasie korzystania z adaptera mogę również podłączyć telefon komórkowy w trybie modemu przez bluetooth. Działa wtedy zarówno internet jak i przesył dźwięku, co myślałem, że będzie niemożliwe w jednym momencie.
 

sprzęt oprogramowanie urządzenia mobilne
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze