Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Opera na równi pochyłej

Wpis ten miałem popełnić już jakiś czas temu, ale... (tu wstaw jakieś pierdoły o sesji, obowiązkach, chorym psie itp.). Rzecz w tym, że ostatnia wiadomość na temat bardzo zręcznego włamania do Opery (podmienieniu nowej wersji programu w mechanizmie aktualizacyjnym na złośliwe oprogramowanie) w końcu mnie do tego zmobilizowała. Bo czas podsumować ten festiwal destrukcji który w ostatnich miesiącach urządziła nam Opera.

A zaczęło się to od wiadomości "Opera przechodzi na Webkit", która obiegła cały internet. "Piekło zamarzło". "RIP Opera". Tego typu komentarze pamiętam z tamtego dnia. Jeśli o mnie chodzi zbytnio się tym nie przejąłem - już dawno zostawiłem Operę dla Internet Explorera (tak, uważam że w najnowszej wersji jest to dobra przeglądarka) oraz Chrome, która w sumie jest od lat moją główną przeglądarką. Pomyślałem sobie - może w końcu przestaną się dziać jaja z kompatybilnością stron - przecież prędzej strona zadziała na Webkicie niż na Presto. A spokojny byłem dlatego, bo uznałem za oczywistą wizję dalszych wydarzeń - Opera zostanie Operą. Zmieni się silnik, ale to dalej będzie Opera. Dalej świetnie konfigurowalna, ze świetnym klientem poczty itd. Nie mogłem się bardziej mylić.

Od czasu ogłoszenia zmiany silnika nastała cisza. Kanał Opera Next jakby zniknął, nie było żadnych wersji beta przeglądarki. Uznałem, że trwa zmiana silnika i wkrótce ukaże się jakaś beta, którą chętnie przetestuję. W końcu wersja beta ukazała się. W międzyczasie Google oznajmiło opracowanie nowego silnika, Blink. Nie zagłębiając się w szczegóły głównie chodziło o oczyszczenie Webkita z rzeczy niepotrzebnych. Opera zadeklarowała, że w nowych wersjach przeglądarki będzie Blink.

Spojrzenie na Operę Next 15

Pierwsze wrażenie po otwarciu aplikacji: przeglądarka bardzo upodobniła się do Chrome. Czy to dobrze, czy źle, nie będę oceniał. Fakty są takie, że ten układ jest funkcjonalny, a gdy Chrome dopiero co powstało, pełno było głosów, że layout jest do bani. Skoro tak, to dlaczego chwilę potem wszyscy zaczęli od nich zżynać? Teraz prawie wszystkie przeglądarki wyglądają jak wariacje na temat Chome. Nie chodzi jednak o sam wygląd.

Gdzie są te wszystkie bogate opcje konfiguracji i personalizacji przeglądarki, do których Opera nas przez lata przyzwyczaiła? Menu ustawień wygląda jak z pierwszych wersji Chrome. A jak niektórzy pamiętają nie były one zbyt funkcjonalne. Nie wiem co było warte tego, żeby w takim stopniu cofnąć się z przeglądarką w rozwoju. Pewnie, jest ładnie, schludnie. Opera przyspieszyła. Boli jednak kilka rzeczy. Brak Opery Link (synchronizacji zakładek, haseł itp.), wspomniana wcześniej konfiguracyjna rzeź. Klient poczty Opera Mail został dosłownie wycięty z przeglądarki, a jakiś czas później został udostępniony jako odrębny produkt. Apokalipsa dotknęła również rozszerzeń - można pożegnać się ze starą ich bazą.

Co z wersjami mobilnymi?

