Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dlaczego LTE jako alternatywa dla internetu kablowego to bardzo zły pomysł

Nastały już te czasy, w których w zasięgu LTE naszych operatorów telekomunikacyjnych jest większość populacji Polski. Nie gorzej jest zapewne z zasięgiem marketingu operatorów - reklamy zewnętrzne, telewizyjne, radiowe i jakie tylko marketingowcy są w stanie wymyślić radośnie informują nas, że już dziś możemy mieć bezprzewodowy dostęp do sieci o prędkości ponad 100Mb/s, za małe pieniądze i z dużą liczbą gigabajtów (albo wręcz nielimitowaną, co jest fikcją). Znam kilka przypadków, gdy taki przekaz spowodował, iż potencjalny odbiorca zaczął się zastanawiać - skoro jest tak dobrze, to właściwie po co mi internet stacjonarny? Przypadek dalej idący następuje, gdy odbiorca zamienia swój kablowy lub bezprzewodowy (np. po WiFi od lokalnego dostawcy) internet na superszybki internet LTE. Ja natomiast spróbuję przekazać, dlaczego jest to w większości przypadków pomysł chybiony, mimo że na krótką metę może się wydawać rozsądny.

Z dostępem do sieci w kraju jest różnie. W zasadzie wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy. W mieście, na wsi, w bloku, w domu, w namiocie. Możemy mieć internet 100Mb/s po kablu za 20zł, a w innym miejscu mieć tylko internet satelitarny, bo nie ma absolutnie żadnej alternatywy. Nic odkrywczego. Problem zaczyna się w miejscu, gdzie zostajemy postawieni przed wyborem.

Sytuacja hipotetyczna. Zbudowałem sobie domek jednorodzinny. Potrzebuję mieć w nim dostęp do sieci. Mieszkam w dużym mieście, jednak nie jestem w zasięgu sieci kablowych, gdzie za kilkadziesiąt złotych miesięcznie można mieć łącze o prędkości kilkaset Mb/s. Mój wybór to:

Internet po kablu z Orange

Cena bez telefonu stacjonarnego to około 70zł. Prędkości natomiast wynoszą do 10, do 20 lub do 80Mb/s w zależności od jakości linii telefonicznej, co operator może określić w przybliżeniu, jednak jakość działania w zasadzie ukazuje się dopiero po podłączeniu i uruchomieniu łącza.

Internet od lokalnego dostawcy WiFi

Internet radiowy po WiFi na częstotliwości 5GHz od lokalnego dostawcy. Cena od 40 do 90zł, prękość od 6Mb/s do 30Mb/s, jakość działania zupełnie nieznana - okaże się po podłączeniu. Cenne mogą być opinie sąsiadów, którzy są podłączeni do dostawcy.

Internet LTE

Załóżmy, że dostępny jest zasięg wszystkich czterech operatorów. Praktycznie wszyscy oferują jakąś formę "nielimitowania":
 • W Plusie teoretycznie transfer jest nielimitowany, ale operator może spowolnić transmisję po przekroczeniu ustalonej liczby GB w celu realizacji "fair usage policy" - stosowane jest to w celu uniknięcia "wysysaczy" łącza i ma związek z pojemnością radiową sieci, o której będzie za chwile. Dla wariantu 50GB usługa kosztuje 59,99zł miesięcznie.
 • W Orange możemy mieć "strefę domową", w której mamy prawie-nielimitowany transfer. Prawie, ponieważ po przekroczeniu w "strefie domowej" 150GB transferu, prędkość zostanie ograniczona do 1Mb/s. Reklamuje się to jako "internet LTE dla domu" i kosztuje 59,90zł na miesiąc.
 • W T-Mobile mamy nielimitowany internet LTE za 79,99zł miesięcznie, gdzie w umowie znajduje się klauzula, że jeżeli będziemy z niego korzystać zbyt namiętnie, w sposób zagrażający stabilności sieci, obetnie się nam transfer do końca okresu rozliczeniowego do poziomu 16kb/s.
 • W Play za 69,99zł mamy "nielimitowany" internet, w którym po przekroczeniu 100GB prędkość zostaje obcięta do nie więcej niż 1Mb/s.
 • Co więc wybieram?

  Jeżeli tylko mogę, zawsze wybiorę internet kablowy. Nawet, jeżeli będzie on na papierze posiadał znacznie niższą prędkość niż bezprzewodowy. Dlaczego? Ponieważ opiera się on na innej zasadzie działania.

  Po kablu zwykle do klienta zestawiane jest połączenie, które jest ograniczone albo przez ofertę operatora, albo przez jakość łącza (np. jakość linii telefonicznej). Tak jest też zazwyczaj w dobrze zrobionych sieciach na 5GHz - takich jednak jest mało, aczkolwiek mam wrażenie, że coraz więcej.

  W przypadku LTE jesteśmy natomiast ograniczani zarówno przez łącze, jakim jest podłączona stacja bazowa (radiolinia lub światłowód) jak i pojemnością samej stacji bazowej, złożonej zazwyczaj z trzech lub czterech sektorów wycelowanych w różne kierunki. Deklarowane prędkości rzędu 100Mb/s (lub większych w przypadku rozwinięć technologii LTE) są osiągane tylko w przypadku idealnych warunków radiowych, czyli idealnego poziomu sygnału, odpowiedniej modulacji sygnału i brakiem innych urządzeń klienckich podłączonych do danego sektora. W przypadku obecności innych urządzeń prędkość maksymalna w dużym uproszczeniu jest współdzielona między wszystkie urządzenia. Ponadto, przez inne czynniki, takie jak obecność dużej liczby urządzeń o bardzo niskiej jakości sygnału prędkość dodatkowo spada. Dlatego w jeden dzień możemy mieć prędkości rzędu 80Mb/s, a za miesiąc prędkość kilkanaście razy niższą, ponieważ w okolicy kilka nowych urządzeń klienckich zaczęło bardzo intensywnie wykorzystywać pasmo.

  Wina operatorów?

  Ktoś może spytać - jaki masz problem, przecież możesz przetestować internet, a jeżeli nie będzie działał, rozwiązać umowę. Tak, można. Jednak warunki radiowe mogą zmienić się za miesiąc. A za dwa miesiące operatorowi skończy się pozwolenie na użytkowanie stacji bazowej lub właściciel budynku, na którym stoi stacja bazowa nie przedłuży mu umowy. I z LTE nagle zrobi się 3G. Takich rzeczy nie da się przewidzieć, a operator w zasadzie nic nie gwarantuje.

