Mniej wydajna, ale tańsza odpowiedź Della na Surface Booka

Strona główna Aktualności

O autorze

Największą niespodzianką na ostatniej konferencji Microsoftu okazał się być hybrydowy laptop Surface Book. Nie musieliśmy długo czekać na podobne urządzenie od konkurencji, firma Dell pokazała odpowiedź na urządzenie firmy z Redmond – model XPS 12.

Moda na urządzenia hybrydowe rozpoczęła się wraz z premierą Windows 8 – systemu, który miał sprawdzić się zarówno na desktopie, jak i na tabletach. Rzeczywistość okazała się jednak inna, Ósemka nie podbiła ani rynku komputerów, ani tabletów, a użytkownicy klasycznych laptopów nie rzucili się na nowe hybrydowe urządzenia. Mimo tego Microsoft i producenci z wykorzystaniem Windows 10 postanowili jeszcze raz spróbować podbić serca klientów konwertowalnym i hybrydowym sprzętem.

Wczoraj pisaliśmy o HP Spectre x2, który jest odpowiedzią na Surface Pro 4. Natomiast dzisiaj naszą uwagę zwrócił Dell XPS 12, któremu konstrukcyjnie bliżej jest do Surface Booka. Tak samo jak w przypadku sprzętu Microsoftu otrzymujemy urządzenie, które składa się z tabletu i stacji dokującej z klawiaturą. Dell chwali się łatwością i wygodą podłączania głównej części do klawiatury. Możemy to zrobić nawet jedną ręką, ekran trzymany jest z wykorzystaniem magnesów. Mamy nadzieję, że mimo zastosowania takiego mechanizmu, tablet trzymany jest mocno i stabilnie.

Dell XPS 12 został wyposażony w 12,5-calowy dotykowy wyświetlacz Full HD, klienci chcący większego zagęszczenia pikseli i zauważalnie krótszego czasu pracy mogą zdecydować się matrycę 4K. Nie zabrakło dwóch kamer, chociaż 8 MP z tyłu aż tak potrzebne nie jest, nikt raczej nie będzie robił zdjęć tym konwertowalnym laptopem. Na froncie znalazła się natomiast kamera 5 MP, którą będziemy mogli wykorzystać nie tylko podczas rozmów przez Skype, ale także do robienia samolubek. We wnętrzu znajdziemy dwurdzeniowy, czterowątkowy procesor Intel Core m5-6Y54 o taktowaniu 1,1 GHz, który w trybie Turbo jest w stanie osiągnąć 2,7 GHz. Na pokładzie Dell zamontował także 8 GB RAM i zależnie od wersji dysk SSD o pojemności 128 lub 256 GB.

Ceny Della XPS 12 startują od 999 dolarów. To z pewnością taniej niż musimy zapłacić za Surface Booka, który w najsłabszej konfiguracji kosztuje 1499 dolarów. Należy jednak zwrócić uwagę, że urządzenie Microsoftu posiada większy ekran, a także wydajniejszy procesor.

© dobreprogramy