Powiem szczerze - jeżeli chodzi o Google Play, to panuje tam aktualnie takie zamieszanie, że nawet ja, orientujący się w tym nieco, a co dopiero przeciętny użytkownik nie zrozumie sytuacji tam panującej. W Google Play aktualnie występują obok siebie 4 różne wersje przeglądarki:
  • Opera Mini - Przeglądarka
  • Opera Mobile Classic
  • Przeglądarka Opera
  • Przeglądarka Opera beta

Pomijając całkowitą niekonsekwencję w nazewnictwie, ostatnia pozycja jest już na nowym silniku. Beta jednak jest u mnie całkowicie nieużywalna, za pierwszym razem restartująca urządzenie, a za drugim crashująca się. W wersji mobilnej również brakuje wielu ważnych opcji typu Opera Link. Cóż, poczekamy na wersję stabilną.

Moje spojrzenie

Nie wiem co skierowało twórców Opery w tym kierunku. Nie jestem przeciwnikiem zmiany silnika w tej przeglądarce. Ale na wszystkie świętości, czy naprawdę nie dało się tego zrobić z zachowaniem dotychczasowej Opery? Czy naprawdę trzeba było zrobić z Opery klon Chromium? Niektórzy powiedzą, że to tylko wersja beta. Ale jeżeli dokonano takiego regresu, to czy ktoś naprawdę wierzy, że za kilka tygodni/miesięcy wyjdzie wersja stabilna, która będzie się diametralnie różnić, oczywiście na lepsze od tej testowej? Bo ja jestem zdania, że zbyt wiele się nie zmieni. Nastąpi zapewne poprawa wydajności, stabilności, prawdopodobnie wróci też Opera Link. Ale to już nie będzie Opera. To będzie Chromium z funkcją Opera Link, trybem off-road (dawne turbo) i nazwą Opera.

Armagedon lekko załagodziła informacja od "człowieka z Opery" - przedstawiona na dobrychprogramach. W skrócie, przeglądarka będzie częściej wydawana, a po trochu będą wracać wszystkie znane i lubiane funkcje. Tylko, że kiedy one wrócą, może być już za późno. O ile już nie jest.

Obawiam się, że na spotkaniu z Operą na HotZlocie może paść dużo niewygodnych pytań. 

windows oprogramowanie internet

Komentarze

0 nowych
2099   8 #1 28.06.2013 06:57

Czekam na wideorelację ze spotkania z ludźmi z Opery na HZ. Musi się coś w końcu wyjaśnić...

freeq52   8 #2 28.06.2013 08:45

Podejrzewam, że na HotZlocie panowie z Opery będą mieli... ciężko.
Co do wpisu - ja z kolei zastanawiam się, co sprawiło że Opera Software porzuciło tak długo rozwijany projekt. To nie był rok czy dwa, tylko kilkanaście lat, bowiem pierwsza wersja Opery (2.0) wyszła w roku 1996. Nie wiem, dla mnie to najmniej zrozumiałe, bo nie przemawia do mnie fakt, że Opera była mało popularną przeglądarką. Taa, bo teraz nagle klon Chrome będzie miał kilkadziesiąt procent w statystykach. Nie wiem... Jak można tak po prostu to porzucić, niech chociaż zwolnią kod starej wersji, fani na pewno się nią zajmą. A tak to szkoda, naprawdę szkoda, bo zdaje mi się, że Opera już nigdy nie będzie produktem, jaki znamy. Ostatnia pełnoprawna wersja tej przeglądarki to 12.15. I na tym się ten program skończył.

  #3 28.06.2013 09:08

kiedyś opera królowała na "salonach" teraz tam tylko sprząta!!! taka jest prawda... byłem mega zadowolony z opery do momentu win7 64bit kiedy to potrafiła mi sama się wyłączyć nie zapisując zamkniętych kart... więc przesiadłem się na maxthona... i wiecie co?
jestem zadowolony jeszcze bardziej... a opera z przejściem na webkit strzeliła sobie w kolano... upodobnienie opery do chrome jest żenujące!!!!! Dla mnie opera umarła.... choć patrząc z perspektywy webdesignera nawet ucieszyłem się odejściem presto - przestałem dostosowywać strony pod opere!