  Podsumowanie

  Można by powiedzieć, że operatorzy mieli dwa wyjścia - zachowywać rygorystyczne limity transmisji danych i cieszyć się wysoką jakością działania sieci lub praktycznie całkowicie je usunąć, znacznie obniżając jakość działania sieci, ale zyskując więcej klientów. Wybrano drugą drogę, reklamując internet LTE jako "nielimitowany" i dobry zawsze i wszędzie - na polu, w domu, nawet zamiast Neostrady. Internet LTE nielimitowany jest jednak tylko według marketingowców. Pojemność sieci jest limitowana. Użyteczne pasmo radiowe na potrzeby internetu jest limitowane zarówno przez prawo jak i fizykę. Sieć kablową można rozbudowywać praktycznie bez końca. Sieć bezprzewodową nie. Stąd wymyślne zapisy w umowach o "fair usage policy" i o zagrożeniu dla działania sieci.

  Jeżeli mamy dostęp do internetu "po kablu", najlepszym pomysłem będzie z niego skorzystać. Faktem jest, iż nie zawsze - widziałem przypadki, gdy jakość linii telefonicznej była tak zła, że w zasadzie nie dało się korzystać z internetu. Jednak z założenia internet kablowy powinien być stabilniejszy i bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. A operator nie utnie transferu za całonocne pobieranie dystrybucji Linuksa ;) 

sprzęt porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
ivellios   10 #1 13.05.2016 19:45

W mojej okolicy (przedmieście Katowic) akurat tak się jakoś dziwnie poukładało, że Internet LTE okazał się dużo bardziej "pewny" niż łącze po kablu. Pomijając jakość sieci telefonicznej (która jest tak fatalna, że ledwo wyciąga 10 mbps), studzienka z Orange jest zamontowana w tak kiepski sposób i w tak feralnym miejscu, i tak słabo zabezpieczona przed złymi warunkami atmosferycznymi, że wystarczy odrobina deszczu żeby w całej okolicy przestało działać połączenie internetowe.

tylko_prawda   11 #2 13.05.2016 20:37

Coś w tym jest. Ale ja od kilku miesięcy mam LTE na kartę w Play i działa.
"A operator nie utnie transferu za całonocne pobieranie dystrybucji Linuksa ;) "
BitTorrent pozwala osiągnąć większe prędkości. A do pobierania dystrybucji Linuxa jest legalny.

  #3 13.05.2016 20:38

U każdego co innego się sprawdza.
Rzadko wykorzystuję więcej niż 50GB/mies. Często wyraźnie mniej.
LTE większości operatorów działa u mnie dobrze i jest tańsze.

Płacę niecałe 50zł/mies, mogę podpisać krótką umowę lub korzystać z opcji "na kartę" i nie muszę się zgadzać na autoodnawianie umowy na okresy 6-miesięczne jak w Neostradzie.

mly   8 #4 13.05.2016 20:42

Ale jak zwykle jest jakieś ale . LTE to internet mobilny i dopóki jesteś w jego zasięgu możesz mieć i w domu i w pracy i w parku na spacerze itd. Wszystko zależy co u Ciebie jest priorytetem. Dla komputerów stacjonarnych i siedzących przy nich zapalonych użytkownikach serwisów P2P to oczywiście kabel i "no limit". A dla mnie to LTE jest lepsze.

takiktoś   11 #5 13.05.2016 21:16

Wszystko zależy od potrzeb i okoliczności. Przykładowo u mnie - nie ma kabla. Tzn. jest ale nie do internetu. Na szczęście jestem w zasięgu (słabym ale jednak działającym) LTE od trzech operatorów. Prędkości na poziomie 10-15 Mbps są dla mnie wystarczające. Nie streamuje w 4k. Dlatego nie byłbym skłonny do wypowiadania się, czy jedna opcja jest lepsza bądź gorsza od drugiej.

lynx44   11 #6 13.05.2016 22:01

No ja właśnie stoję przed wyborem. Niedługo kończy mi się umowa z lokalną kablówką na internet do 8mbs. W praktyce stabilne 5mbs. W najbliższym czasie szybszego internetu po kablu raczej mieć nie będę, sąsiedzi mający internet od Oragne też są ograniczanie do 8mbs, kwestia infrastruktury.

Z jednej strony boję się trochę LTE, szczególnie gdy przypomnę sobie że kiedyś miałem już internet mobilny 3G od Orange i obiecałem sobie że nigdy więcej.
Z drugie strony 5mbs to trochę już dzisiaj mało, ściągnięcie ważącej 50GB gry ze steama zajmuje tydzień.

  #7 13.05.2016 22:26

W internecie dla domu z orange jest więcej niż 150GB. Jest jeszcze pakiet poza strefą, wychodzi ok. 190GB. Dla 2 do 4 osób bez hard userów wystarczy. No i działa to nie tylko na lte ale też na 3GB.
Z doświadczenia wiem, że 3GB czasami działa lepiej niż lte. Stabilniej, prędkości mogą być wyższe. Pewnie zasięg i liczba użytkowników.
Internet po kablu zawsze jest najlepszy, a jeśli ktoś ma światłowód to już bajka.

Mk13   16 #8 14.05.2016 00:55

Dlatego napisałem, że nie zawsze się ta zasada sprawdza, czasami Orange ma fatalną infrastrukturę kablową, sieć montują i nadzorują pod-pod-podwykonawcy, którzy robią wszystko jak najszybciej i gdzieś mają czy to będzie dobrze działać. Natomiast dobrze działający kabel będzie lepszy niż internet bezprzewodowy, nawet jeżeli będzie wolniejszy.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.05.2016 00:58
mmm777   6 #9 14.05.2016 10:03

Jako alternatywa dla kabla - wątpliwe. Chociaż, plusem w porównaniu z ADSLem może być upload.
Boleśnie LTE odczuli, jak się wydaje, ‘uryniarze’ - czyli badziewni ISP z WiFi. Bo dla ich klientów LTE jest znacząco lepsze...

Gary58   3 #10 14.05.2016 10:35

Miałem neostradę (d0 10MB) od kilkunastu lat , kłopoty może raz na rok, dwa lata chwilowe jednodniowe. Generalnie nie było zle, czasami poniżej 3MB ale średnia około 6-7MB. Teraz od 3 tygodni mam w plusie LTE router+modem i sobie chwalę. Jak będzie dalej nie wiem, zeby się przekonać trzeba poprostu przetestować ofertę.

Mireczek   9 #11 14.05.2016 11:15

Właśnie się przymierzam do zmiany z dużego dostawcy kablowego na LTE lub Supernovą z Orange i teraz zaczynam się zastanawiać co zrobić. Duży dostawca kablowy w ostatnim roku robi mi bez przerwy na złość i po 10 latach mam zamiar ich pożegnać. Myślałem o LTE z Orange lub T-Mobile, których nadajniki mam od bloku w odległościach około 400 metrów. Sprawdzając smartfonem działanie LTE w domu i okolicy, nigdy nie zarejestrowałem prędkości niższych niż 20 megabitów. Dotyczy odbioru i wysyłania, choć wysyłanie jest zawsze większe. Jeśli chodzi o Supernovą, to jakoś nie potrafią dotrzeć ze światłowodem do środka lasu, na ponad dwudziestotysięczne osiedle. Podobno we wrześniu br. mają oferować światłowód 600 megabitów.

