Młodociani fałszerze

Strona główna Aktualności

O autorze

Głogowscy policjanci zatrzymali trzy osoby, które fałszowały pieniądze. Nie było by w tym być może nic nadzwyczajnego gdyby nie wiek zatrzymanych - okazali się nimi chłopcy w wieku 12-13 lat.

Młodociani fałszerze mieli prosty sposób na własną "wytwórnię" pieniędzy - komputer, program graficzny, skaner i drukarka. Najpierw skanowali oryginalne banknoty o nominale 10 i 20 zł, następnie drukowali obie strony i sklejali je ze sobą. Jak się można spodziewać, ich "dzieła" były bardzo mizernej jakości, tak więc próba "wprowadzenia fałszywek do obiegu" została szybko wykryta przez jedną z mieszkanek Głogowa, którą 9-letni kolega chłopców poprosił o rozmienienie 20-złotowego fałszywego banknotu. Mieszkanka - gdy tylko zorientowała się, że otrzymany banknot jest fałszywy - zgłosiła ten fakt Policji, a ta szybko nakryła chłopców. Jak się okazało łącznie wyprodukowali oni pięć takich fałszywek, z których dwie zdążyli już wymienić na prawdziwe banknoty. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyli na... słodycze.

Choć sprawa może być z pozoru błaha to już potencjalne konsekwencje mogą być całkiem poważne. Sprawą młodocianych fałszerzy zajmie się bowiem sąd dla nieletnich, a tego typu działalność w świetle prawa stanowi poważne przestępstwo.

O sprawie tej piszemy bardziej jako ciekawostce, mając jednocześnie nadzieję, że skończy się ona dla chłopców jedynie nauczką na przyszłość. To zdarzenie skłania jednak do chwili zastanowienia. Skok technologiczny jaki w branży komputerowej dokonał się w ciągu ostatnich lat powoduje bowiem, że dysponując prostym skanerem, zwyczajnym programem graficznym i pospolitą drukarką atramentową, można nie tylko wydrukować fałszywe banknoty ale także sfałszować zaświadczenia, potwierdzenia wpłat i inne ważne dokumenty. I to w taki sposób, że będą na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia. Już teraz przy zakupach ratalnych prawdziwą plagą są np. fałszywe odcinki rent i emerytur. Warto o tym pamiętać aby nie okazać się "mieszkanką z Głogowa", która została oszukana nie na 20 zł ale dużo większą kwotę. Rodzicom zaś polecamy przynajmniej od czasu do czasu sprawdzać do czego wykorzystują komputer ich pociechy...

© dobreprogramy
s