Fafrocel   9 #4 28.06.2013 09:10

Od lat jestem fanem Opery za jej konfigurowalność i zaawansowane ustawienia. Pierwszy wkurw przyszedł z wersją 12.15 kiedy okazało się że nie da się zmienić domyślnej wyszukiwarki, miłość Opery i Goggle?? Nowa Opera to tak jakby Adobe wydało nowego Photoshopa z możliwościami Painta więc szkoda nawet komentować. Coś czuję że wersja 12.14 długo będzie gościła na moim PC.

Szuri21   17 #5 28.06.2013 09:12

Panowie z Opery będą się musieli dobrze przygotować na prezentację HotZlotową i późniejszą falę pytań i krytyki.

dzikiwiepsz   13 #6 28.06.2013 10:05

@Fafrocel
chyba masz świadomość że przestarzała wersja będzie miała nie załatane luki i będziesz ryzykował bezpieńczeństwo :D

  #7 28.06.2013 10:09

A mnie zastanawiają argumenty...jakie argumenty mogą być za Operą Next, bo, że jest uboższa o "milion" funkcji to wiemy wszyscy. Skąd taki pomysł, kto podjął decyzje, po tylu latach pracy nad przeglądarką...

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 28.06.2013 10:21

Dużo krzyku z o Operą na HZ a będzie jak 2 lata temu z GG nic cisza. I pewnie tym razem za dużo się nie dowiemy. Zresztą nie wiadomo czy opera w ogóle pojawi się na tego rocznym HZ.
Co do samej Opery - cóż chyba jednak trochę przesadzili z ilością zmian. Nowy Silnik - OK, ale po co od razu cały nowy interfejs? To nie mam bladego pojęcia.

LamConcept   5 #9 28.06.2013 10:33

Decyzję o rewolucji pewnie podjął dział finansowy ;)

Z punktu widzenia "managera" taka rewolucja powinna nastąpić już dawno temu. Ciągłe oscylowanie w okolicach błędu statystycznego nie było pewnie celem działalności Opery.
Z drugiej strony ilość użytkowników Opery była mniej więcej stała od wielu lat, co świadczy o silnym przywiązaniu do produktu. I to powinno zainteresować menadżment.
Trochę wydaje mi się zrobili te całą migrację na "łapu capu" lub "ryzyk fizyk" lub "a d**a, jakoś to będzie" etc.

Zdecydowanie marketingowcy się nie wykazali. Zamiast zrobić ankietę wśród wiernych użytkowników i społeczności to uznali, że "my wiemy lepiej" - a takie niestety myślenie kończy się zazwyczaj porażką.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #10 28.06.2013 10:41

też nie rozumiem tej decyzji... ja tam zostaję na obecnej wersji bo brak opcji personalizacyjnych skreśla dla mnie każdą przeglądarkę...

ziemowy   7 #11 28.06.2013 11:07

Mi się nowa Opera podoba. Wreszcie strony działają jak trzeba a sama przeglądarka mocno przyspieszyła. Dobrze, że Opera wykasowała zasobożerne dodatki typu klient poczty czy torrent. Kolejne opcje personalizacji pojawią się w kolejnych buildach.

dominikc   5 #12 28.06.2013 11:10

Nowa Opera obsługuje wszystkie rozszerzenia z Chrome.
https://addons.opera.com/en/extensions/details/download-chrome-extension-9/?disp...

Axles   18 #13 28.06.2013 11:33

Nie ukrywam, że niewiele interesowałem się Operą, lata temu jej używałem, ale jakoś przeszedłem na inne przeglądarki. Obecnie Firefox mnie zawodzi z żarciem ramu z synchronizacją, działa kilka dni a później nagle przestaje. Sprawdzałem kilka wersji, na różnych systemach i komputerach i albo coś źle robię (choć nie da się tam chyba źle skonfigurować synchronizacji) albo problemy z serwerami.
Ale wracając do Opery, przesiadłem się kilka dni temu po kilku zachęcających wpisach blogowych i muszę przyznać urzekła mnie. Pomijając fakt braku dodatków oficjalnych typu Evernote, przeglądarka jest szybka, synchronizacja pięknie działa, można łatwo tworzyć własne wyszukiwarki oraz funkcja synchronizowanych notatek, coś w czym się zakochałem ... a teraz czytam, że to wszystko szlag trafi bo opera będzie na nowym silniku z całkiem zmienionym wyglądam (funkcjonalnościami) ?
Nosz pech normalnie mnie prześladuje. Koniec końców zostanie IE :)