KR60   9 #12 14.05.2016 11:21

@Mk13: Jakość kabla to jedno ale jego długość także ogranicza prędkość. Jak masz świetny kabel ale druty biegną kilka kilometrów pomiędzy Tobą a urządzeniem dostawcy to nie wyciśniesz wiele.

xaver   8 #13 14.05.2016 11:26

Mam net na kabelku od dostawcy lokalnego - 20 Mbps/2Mbps za 52 zł/mc. Szybkość jest stabilna i zblizona do deklarowanej. Generalnie sieć działa stabilnie,chociaż awarie niekiedy się zdarzają..Umowa konczy się za rok. Około 1m od drzwi wesjciowych na klatce schodowej mam poprowadzone łącze światłowodowe Orange ( wogóle mam na klatce łacza kablowe UPC, Vectry, Gawexu,MNI Cu, no i ów Orange - jest w czym wybierać i mozna oczopląsu dostać) Nachodzą mnie myśli , aby w przyszłości zmienić operatora zastanawiam się czy nie zadać się z Orange -ale to jeszcze sprawa przyszłości i nic mnie nie goni...poki co poczytam opinii uczonych w temacie...D

ppoolloopp   6 #14 14.05.2016 11:34

Miałem Orange na kablu. Odbiór 15Mb wysył 1mb. Zrezygnowałem 3 miesiące temu na rzecz LTE i jestem szczęśliwy. Co miesiąc pobieram około 200 GB (w domu 3 laptopy, używamy normalnie bez ceregieli). Odbiór 40 mb, wysłył 25 mb.

Krótko mówiąc: Odbiór prawie 3x szybszy, wysył 25x szybszy, nikt mnie nie odłączył, nie obniżył prędkości. Rachunek niższy o 30%. O każdej porze porównywalne prędkości, a w nocy szybszy nawet o 5-10 mb.
Nie myślę o powrocie do Orange tym bardziej, że w Orange płaciłem 90 zł (60 +30 za utrzymanie ich kabla bo nie potrzebuję telefonu). A W LTE NIKT NIE KAŻE MI PŁACIĆ ZA FALE RADIOWE, BO NIE MAM TELEFONU.

jajecpl   10 #15 14.05.2016 12:00

Kiedyś myślałem po co mi 120 Mb..
Ja, kobieta, +2 telefony - to już cztery urządzenia, wpadnie siostra z córką - telefon, laptop, tablet - to już 7 urządzeń . lecą bajki na YT, ja na KODI w HD, ktoś tam coś..czasami Xbox..
A kiedyś? Krzyk - ŚCIĄGASZ COŚ??? BO NIE MOGĘ FACE ODPALIĆ :)
Może i jest lekki zapas, ale pewnie nie na długo.
Z 200 GB to mi idzie w tydzień, a jako że w UPC, to mam jeszcze wifi free na mieście prawie wszędzie..

  #16 14.05.2016 12:24

W KRAJU NIEWOLNIKOW MOGA NAWET UZYWAC CZEGOKOLWIEK SA TYLKO NIEWOLNIKAMI KAMINSKIEGO I BLASZCZAKA I SA POD NIEWOLNICZA KONTROLA.

  #17 14.05.2016 12:32

@Mk13: Dobry wpis.
Tutaj http://goo.gl/mU5Rt9 możecie poczytać o internecie mobilnym i dlaczego lepiej wybrać internet kablowy jak ma się tylko taką możliwość. A tutaj https://i.imgur.com/M7nZq7F.png http://www.speedtestmobile.pl/4g-speed-test macie statystyki prędkości i pingu po LTE na ponad 10 tys. pomiarach robionych przez użytkowników. A tutaj http://goo.gl/IeUEbH badania przeprowadzone przez UKE ze stycznia.

isaak   4 #18 14.05.2016 13:06

U mnie internet LTE z plusa "nielinitowany" zawsze jest ograniczany po przekroczeniu podstawowego limitu, nie pomagają pytania do BOK zawsze się dowiaduję że mogą bo tak jest w regulaminie, owszem LTE to u mnie około 5-60 Mb/s w zależności o pory dnia i dnia tygodnia np w niedzielę czy w piątek po południu nie da się korzystać z LTE natomiast upload to stałe 30Mb/s więc internet wykorzystuję tylko kiedy coś wysyłam bo upload zawsze działa szybko, nie mogę się doczekać końca umowy żeby rozwiązać.Na szczęście rodzice mają neostradę i u mnie w mieszkaniu łapię zasięg.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.05.2016 13:20
camper   8 #19 14.05.2016 13:07

Z treści art. nie wynika, że LTE "[...] to bardzo zły pomysł". Tym bardziej nie z komentarzy.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.05.2016 13:07
xander21   8 #20 14.05.2016 14:40

W Playu internet na kartę jest za 45zł/100GB. Sorry, ale ja w abonamenty bym się nie bawił, lepiej siedzieć na prepaidach.
A jakby za 45zł było drogo, to za 30zł jest redbull mobile, jeszcze można testować LTE.

przemek1234   7 #21 14.05.2016 14:51

A ja mam w domu internet ze światłowodu od lokalnego dostawcy. Płacę 55 zł/mc za 100 Mb/s i w życiu nie zamontuje LTE do domu. Mam natomiast zapasowe łącze do użytku poza domem, a jest nim Internet Elastyczny w Play.

looogan   7 #22 14.05.2016 14:54

U mnie jedynym i podstawowym łączem jest aero 2, kupuje pakiet 30GB/30 dni/30 zł i jestem w pełni zadowolony. Na moje potrzeby pakiet spokojnie wystarcza, średnia prędkość to około 4 mb czasami w niedziele i święta potrafi trochę zamulić i spać do 1-1.5 mg, ale to rzadko. Zasięg 1-2 kreski, ale łącze jest w miarę stabilne i co mnie zaskoczyło bardzo pozytywnie to pinigi rzędu 60-70 ms, można nawet popykać w C.S :-D. A że mieszkam na wsi to jedyną alternatywą jest lokalny dostawca z radiówką 4mb za 60 zł plus cena instalacji anteny 300zł plus częste awarie sieci :-P Telefonu stacjonarnego nie mam, więc kabla brak.

