Mobilny klient SharePointa tylko na iOS-a. Microsoft już nie wierzy w Windowsa?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wygląda na to, że specjaliści od zakupów sprzętu w firmach na całym świecie właśnie szykują się do zamówienia dużej partii iPhone'ów oraz iPadów, a nad przyszłością mobilnego Windowsa zawisła kolejna ciemna chmura. Wszystko za sprawą decyzji Microsoftu, który wydał mobilną aplikację do zarządzania platformą SharePoint tylko na system iOS.

Nowy program od Microsoftu na urządzenia z systemem operacyjnym Apple graficznie wpisuje się w designerską politykę firmy i jest bardzo podobny do innych aplikacji jego autorstwa. Dzięki temu użytkownicy microsoftowego oprogramowania nie powinni mieć większych problemów z nauczeniem się mechanizmów korzystania z programu SharePoint. Dostarcza on wszystkich narzędzi, które znamy z wersji przeglądarkowej. Możemy wyszukiwać kontakty, nawiązywać rozmowy, dzielić się różnego rodzaju dokumentami z chmury OneDrive (np. prezentacjami lub arkuszami kalkulacyjnymi), tworzyć grupy i mini społeczności pracujące nad danym projektem.

To paradoksalne, że Microsoft traktuje po macoszemu swój własny system operacyjny na urządzenia mobilne, czyli Windows Mobile. Ale też nie ma co się dziwić tej decyzji firmy. Trudno jednak oczekiwać od tak wielkiej korporacji, aby ignorowała biznesowe fakty. A jeden z faktów jest taki, że to właśnie iOS jest uważany za system powszechnie używany w wielkich korporacjach, ale też i za system, którego użytkownicy najchętniej płacą za aplikację.

W tym kontekście, wydanie przez Microsoft oprogramowania do obsługi SharePoint na oprogramowanie od Apple wydaje się być oczywistym ruchem ze strony firmy kierowanej przez Satyę Nadellę. Usługi dostarcza się tam, gdzie potrzebują ich ważni klienci, a jest więcej niż prawdopodobne, że używają oni produktów spod znaku jabłka. Microsoft o tym wie i konsekwentnie rozwija swoje portfolio aplikacji na iOS, oferując m.in. narzędzia pakietu Office, a także Skype dla biznesu lub Sway, czyli narzędzie do tworzenia prezentacji w duchu modnego współcześnie storytellingu. Posiadacze urządzeń z Androidem czy mobilnym Windowsem muszą obejść się smakiem i wcale nie jest powiedziane, że w ogóle doczekają się swojej wersji aplikacji SharePoint.

Aplikację Microsoft SharePoint znajdziecie w naszej bazie programów: iOS.

© dobreprogramy
s