Autor edytował komentarz.
  #14 28.06.2013 12:34

@Fafrocel:
Da się zmienić domyślną wyszukiwarkę - jest pole "ustaw jako domyślną" przy dodawaniu nowej wyszukiwarki. Pole jak najbardziej działa - sprawdziłem.

@dzikiwiepsz
Rozumiem, że to żart, tak?

@Shaki81 (moderator bloga)
Coś mi się wydaje, że poszli na łatwiznę. To nie jest Opera ze zmienionym silnikiem tylko Chrome upodobniony do Opery. Przez kolejne wersje upodobnienie będzie się pogłębiać, dojdą brakujące funckje, ale to nadal pozostanie Chrome.

Jim1961   7 #15 28.06.2013 13:10

@autor:
w tekscie brakuje wzmianki o "buncie" czołowych developerów Opery; IMHO doś ważny szczegół, bo wskazuje na tym, że decyzję o porzuceniu Presto (i przejściu na ciemną stronę mocy) podjął "management"

@Fafrocel:
potwierdzam, zmiana domyślnej wyszukiwarki działa bezproblemowo

@mhzdesign:
twórz strony najpierw pod Operą, wtedy nie będziesz musiał "dostosowywać"

  #17 28.06.2013 14:44

Opera Next - niby można ale po co? Przecież Yandex Browser też bazuje na Chromium, ma w sobie i Operę Turbo (sic!, nazwy nawet nie zmieniono) i synchronizację zakładek na własnych serwerach (nie googlowych). W dodatku ma parę innych funkcji jak skan zrzucanych plików skanerem antywirusowym Kasperskiego. Nie rozumiem więc czym Opara Next miałaby mnie przekonać do siebie. Samym sentymentem? Ale tej dawnej Opery już nie ma...

  #18 28.06.2013 14:51

Opera to komercyjny produkt. Opera Software zarabia na swojej przeglądarce. Spadały zyski z przeglądarki, więc musieli podjąć kroki.

Sony kupiło kiedyś SDK od Opery, ale poddali się gdy ta muliła niemiłosiernie na PS3. Jak to możliwe, że Opera mając do dyspozycji parametry PS3, czyli procesor Cell 3,2GHz i 512MB GDDR3 pracowała zbyt wolno to przechodzi ludzkie pojęcie.

Po tak kolosalnej porażce jedynym słusznym wyjściem było porzucenie Presto.

  #19 28.06.2013 15:12

Rewelacyjny gif :) Popłakałem się:)))
Zgadzam się z artykułem w 1000%, tylko jedna sprawa. To nie Chrome jest genialne. To Chromium.

dzikiwiepsz   13 #20 28.06.2013 15:16

@ULLISSES (niezalogowany)
używanie starego nieaktualnego programu może być żartem imponujące D

Mk13   16 #21 28.06.2013 15:51

Gif mnie zniszczył :D

Zgadzam się z tym, że porzucenie Presto było słusznym wyjściem. Jednak po drodze trochę (całkowicie?) zgubili się w swoich rewolucjach i nowościach - bo jeżeli ludzie chcą Chrome, to zamiast wybrać jakąś dziwną wariację na temat Chrome to... wybiorą po prostu Chrome?