  #23 14.05.2016 15:22

Internet kablowy wcale nie musi być stabilniejszy od mobilnego. Miałem kiedyś Neostradę z Orange. Mając do najbliższej centralki ponad 4 km maksimum, jakie dało się wyciągnąć, to 3 Mb/s. Z tym, że bardzo często router tracił synchronizację, co objawiało się ciągłym zrywaniem połączenia. A po każdym takim zerwaniu urządzenie po stronie operatora przydzielało coraz to gorsze parametry. Np. rano internet działał z szybkością 3/0,8 (DL/UL), a wieczorem, kiedy zakłócenia i obciążenie linii wzrastały, automat przycinał szybkości np. do 1,5/0,3 (DL/UL) i tak pozostawało nawet przez kilka dni. Więc jeśli mam do wyboru: balansować w przedziale 1,5-3 Mb/s i płacić za to 120-130 zł/mies. albo mieć LTE w zakresie 5-40 Mb/s za ułamek ceny Neostrady, to wybór jest raczej oczywisty.

  #24 14.05.2016 15:44

ktos prubuje strugac inteligenta ale kiepsko mu to wychodzi

  #25 14.05.2016 15:47

Z tym LTE to jest różnie. Ja u siebie nie zmienię na LTE bo UPC daje 120 Mb/s więc żadne LTE tyle mi nie da. Ale znam masę ludzi, którzy mogli w domu mieć tylko neostradę, która nie osiągała 10Mb/s a teraz mają LTE i ok 40Mb/s. Podobnie jest w domu na wsi, tam maksymalną prędkość mógłbym mieć ok 8Mb/s a LTE daje ok 15 z nadajnika oddalonego o ok 7 kilometrów. Bo to wszystko zależy od tego gdzie się mieszka i jakie się ma możliwości.

yuwo   10 #26 14.05.2016 16:01

Net przez sieć komórkową jest dobry, jak nie ma wielu użytkowników w okolicy. Swego czasu miałem neta w Play. Dopóki nie było promocji było ok. Potem, jak zaczęli rozdawać prawie za darmo, to nie dało się używać. Niestety sieć komórkowa w zakresie udostępniania neta nie nadąża w rozwoju za liczbą użytkowników. A szkoda, bo to mega wygodne rozwiązanie.

  #27 14.05.2016 16:04

Należy również wiedzieć, że przez LTE nie dostaniemy się do własnej sieci wewnętrznej, ponieważ operatorzy blokują porty. Tak więc dostęp do firmowego serwera czy monitoringu jest niemożliwy. Osobiście posiadam internet stacjonarny i LTE.

  #28 14.05.2016 16:05

150 GB to ja zużywam w 2-3 dni.

  #29 14.05.2016 17:12

Internet LTE jest dobrym rozwiązaniem, używam go do celów biznesowych i domowych. Tak jak koledzy wyżej wspomnieli problemem jest zbyt duża liczba użytkowników na dany obszar. Szczególnie dotkliwe to jest na obszarach wiejskich (900 MHz), gdzie jedna stacja bazowa obsługuje promień prawie 10 km.
Jest natomiast taka "fajna" metoda, żeby sobie nie popsuć po kilku miesiącach nerwów ze spadkiem transferu LTE w okolicy - nie chwalić się najbliższym sąsiadom z klatki/osiedla jaki to masz szybki i stabilny Internet. Ja akurat mam z Orange, a wszystkim sąsiadom jak pytali się mnie co posiadam, mówiłem, że bardzo źle mi działa - to poszli do Play. Sktutek? Żaden z nich obecnie w mojej okolicy nie przekracza już 10 MBit/s (dawniej mieli po 30-40Mbit/s), a ja... ja mam stabilne 40 Mbit/s w dzień a w nocy dochodzi do 60 Mbit/s.
Orange (i Plus) ma jeszcze jedną fajną zapomnianą technologię, która trochę teraz się odetkała ze względu na duży nacisk na LTE - mianowicie CDMA (u mnie na wsi odetkało się z 1 Mbit/s do prawie 6 Mbit/s), niestety w żadnym telefonie tego nie wykorzystamy, a modemów obsługujących zarówno LTE/CDMA brak...

KAZDAN63   8 #30 14.05.2016 17:50

Dlaczego to zły pomysł pomijając kwestię limitów ? Dlatego , że o ile do godz. ~14 można uzyskać transfer 45/15 Mb/s , to w godz. późniejszych potrafi on spaść do wartości 6/2 Mb/s , a czasem nawet jest jeszcze niższy . Piszę to z perspektywy mieszkańca miasta wojewódzkiego . Natomiast na wsi gdzie obciążenie nadajników jest małe to może mieć sens . Ja z internetu LTE "wyleczyłem się" prawie 1,5 roku temu i nie mam złudzeń w tej materii .

Autor edytował komentarz w dniu: 14.05.2016 17:50
  #31 14.05.2016 18:00

Do duszy to. Prędkość max to jedno. Są jeszcze np ping i jitter. Ja na kablu i lte mam łącze A wg pingtest.net

luk111197   2 #32 14.05.2016 18:04

Witam serdecznie od ponad roku korzystam z internetu LTE Play za 45 zl miesięcznie i po przekroczeniu nawet 200GB pobranych danych transfer nawet nie zwolnił a średnio mój transfer to 14mb tak wiec nie wiem czy się opłaca internet po kablu do 20mb za 70 zł

Autor edytował komentarz w dniu: 14.05.2016 18:05
rylek   6 #33 14.05.2016 18:42

W moim przypadku wyglądało to tak. LTE mam od plusa (2 usługa 50% taniej) więc płacę mniej niż za neostradę (a w moim rejonie mogłem liczyć na max 10mb... a każą płacić jak za 40 z perspektywą może kiedyś zmodernizujemy linię.. 3km do centrali) a mam lepsze parametry łącza.

Problemem LTE jest pasmo. Domyślnie większość sprzętów łączy się z pasmem 1800 mhz. I np na routerze Huaway B532 od plusa nie idzie ustawić pasma (dopiero zewnętrznym programem można zmienić). Krótko mówiąc na paśmie 1800 mhz od 1600 do 2300 było takie przeciążenie nadajnika, że net miał ~1mb i ping i po 1k ms. Po zmianie na 800 mhz w tych godzinach osiągam do 15 mb i pingi mniejsze, rano osiągam 35 mb.
Dodam, że nadajnik mam 1km i nic go nie przesłania...

Aha i oczywiście lte nielimitowane od plusa jest tylko wtedy nielimitowane jak jesteśmy w zasięgu lte (na szczęście można ustawić na routerze sztywne połączenie).

Autor edytował komentarz w dniu: 14.05.2016 18:57
  #34 14.05.2016 19:35

Na szczęście nie mam problemów z internetem. W domu FTTH 300 Mbit/s z Orange, a dodatkowo mam w komórce pakiet 20 GB, który przydaje się jak jestem poza domem, a który mi w zupełności wystarcza (w domu oczywiście komórka podłączona do Wi-Fi).

olafo   1 #35 14.05.2016 19:58

@Mk13 "Jeżeli mamy dostęp do internetu "po kablu", najlepszym pomysłem będzie z niego skorzystać. Faktem jest, iż nie zawsze - widziałem przypadki, gdy jakość linii telefonicznej była tak zła, że w zasadzie nie dało się korzystać z internetu. Jednak z założenia internet kablowy powinien być stabilniejszy i bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. A operator nie utnie transferu za całonocne pobieranie dystrybucji Linuksa ;) "

No z gruntu niezgoda na takie stwierdzenie. Po co mam bulić 50 czy 70 zł za neostradę skoro za 5-15 zł miesięcznie mam internet LTE 100GB? Panie, to się nie opłaca zupełnie. Ja zerwałem umowę z orange i zapłaciłem karę, która już dawno mi się zwróciła po przejściu na LTE RBM. Nie wiem skąd wziąłeś ten nielimitowany internet play za 70 zł ale to jakaś oferta dla jeleni, nikt rozsądny tego nie kupi. Przy tak tanim internecie nie sposób korzystać z kablowych rozwiązań. Aha, i niekoniecznie transfer spada po 100GB. Różnie bywa, raz po 120, raz po 140, zależy od miesiąca. I lejek też nie jest mały bo całe 2Mbit. Za takie grosze ta oferta jest nie do zdarcia. W dodatku nie wiąże człowieka żadna umowa terminowa, w każdej chwili mogę zrezygnować bez żadnych konsekwencji. Także całkowicie się mylisz, jak ktoś mieszka w okolicy gdzie jest dobry sygnał LTE niech się nawet nie zastanawia.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.05.2016 19:59
Soul1988   6 #36 14.05.2016 20:16

Opowiem swoja historie , ktora potwierdzi tresc artykulu. Mieszka w malym miescie ok 60 tys mieszkacow. Mimo ze w miescie sa opcje internetu po kablu ja mieszkam na tzw zadipiu gdzie nic nie dochodzi. Przez lata bylem skazany na tp potem orange z internetem 10mb/1 pobieranie/wysylanie. Podaje parametr wysylania gdyz pracuje jako grafik i jest to wazniejsze dla mnie niz pobieranie czesto aby klientowi wyslac plik. 10 miesiecy temu zdecydowalem sie sprobowac PLAY LTE, sytuacja wygladala zachecajaco gdyz w odleglosci 40 m od mojego domu w lini prostej zostal postawiony nadajnik a zasieg na routerze wynosil 99%. W play kupilem no limit za 69, zl/miesiecznie. Powiem tak przez pierwsze 7 miesiecy bylem ZACHWYCONY internet poprostu smigal w testach potrafil pokazac 30/20 w dobre dni, w gorsze 15/15. O dziwo upload czesto jest wyzszy niz downoad. W gierkach typu BF3, BF4 ping na poziomie 40-80 da sie grac. Oczywiscie w tym wszystkim jest jeden minus a mianowciei limity downloadu po przekroczeniu 150-200GB (w art jest napisane ze 100 ale to jest zalezne od stacji) nakladany jest lejek i wtedy predkosc to 5/15, kilka razy przekroczylem ten limit i nie ukrywam nie bylem zadowolony ale OK zdzierzylem to jesli danego miesiaca jakos masakrycznej ilosci danych nie pobieralem to byl luz. Wszystko fajnie pieknie sie dzialo az po 7 miesiacach internet nagle zaczal najpierw sporadycznie dzialac slabo pokazujac predkosc 3/10, 1,5/5 itd. by ostatecznie bylo tak caly czas w godzinach od 5:00-00:00. Oczywiscie sprawdzalem wiele opcji, dzwonilem do PLAY ostatecznie okazalo sie i tu odpowiedz play cyt: "Przykro nam ze ma pan nizszy transfer wiaze sie to z przeciazeniem nadajnikow (duzo nowych uzytkownikow podpisalo umowyz nasza firma) caly czas modernizujemy nasze nadajniki ,lecz na dzien dzisiejszy nie wiemy kiedy to nastpii". Po tej odpowiedzi juz sie nawet nie denerwowalem wrecz podziekowalem ze przynajmniej sa szczerzey i nie bajeruja mi ze ptaki nasraly i dlatego nie dziala. Co zabawne po tym wszystkim napisalem na profilu fb wpis ze wszystko rozumiem technika technika przeciazenie przeciezeniem ale ze szkoda ze teraz za internet 3/5 mb bede placil dalej 69 zl miesiecznie.. I to chyba cos pomoglo bo mimo ze internet dalej jest slaby w pornwaniu z tym co kiedys to trzyma sie na poziomie 5/10 wiec da sie z tym jeszcze zyc.

Ale teraz jakies podsumowanie, tak naprawde ostatecznie w mojej sytuacji i tak to LTE jest lepsze niz to linia tpsa (orange), ale boli ze tak naprawde jako klient tej sieci nie bedziecie wstanie zrobic nic nawet jesli transfer spadnie wam do 0,5 to chyba tyle.a

  #37 14.05.2016 20:31

Od 6 lat na internecie "mobilnym" komórkowym. Od kiedy play dał ssanie z neta ile fabryka daje to pozostałem na zawsze. Oczywiście, bts btsowi nie równy także ja mam dobrze. Kolega paręnaście ulic dalej nie. Za to u konkurencji ma dobrze, na kablu też . Wolny rynek...biercie gdzie dobrze !

davidns   7 #38 14.05.2016 21:02

Internet 3G/LTE to jak sama nazwa mówi "Internet Mobilny". Jeśli musimy mieć internet zawsze przy sobie (niekoniecznie najlepszej jakości) to bierzemy ofertę mobilną czyli LTE. Natomiast jeśli chcemy mieć w domu stabilne, szybkie łącze bez limitów to bierzemy kabel. Niestety niektórzy tego nie rozumieją tylko dają sie nabierać na kłamliwe reklamy operatorów komórkowych...