  #22 28.06.2013 16:22

@dzikiwiepsz:
Tysiące userów używa XP, którego ostatnią aktualizacją był SP3 (5 lat temu) i jakoś ich robaki nie zjadły.
Jak ktoś będzie chciał się włamać na kompa przez przeglądarkę, to prędzej skorzysta z luki w Javie lub nawet Flash, a nie w przeglądarce, której udział w rynku jest znikomy i sama przeglądarka nie jest jakoś wybitnie dziurawa.
Czasy ping -f się skończyły, więc nie strasz szarych userów Opery bajkami o smokach i czarownicach.
Śmiem twierdzić, że nawet na Windows 98 SE z odpalonym IE nadal najsłabszym ogniwem łańcucha bezpieczeństwa jest... użytkownik.

arlid   16 #23 28.06.2013 17:49

Można w końcu zmienić obrazki na dowolne w SpeedDial?

dzikiwiepsz   13 #24 28.06.2013 19:45

@Anonim (niezalogowany
kolego sp to nie to samo co aktualizacje bieżące dla programu po za tym system to co innego, Windows xp sp3 jest jeszcze przez Microsoft wspierany który wadaje aktualizacje dla systemu, a tu była mowa o wersji przeglądarki przy której ktoś miał zamiar zostać i nie aktualizować jej.

Fafrocel   9 #25 28.06.2013 20:50

@ULLISSES @Jim1961

Zrestartujcie Operę i zobaczcie sobie jaką macie domyślną wyszukiwarkę. Ups znowu Google...

Tu macie więcej na ten temat:
http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=1648442

Autor edytował komentarz.
Fafrocel   9 #26 28.06.2013 21:04

@dzikiwiepsz
"...a tu była mowa o wersji przeglądarki przy której ktoś miał zamiar zostać i nie aktualizować jej..."

Nie widzę żadnego problemu w używaniu starszych aplikacji. Jak ktoś ma obawy niech używa "najnowszych nie zawsze najlepszych".

  #27 28.06.2013 21:17

Przecież to po prostu beta. Jeżeli wersja release nie będzie choć trochę podobna do starej Opery to ja zostaję na 12-tce. W pracy mam pełno notatek wklepanych w przeglądarkę, to tego RSS, i w ogóle pracuje się świetnie. I pod Linuksem. Ach - no tak. Nie ma jeszcze Next pod Linuksa :)
Ja tam trzymam za nich kciuki. Świetna przeglądarka - niestety problemy z kompatybilnością NIEKTÓRYCH stron mogła zniechęcać. Jest szansa to poprawić... byle by nie popsuli calej reszty...
W najgorszym razie jest Firefox. Chrome/Chromium to nie są przeglądarki dla mnie.

witkacz   3 #28 28.06.2013 21:37

Używam Opery prawie od samego początku jej powstania.
Wtedy była jedyną sensowną alternatywą dla IE.

A dzisiaj? Mamy więcej opcji, jeśli chodzi o przeglądarki. Wygrywa najlepsza, a społeczność internetowa
się nie myli.
I jak tu nie kochać konkurencji ;)

Z drugiej strony trochę szkoda, aby taka zasłużona przeglądarka upadła.
Opera mogłaby np. oddać fanom starą wersję na zasadach GNU GPL a nową rozwijać sobie do woli.

msnet   22 #29 28.06.2013 21:51

Chyba sobie przygotuję listę pytań na HotZlot do panów od opery. Pierwsze będzie brzmiało - "dlaczego zepsuliście moją ulubioną przeglądarkę stron WWW?" :)

dzikiwiepsz   13 #30 28.06.2013 22:03

@Fafrocel
Tu masz racje nie zawsze najnowsze znaczy najlepsze lecz jeśli dojdzie do czegoś można tylko siebie obwiniać :)

laston   9 #31 28.06.2013 23:06

Opera Next i Opera Mobile na Androida to rzeczywiście porażka, zgadzam się. Myślę jednak, że wyroki padają przedwcześnie, nie wiadomo jak będzie wyglądała wersja finalna. Przypominają mi się czasy przejścia z wersji 9 na 10, wtedy to była istna rewolucja. A pamiętacie jak wyglądała beta Opery 10? Też kilku opcji nie było i interfejs dziwny, aż tu z dnia na dzień pojawiła się oficjalka z nowym UI którego w testowej wersji nie było i kompletem opcji. Mam więc nadzieję, że Opera mimo webkita to nadal będzie Opera.
Muszę się jednak przyznać, że ogarnęła mnie panika po tych wszystkich rewelacjach dotyczących desktopowej Opery, próbowałem przekonać się do Firefoxa no i cóż jakoś żaden addon nie może mi zastąpić speedial'a z Opery :/