Autor edytował komentarz w dniu: 14.05.2016 21:03
mordzio   15 #39 14.05.2016 21:44

Jeszcze przez długi czas LTE nie będzie alternatywą dla kabla, za to będzie dobrym uzupełnieniem w awaryjnych sytuacjach.
Nielimitowany internet po LTE można dostać za grosze w umowach głosowych, w Orange wystarczy włączyć usługę "nie chcę schodków" aby nawet w najniższym abonamencie cieszyć się darmowym internetem LTE

Patrax   7 #40 14.05.2016 22:25

LTE jako alternatywna dla kabla?... hahahaha, normalnie śmiechłem :D LTE jeszcze na bardzo długo nie będzie lepsze od światłowodu.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.05.2016 22:55
nitro2012   10 #41 15.05.2016 00:34

kabel a LTE to dwie różne technologie... Mam LTE w Play i dobrze działa, jestem zadowolony z transferów [download 21 Mb/s, upload nie pamiętam], po co mam przeciągać kable dla samego kabla? Owszem mobilny nie wszędzie będzie idealny, ale mogę jego wziąć w podróż do pociągu i pooglądać strony... we Wrocławiu na obrzeżu mieliśmy netię, niby 5 Mb/s a się cięła... nie dzięki... Play już dawno powinno sie pozbyc uzyktownikow Red Bull... poza tym 100 GB to miękki limit, mogą ale nie muszą zablokować, kiedyś w 1 miesiącu zanim mnie zablokowali pobrałem ok. 1 TB danych... a od przedłużenia umowy w grudniu tylko 2 razy były przycięcia transferu...

Autor edytował komentarz w dniu: 15.05.2016 00:38
ludendorf   7 #42 15.05.2016 08:41

W polsce internet mobilny dalej jest w średniowieczu i oferty nielimitowane z limitem.

  #43 15.05.2016 09:10

Nie narzekam na lte od redbulla, 49mb rekord 20 wysyłania w mieście poniżej 20k, no za te grosze to ja jestem mega zadowolony, złego słowa nie mam prawa powiedzieć, pingi do grania w sam raz, jedyną wadą jest to że jak wszystko bezprzewodowe zależy od pogody. Miałem wcześniej netie i płaciłem drogo za szajs do tego jak ktoś chce z tymi bandytami rozwiązać umowe to musi zapłacić wszystkie abonamenty co zostały do końca umowy, jak oni rozwiążą z tobą to tak samo płacisz. ABONAMENT JEST DLA FRAJERÓW!
@nitro2012 zazdrościsz? może nie umiesz kupić? a może twoi koledzy chcą karte za 9 zl sprzedawać ci za 50? nie łam się poszukaj w empikach galeryjnych

Nie sądzicie że ceny internetu są za drogie zwłaszcza kablowego?

  #44 15.05.2016 10:50

DO AUTORA TEGO TEKŚCIKU
LTE W PLAY NALEŻY KUPOWAĆ NA KARTĘ.
WTEDY KOSZTUJE JEDYNIE 45 ZŁ / MIESIĄC I NIE POSIADA JAKICHKOLWIEK LIMITÓW TRANSFERU.

  #45 15.05.2016 11:03

@Z UK (niezalogowany): Czy "UK" to jakiś skrót nazwy zakładu psychiatrycznego?

  #46 15.05.2016 11:16

@SebaOnePL (niezalogowany): Ja jestem zainteresowany tą usługą z Orange. Czy kolega SebaOnePL może napisać jakie ma pingi i realne szybkości.

Adus02   5 #47 15.05.2016 11:46

nie ma takiej tragedii jeśli chodzi o transfer nikt normalny nie zużyje tyle danych co na filmie
https://www.youtube.com/watch?v=Ew_lQKEdvmQ

Adus02   5 #48 15.05.2016 11:47

a i prędkość gdzie nie gdzie jest super
https://www.youtube.com/watch?v=AU_XuxgqjB4

luk111197   2 #49 15.05.2016 12:28

@olafo: Ja tęż wolę LTE jak chce to płace i mam a jak nie to nie płace i nic mnie to nie kosztuje. Dlatego że korzystam z LTE Play 45zł miesięcznie na karte

Autor edytował komentarz w dniu: 15.05.2016 12:31
ra-v   13 #50 15.05.2016 12:55

Jako alternatywa - nie. Jako uzupełnienie, sieć awaryjna - tak.

Zapis o nałożeniach limitów prędkości są nawet w umowach DSL. Przeczytajcie je dokładnie. MOGĄ je nałożyć, ale nie muszą.


A jak u mnie na wsi mam wybrać DSL 3-4 Mbps, radiówka o podobnej prędkości czy LTE, to pozostaje tylko LTE. Czasem nie ma za bardzo wyboru. W mało zalodunionych miejscach teoretycznie jest ok (u mnie tylko Plus ma problem), a gorzej właśnie może być w większych skupiskach ludzi, gdzie na 1 nadajnik przypada więcej urządzeń. Szczególnie to widać w Play, gdzie ludzie na taryfach internetowych mają za mało nadajników i prędkości gorsze niż na zwykłym, starym 3G.

Na Speedtest.pl można zobaczyć ranking prędkości operatorów. Tam widać "Plusa 2 razy szybszego od Play".... tzn nie widać. Oboje sa na szarym końcu, Play ma lepszy ping i wysył.

Adus02   5 #51 15.05.2016 13:26

Wysył jak i dosył zależy tylko od bts i jego radiolinji jeśli masz dobry bts masz dobre prędkości ja jak wrzucam filmy na you tube to mam wysył ok 42 45 mb/s

Autor edytował komentarz w dniu: 15.05.2016 13:28
  #52 15.05.2016 13:52

LTE może być jedyną sensowną alternatywą dla druta telefonicznego, głównie na obszarach wiejskich - tam, gdzie żaden światłowód nie dochodzi. Jak zwykle wszystko zależy od tego, w jakim miejscu się mieszka i jaki jest stan lokalnej infrastruktury sieciowej. Często się tak zdarza, że ktoś mieszka bardzo blisko (nawet kilkadziesiąt metrów) centralki, ale ze względu na opłakany stan linii telefonicznej na tym jednym, konkretnym odcinku i tak nie wyciśnie z kabla więcej, niż 1,5-2 Mb/s.

marcingp54   4 #53 15.05.2016 16:06

Ja mam NIelimitowany Internet LTE rozmowy sms, mms do wszystkich za 30 zł miesięcznie w T-Mobile na Kartę w ofercie "Masz złotówkę masz no limit"
1 zł na dzień bez limitu na wszystko internet 4G z prędkością 30Mb/s

Virtus   7 #54 15.05.2016 19:38

@luk111197: Opłaca się internet po kablu do 60mb za 70 zł.

MRx21   3 #55 15.05.2016 20:59

Hmm

W ciągu ostatnich 30 dni zużyłem 650 GB, same 50 gb to youtube.

A to tylko jeden z 4 ~równo używanych komputerów.

Gandii   1 #56 15.05.2016 21:29

Mieszkam w miejscowości która liczy 8 tys mieszkańców a LTE łapie do 50MB, mam go od roku i nie było żadnych problemów z łącznością, nigdy

daras28-82   9 #57 15.05.2016 22:44

Są jeszcze użytkownicy tacy jak moi rodzice.
Korzystają niewiele ale za to w sezonie letnim siedzą na wsi a na zimowy zjeżdżają do miasta.
Opłaca się podłączać dwa kable i płacić za nieużywane łącze przez okrągły rok?
W mieście LTE a na wsi CDMA i wszystko śmiga zadowalająco.
Do tego 4 karty współdzielące...

Autor edytował komentarz w dniu: 15.05.2016 22:45
luk111197   2 #58 15.05.2016 22:48

@Virtus: Wszystko zależny od tego jak często korzystasz z internetu i do czego.
Jeśli używasz internetu do oglądania filmów lub grania to jak najbardziej a jeśli do innych rzeczy to raczej poszukaj tańszego z wolniejszym łączem

  #59 15.05.2016 23:54

@ivellios: bo w czarnej, brudnej doopie mieszkasz

daras28-82   9 #60 16.05.2016 02:34

@Virtus: Nie.
Ja płacę stówkę za 150Mb + TV + tel bez limitu do unii, USA i Kanady...

nitro2012   10 #61 16.05.2016 04:23

@bartozs (niezalogowany): redbull korzysta z nadajników play, po co mam zazdrościć... play nie ma takiej rozbudowanej infrastruktury jak plus... a użytkownicy redbull dociążają internet play... mam abonament za 50 zł i jest ok... raczej ty mi zazdrościsz... karta za 9 a trzeba dokupić usługi... hehehe... jajcarz z ciebie

Autor edytował komentarz w dniu: 16.05.2016 04:25
  #62 16.05.2016 09:21

tak się składa że od wielu miesięcy korzystam z LTE w play bez limitu za 45 zł na kartę - jest faktycznie odrobinę wolniejszy od plus'a (korzystałem wcześniej) ale nie mam wiecznych szopek z operatorem - jak nie urok - to sraczka - sprawuje się ok - a swoją drogą akurat dla mnie LTE mobilny to idealne rozwiązanie. 3 miesiące w roku spędzam po za miejscem zamieszkania, a internet jest mi niezbędny więc - zabieram ruter wi-fi na kartę pod pachę i jadę w inne miejsce.

  #63 16.05.2016 09:50

Ja za internet 10 Mbps płacę 60/miesiąc, za to LTE ma u mnie nawet 0.1 Mbps.

daras28-82   9 #64 16.05.2016 15:43

@nitro2012: Play nie ma żadnej infrastruktury, żerują na reszcie opów.

daras28-82   9 #65 16.05.2016 15:44

@DUCH1000 (niezalogowany): Coś może być wolniejsze od Plusa?

nitro2012   10 #66 16.05.2016 16:06

@daras28-82: ma infrastrukturę... i jak inni opy dostaje pozwolenia na nadajniki

Patrax   7 #67 16.05.2016 21:18

@Anonim (niezalogowany): "DO AUTORA TEGO TEKŚCIKU
LTE W PLAY NALEŻY KUPOWAĆ NA KARTĘ.
WTEDY KOSZTUJE JEDYNIE 45 ZŁ / MIESIĄC I NIE POSIADA JAKICHKOLWIEK LIMITÓW TRANSFERU."

ma limit :p piszę nawet w regulaminie że jest 100 GB po wykorzystaniu zwalnia do 1 Mb/s

Autor edytował komentarz w dniu: 16.05.2016 21:19
daras28-82   9 #68 16.05.2016 22:10

@nitro2012: powiedzmy że ma, kilka BTSów to jeszcze nie infrastruktura.

nitro2012   10 #69 16.05.2016 22:15

@daras28-82: nie ma kilku BTSów...

Mk13   16 #70 16.05.2016 22:50

@daras28-82: Przestań pisać głupoty jeżeli można je obalić dwoma kliknięciami.

http://btsearch.pl/stats.php

Virtus   7 #71 17.05.2016 15:58

@daras28-82: Telefonem nie szpanuj, bo jest to telefon przez Internet.
Samo TV nic nie znaczy, gdyż pewnie jest to jeden z najtańszych pakietów.
Ja płacę 119 zł za Pakiet Selekt Extra HD plus Internet 60 Mb. Z tym, że od przyszłego tygodnia złącze przyśpieszy do 120 Mb w tej samej cenie.

P.S. Zauważ jednak, że zmieniłeś temat. Mój pierwszy komentarz odnosił się do tego co pisał luk przeciwstawiając LTE marnemu Internetowi po kablu. Pisał:
"... czy się opłaca internet po kablu do 20mb za 70 zł"

Autor edytował komentarz w dniu: 17.05.2016 16:02
Virtus   7 #72 17.05.2016 16:11

@luk111197: Z tego co piszesz wyciągam taki wniosek, że ludzie bardzo różnią się między sobą. Oczywiście masz święte prawo do bycia minimalistą, ja jednak w kwestii szybkości łącza steruję w przeciwną stronę :+)

daras28-82   9 #73 17.05.2016 23:20

@Mk13: Powiedzmy...

daras28-82   9 #74 17.05.2016 23:21

@Virtus: 130 kanałów, telefon sieciowy ale żadna to różnica, spełnia swoje zadanie i to żaden szpan.
BTW, TV i tak nie oglądam, wziąłem dla żony i córy, z telefonu też laski korzystają, głównie mała.
Odpowiedziałem tylko koledze na pytanie, nie ma to związku z chwaleniem się czy szpanem. Dobra, teraz widzę, odpowiedziałem na twoją odpowiedź koledze który pytał czy warto 20Mb za 70 zeta...
Mój błąd.

Autor edytował komentarz w dniu: 18.05.2016 02:21
daras28-82   9 #75 18.05.2016 02:16

@Mk13: To BTSy z których korzystają.
Ile z nich należy do Play?
Aero 2 też jedzie na BTSach Plusa.
Dziwi tylko fakt że nie zmieścili się tam wszyscy wirtualni operatorzy.

Mk13   16 #76 18.05.2016 14:03

@daras28-82: Ciąg dalszy głupot. To są BTS-y postawione przez P4 i należące do P4, wykorzystywane tylko przez Play (i ewentualne sieci wirtualne korzystające z infrastruktury Play takie jak Red Bull Mobile).

daras28-82   9 #77 18.05.2016 15:57

Udowodnij.

kamil_w   11 #78 18.05.2016 17:51

@daras28-82: proszę cię... tak ciężko kliknąć na podanej stronie w zakładkę z mapą?

Mk13   16 #79 18.05.2016 17:52

@daras28-82: Pozwolenia radiowe w UKE sobie przejrzyj.

daras28-82   9 #80 18.05.2016 22:38

@kamil_w: Proszę cię...
To że używają BTSów nie znaczy że są one ich.
Własna infrastruktura Play to jedynie ułamek.
Rozpędzają się ale ciągle im brakuje do prawdziwych opów.