Fanboj O   9 #32 28.06.2013 23:23

Wszystko co dobre kiedyś się kończy.

Internet i nowe technologie to dynamiczne zjawiska. Bardzo dynamiczne.
Kto by kiedyś pomyślał, że przeminą kiedyś czasy świetności VooDoo, NOKIA, Blizzarda? Kto pomyślałby kiedyś, że taka fajna branża jak sprzedaż niesłychanie elastycznego i wydajnego sprzętu- komputerów PC zredukuje się do handlu starzyzną?
Dotychczasowa O zapisała całkiem chwalebną i dość długotrwałą historię w IT.
Będę wspominał ją ciepło i życzliwie.

Google, Android, Facebook... Internet też staną się tylko wspomnieniem. I to już całkiem niedługo.

  #33 29.06.2013 09:03

@arlid - zawsze można było, tylko trzeba to robić ręcznie. Możliwe że nawet kiedyś był i tutaj o tym tutorial, a jak nie to na pewno jest gdzieś na serwerach Opery.

msnet   22 #34 29.06.2013 11:33

Zaletą Opery było to, że zawsze była inna niż wszystkie pozostałe przeglądarki, które z czasem próbowały się do niej upodobnić. Teraz to Opera postanowiła się upodobnić do innych...

LamConcept   5 #35 29.06.2013 13:22

Jeśli tak bardzo chcecie mieć starą operę to do dzieła. Zbierać fundusze na kickstarter i robić Nową Operę po swojemu i po staremu ;) Ja swoje 5 zł chętnie na taki cel bym przeznaczył :D

Kintoki   6 #36 29.06.2013 15:10

Też myślałem o czymś w stylu zbiórki ale bardziej na wykupienie kodu starej Opery i otwarcie go...
Coś w stylu akcji w sprawie Blendera

Norbitor   8 #37 29.06.2013 18:56

Także moim zdaniem Operze nie najlepiej puki co wyszła migracja na WebKit/Blink. W przypadku wersji desktopowej widzimy sporą utratę funkcjonalności (która być może zostanie częściowo w przyszłości przywrócona). Jednak wersja mobilna ma większy problem - wydajność. O ile stara Opera Mobile na moim smartphonie działa dobrze, o tyle nowa nie nadaje się do użytku. Prawdą jest, że Motorola Defy nigdy nie należała do mocnych jednostek, ale nie był to też kompletny low-end.

Natomiast pomysł wykupienia kodu starej Opery popieram i gdyby się taka akcja gdzieś pojawiła, zapewne dorzucę swoją cegiełkę.

Autor edytował komentarz.
Dimatheus   23 #38 01.07.2013 11:37

Hej,

@ Mk13 - "Obawiam się, że na spotkaniu z Operą na HotZlocie może paść dużo niewygodnych pytań."

I bardzo dobrze - to jest właśnie w Zlocie super, że można pomęczyć prelegentów i zadawać niewygodne pytania. Od nich tylko zależy, czy faktycznie będą chcieli odpowiedzieć zgodnie z prawdą i obecną ich wiedzą...

Pozdrawiam,
Dimatheus

  #39 14.07.2013 23:57

W nowej Opera chyba od wersji 12.15 Opcja wyszukiwarki szybkiego wyszukiwania po ustawieniu zawsze było allegro i po resecie ciągle wraca do google pewnie panowie od Chrome sobie zażyczyli takie wymuszanie aby ich przeglądarka google zawsze była domyślnie wybrana :/