Mk13   16 #81 20.05.2016 13:38

@daras28-82: Trollujesz czy po prostu nie masz kontaktu z rzeczywistością?

daras28-82   9 #82 20.05.2016 21:57

@Mk13: Znam realia, Play jest operatorem wirtualnym.

kamil_w   11 #83 22.05.2016 08:39

@daras28-82:

Dla ciebie
Nowa sieć ULTRA coraz większa.
http://feedproxy.google.com/~r/blogplaypl/~3/3mvJK2TVPDc/

daras28-82   9 #84 22.05.2016 18:05

@kamil_w: Rozumiem że wierzysz w każdą reklamę nie ważne czy ma coś wspólnego z prawdą czy nie?

Autor edytował komentarz w dniu: 22.05.2016 18:05
  #85 07.07.2016 02:03

Pod Pre-paid (Przedpłacone. Nie rachunkowe na Kartkach) oraz z większym sygnałem (dB) "Kompaktowego Modemu" względem estetyki minimalizmu? Niekoniecznie. Właściwie to nawet lepiej. W końcu: "Po co ciągle Telewizja?"

  #86 30.08.2016 15:24

długo się zastanawiałem nad LTE mobilnym, zdecydowałem się na Netię i spokojnie polecam. działa bez zarzutów

  #87 02.10.2016 12:34

Ja od dawna mam internet mobilny z https://toya.net.pl/ i śmiga. Nie zacina się i zasięg też jest ok, a mieszkam pod Łodzią. Mają fajne oferty, śmiało można wziąć ich pod uwagę .

  #88 25.10.2016 13:36

@ppoolloopp: ott to he he

  #89 01.11.2016 00:56

Autorze tekstu: "Dlaczego LTE jako alternatywa dla internetu kablowego to bardzo zły pomysł" bzdury piszesz, wyjdź na świeże powietrze zamiast pisać bzdety...

  #90 01.11.2016 16:22

Beznadziejny artykuł o niczym, pozdrawiam autora grafomana.

  #91 16.11.2016 16:50

Co myślicie o światłowodzie ngn czy on jest lepszy od lte? Bardziej jestem skłonny na zakup tego światłowodu od lokalnego dostawcy,ale martwi mnie spadek prędkości po wi-fi. Jakiego rzędu strata to może być?

artur-jankowski   2 #92 05.01.2017 10:21

Wystarczy poczytać opinie na temat LTE z dowolnej sieci jak to działa obecnie na stronach z opiniami np.: http://portal-konsumenta.pl/
to jedna wielka lipa, natomiast alternatywę dla LTE czyli porządnego dostawcę znaleźć można na stronie np.: http://operatorzy.net.pl/ ja np.: z operatorów znalazłem firmę http://www.airmax.pl bez umowy bez limitów prawie 100Mb łącze mam zawsze a nie to co w LTE miało być 150Mega a było wieczorami 1Mega

  #93 07.01.2017 09:48

Autor widocznie nie zdaje sobie sprawy, jak dużo jest miejsc, gdzie brak dobrego połączenia przez kabel. Dla nich LTE jest znacznie lepszym wyborem.

  #94 14.01.2017 14:38

@davidns: A co zrobić jak Ci od kabli tez kłamią???? Miała być Nstrada do 10 a jest 5-6 i wiesza się co chwilę? Szybciej się nie da - brak możliwości technicznych. A płacić trzeba 90 zł/miesiąc.

  #95 15.01.2017 01:46

LTE dla domu w orange to wcale nie taka lipa niestety mamy jeszcze miejsca w polsce gdzie internet po kablu odpada bo poprostu niema światłowodów (tak jest u mnie) i lte jest jedyną opcją szybkiego internetu a że mieszkam jakies 20 m od wierzy smiga na pełnej prędkosci do tego darmowe noce i można nawet leciutko zaszaleć :)

  #96 07.02.2017 18:49

nie dajcie się zwieść reklamie - LTE jest bardzo niestabilny - bywa ze cały dzień jest internet w wielkości poniżej 1MB/s, a wieczorem często jest zgon netu, albo utrzymuje się na poziomie 1-4kbps !!!

  #97 02.03.2017 22:54

@Anonim (niezalogowany): Potwierdzam, gość ma rację. Mam internet LTE "nielimitowany" z T-mobile i praktycznie nie działa. Ciągłe ograniczenia prędkości, tak że nie można otworzyć żadnej strony. Na początku wszystko super śmigało, z biegiem czasu zaczęły się problemy. Operator wypiera sie wszystkiego. NIE POLECAM!!!

  #98 23.03.2017 18:21

LTE Play beznadziejny. Przez cały rok transfer na poziomie 4-6 Mb. Tragedia. Pewnie zależy to od lokalizacji, ale niby byłem w zasięgu i nigdy nie osiągnąłem prędkości większej niż 10. Nie polecam, bierzcie Plusa, Orange, ale nie Play. Nie chciałem, ale jestem zmuszony wrócić do stałego łącza.

  #99 20.05.2017 08:03

@ppoolloopp: witam, a możesz zdradzić jaki dostawca?

ppoolloopp   6 #100 22.05.2017 14:09

@golona (niezalogowany): Teraz mam PLUS.

  #101 18.06.2017 15:20

Polsat/Plus najgorsze gówno jakie może być, internet w dzień na 3 kreskach zasięgu LTE osiąga magiczną prędkość 0,5 Mbps i tak jest zwykle do późnych godzin nocnych chyba, że kończy się wam umowa wtedy nagle zaczyna odżywać i działa zdecydowanie szybciej. Ogólnie nikomu nie polecam tego internetopodobnego tworu.

  #102 27.06.2017 10:19

The information you share is very useful. It is closely related to my work and has helped me grow. Thank you!
bouncing balls game

  #103 27.08.2017 13:30

Przez 4 lata miałem net z play`a. Najpierw 3g potem lte. lte do 65-70 dl/20ul. Nienajgorzej. limit 100 gb potem lejek 2 mb ktorego nie mialem - rzadko kiedy przekroczone 100gb bo zadnego streemingu czy u-tube.. Kabel w mojej okolicy wykluczony-infrastruktura tak kiepska ze za 90 zl net predkosci 2-3 mb.
przechodze do orange - limit 340 gb ze strefa domowa i promocyjnym pakietem dodatkowym 90 gb, nadajnik 300 w linii prostej i zadnych przeszkod. predkosci osiagalne to 120 do 180 mb przy agregacji.
dla chetnych na przejscie na lte: najpierw kupcie z mozliwoscia zwrotu i przetestujcie, jest na to 14 dni.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.